TOKAT GAZETESİ

Dilenci

İnsan yaşamı boyunca kimseye minnet etmeden saygı görerek yaşamak ister. Bazen tabiat olayları ve felaketler insanları zor duruma sokar muhtaç ve minnet ettirecek duruma düşürebilir. Bu anlarda komşuluk, akrabalık, devlet  ortaya çıkar . İhtiyaç ve sorunlarımızı çözer. Belki yaralanmaları, ölenleri geri getirmez ama  maddi manevi bazı olayları toplum olarak çözeriz. Birde normal zamanlarda yaşadığımız günlerde bazı insanlar dilenmek gibi bir huyları olur. Dilenmek; zorda kalıpta başkalarından maddi ve manevi destek istemek.

            Günümüzde dilenmeyi meslek haline getiren insanlar, çalışma yerine dilenmeyi kolay yoldan para kazanmayı tercih ederler. Bu tür insanlar başkasına boyun eğmek, yardım istemek, yardım isterken dini ve manevi duyguları sömürmeyi de ihmal etmemektedirler. Dilenen insanlara gücünün yeteceği işi verseniz çalışmaz. Rol yapmaya kendisini acındırmayı sanat haline getirmişlerdir. Bizlerde toplum olarak bu insanlara yardım ediyoruz. Aslında yardım etmememiz gerekir. Sadece yardıma ihtiyacı olan ve dilenme yenlere bir şekilde yardım etmemiz gerekir. Dilenmek zor bir iştir. Başkalarına al avuç açmak, yardım için para ve yardım istemek insan onuruna ne kadar zor gelmektedir. Bin bir dil döken, sevdiklerinizi sıra ile sayan, inancımızı kendi çıkarı için kullanan dilenenleri toplum olarak dışlamalıyız. Birde çocuklarımıza kötü örnek olmaktadırlar. Giyimleriyle, fiziksel görünüşleriyle, yalvarma ve yakarışlarıyla. Dilenmenin bir anlamda insanların mal ve maneviyatını kandırarak çalma olduğuna inananlardanım. Bir nevi hırsızlık.

            Hırsızlığın kanun karşısında suç olduğunu biliyoruz. Dilenmenin de kanun önünde suç olduğunu biliyoruz. Yeteri kadar caydırıcılığı -var mı? Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre dilencilik suç olmakla birlikte, dilenciliğe zorlamak ya da akli baliğ olmayan kimseleri(şahısları) suiistimal etmek suç teşkil eder. T.C.K madde 229.

            1- ''Çocukları beden veya ruh bakımından kendini idare edemeyecek durumda bulunan kimseleri dilencilikte araç olarak kullanan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.''

            2-  ''Bu suçun üçüncü derece dahil kan ve ya kayın hısımları ya da eş tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.''

            3-''Bu suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması halinde verilecek ceza bir kat artırılır.''

            T.C Devleti yardıma muhtaç insanları il sosyal hizmetleri ve çocuk esirgeme kurumuna yönlendirir. Gerekli hizmetler burada yapılır.

            Sokak başlarında, camii köşelerinde dilencilere çokça rastlarız. Bazıları bedeninin özrünü gör-sedir. Bazıları sağlam olduğu halde sakat gibi davranır. Kimisi de genç olmasına rağmen acım diye bağırır. Tinercisi para ister vermeyince saldırır veya yaralar.

Son zamanlarda ülkemize Suriye uyruklu vatandaşlar geldi. Bunların durumları içler acısı. İstanbul’un hemen hemen her semt ve mahallesinde ailecek dilenenlere rastlamak mümkün. O kadınların,küçücük çocuklarıyla soğukta dilenmesi ve yardım istemesi insanın yüreklerini parçalamaktadır. Bu sorunun devlet eliyle çözülmesi gerekmez mi? Acınacak bu manzarayı bu insanların görmeleri gerekir mi? Bizleri yönetenler bu konuyla biraz daha yakından ilgilenseler, halk olarak bizleri zor durumda bırakmasalar olmaz mı?

            Kimin gerçek ihtiyacı var, kimin halkı kandırdığını bilme hakkımızın olduğuna inanıyorum. Kısacası dilenmek zor bir iş. Asıl zor olan bireyleri acıma durumunda kalan toplum zor durumda.

 

 

13-02-2014  Şişli-İstnbl.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat