TOKAT GAZETESİ

"Kulüp Sayesinde Sosyal Hayatımız Renklendi"

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kitap Ve

Kültür Kulübü Başkanı Emre Gürel:

“Kulüp Sayesinde Sosyal Hayatımız Renklendi,

İletişim Yeteneğimiz Gelişti”

 

Soru- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

Emre Gürel- merhaba ben Emre Gürel. Gaziosmanpaşa Üniversitesi psikolojik danışmanlık ve rehberli bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 20 Nisan 1992 tarihinde doğdum. Amasyalıyım. Çiftçi bir ailenin ilk çocuğuyum. İlkokulu Taşova ilçesine bağlı Uluköy kasabasında okudum. Liseyi ise Samsun Akpınar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudum. Şu an başta da dediğim gibi Tokat’ta okuyorum.

Soru- Neden PDR ve neden Tokat'ı tercih ettiniz? Bu okulu tercih ettikten sonra ve şu an duygularınız arasında ne fark var?

Emre Gürel- Neden PDR? Mezun olduktan sonra iş bulma konusunda çok geniş alanları olan gerek devlette gerek özelde rahatlıkla çalışılabilecek bir meslek olduğu için pdryi seçtim. Amasyalı olduğum için memleketime yakın bir il olsun istedim. Bu yüzden Tokat’ı da tercihlerimin arasına yazdım ve Tokat geldi. Şuan ki duygularım ise; bu bölüme geldiğim için mutluyum. İnsanların sorunları ile uğraşan onlara yol gösteren bir bölüm olması ve sürekli insanlarla iç içe olduğumuzdan dolayı onların dertlerine çare olmak çok güzel ve özel bir duygu olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

Soru- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur?

Emre Gürel- Tabii babam çiftçi, annem ev hanımıdır. Köyde yaşarlar. Kendi bağ bahçemizde meyve sebze yetiştirerek geçimlerini sağlarlar. Yaz tatillerinde biz de onlara yardım ederiz. İki erkek kardeşiz. Kardeşimin adı Nurullah. Nurullah da Zonguldak’ta üniversite okumaktadır.

Soru- Onların sizin bu çabalarınıza bakış açısı nedir?

Emre Gürel- Onlar benim bu çabalarımı hep hoşgörü ile karşılamışlardır ve çok destek olmuşlardır.

Soru- Bu kulüple tanışma hikayenizi anlatır mısınız? Nasıl tanıştınız?

Emre Gürel- Üniversiteye geldiğim ilk yılın ikinci döneminde üniversitedeki reklam panolarında kitap yardım kampanyası afişlerini gördüm. Bir numara vardı, bizimle iletişime geçebilirsiniz diye o numaraya mesaj attım ve kulübün kurucu başkanı olan Emrah Avcı ile tanıştım. O sene maalesef Van depremi olmuştu. Bu toplanan kitapları da hem ihtiyacı olanlara yardımda bulunmak hem de gönül bağı kurmak adına üniversitenin tahsis ettiği araba ile Van’a götürmüştük ve o 3 gün boyunca o kitapları ihtiyacı olan kardeşlerimize ulaştırmamız, onlarla oturup sohbet etmemiz beni çok etkilemişti.

Soru- Kulüp çalışmalarınızdan sonra okul hayatınızda, sosyal hayatınızda nasıl değişmeler oldu? Hoca ve arkadaşlarınız ilişkileriniz daha mı gelişti?

Emre Gürel- Yani muhakkak daha da gelişti. Güzel ve faydalı işler yaptıkça gerek arkadaşlarım tarafından gerekse hocalarım tarafından takdirle karşılandım. Ve onların da benim yaptığım her projeye destek olmaları, beraber güzel işler yaptıkça ilişkilerim daha da gelişti.

Soru- Bu kulüple bugüne kadar neler yaptınız? Bundan sonra neler yapacaksınız?

Emre Gürel- Kitap ve kültür kulübü olarak bu güne kadar Van ve Tokat / Yeşilyurt’taki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize kitap yardımları düzenledik. Onların kitap ve kırtasiye ihtiyaçlarını elimizden geldiğince gidermeye çalıştık. Kitap okumanın önemine dikkat çekmek için kitabını kap gel etkinlikleri yaparak üniversitemizde açık ve yeşil alanda kitap okuma etkinlikleri yaptık. Her iki haftada bir “Fikir Kırıntıları” adını verdiğimiz etkinliğimizde edebiyata dair her hafta bir konu belirleyerek moderatör arkadaşlarımızın yönetiminde belirlediğimiz konuyu tartıştık, beyin fırtınası yaptık. Yine bir kitap belirleyip o kitabı okuyarak kitap tahlilleri yaptık. Yazar-okur buluşması yaptık. Doç. Dr. Halit Ertuğrul’u üniversitemize davet edip konferans ve ardından imza günleri yaptık. Yine seksenler dizisinin 46 Basri karakterini canlandıran. Usta tiyatrocu Mehmet Elmas’la tiyatro ve sanat üzerine söyleşi düzenledik. Bursa’ya ve Nevşehir’e kültürel geziler düzenleyerek gittiğimiz şehirlerin tarihi dokularını ve güzelliklerini yerinde gezip görme fırsatını arkadaşlarımızla buluşturduk. Bu ve buna benzer etkinliklerle üniversiteli arkadaşlarımızın faydalanacağı güzel projelere imza attık. Bundan sonra kitap ve kültür kulübü olarak geleneksel hale getirmek istediğimiz kitap yardım kampanyası düzenlemek, okur-yazar buluşması ve konferanslar düzenlemek istiyoruz. Yine her iki haftada bir sürekli hale getirdiğimiz fikir kırıntıları etkinliğimizi daha yüksek katılımlarla devam ettirmek istiyoruz. Ve şunu da belirtmek istiyorum ki bu etkinliklerde her zaman benim yanımda olan ve bana her zaman destek veren ve yardımcı olan kulüp yönetim kurulunda olan ve kulüp üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Soru- kulübünüze arkadaş, hoca ve üniversite yönetiminden ne gibi destekler aldınız? Daha ne gibi destekler beklersiniz? 

Emre Gürel- Üniversite yönetiminden yapmış olduğumuz gezilerde ve kitap yardım kampanyalarında ulaşım için araç tahsis ederek bizlere destek verdiler. Bundan sonraki projelerde üniversite yönetiminden daha fazla yardım ve destek bekliyoruz. Arkadaşlarımız daha önce de belirttiğim gibi hiçbir toplantımızda program ve gezilerimizde bizi yalnız bırakmadılar.

Soru- Kulüplerin öğrencilerin hayatlarında ne gibi değişimler olduğuna inanıyorsunuz?

Emre Gürel- Üniversiteli arkadaşlarımızdan aldığım dönüşlerden çıkarımda bulunacak olursam onların bu tür etkinliklerle daha fazla kaynaştıklarını daha fazla sosyalleştiklerini ve iletişim becerilerinin geliştiğine ve üniversite yıllarını böyle faydalı etkinlikler yaparak geçirmenin onlara her anlamda bir şeyler kattığına inanıyorum.

Soru- Birçok üniversiteli genç iletişim kurmaktan bile çekiniyor. Siz iletişimi seven ve sosyal insansınız bunun hayatta artıları neler oluyor?

Emre Gürel- Evet maalesef, birçok arkadaşlarımızda böyle, zaten üniversite kulüplerinin amacı da bir noktada budur. Üniversite öğrencilerini kaynaştırmak, sürekli birbirleri ile iletişim halinde olmasını sağlamaktır. Bunun hayatta çok artıları oluyor, insanlarla iletişiminiz artıyor. Kendinizi ifade etme yeteneğiniz gelişiyor. Her anlamda daha sosyal daha aktif oluyorsunuz ve bu size ayrı bir yaşama zevki ve mutluluğu veriyor. 

Soru- Kulüpler aracılığı ile gelişmek isteyenlere neler önereceksiniz?

Emre Gürel- Benim bu konudaki önerim üniversite kulüpleri tamamen öğrenci odaklıdır. Bu kulüpler sayesinde güzel ve faydalı etkinlikler yaparak kendilerini geliştirirler. Bunun için arkadaşlarımızın ilgi alanına göre istediği bir kulübe üye olmalı ve bu kulüp bünyesinde yapılan her etkinliğe hem katılmalı hem de kendisi de bir şeyler katarak destek olmalıdır. Bu sayede kendilerini geliştirirler diye düşünüyorum.

 

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Teşekkür ederim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat