TOKAT GAZETESİ

Hocalı katliamı

Türkiye, Hocalı katliamını soykırım olarak neden tanımıyor?

 

İzmir’de 40 sivil örgütünün temsilcileri, Hocalı katliamının 22’ci yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Türk Kadınları Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı’nın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlediler.

Yapılan açıklamalarda, ‘Hocalı’da yaşananların, Azerbaycan dışında Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Peru tarafından “soykırım olarak tanınmasına karşılık Türkiye’nin bu konuda herhangi bir karar almamış olduğuna dikkat çekmişlerdir.”

 Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı da “1915 sözde Ermeni Soykırımı yasalarının, 100. yılında Türkiye’nin bazı konularda taviz verdiğini ve gerçek soykırımın, Ermeniler tarafından yapıldığını savunmuştur. Hocalı Soykırımı, Azerbaycan’dan çok Türkiye’yi ilgilendirmelidir ama maalesef Türkiye bu meseleyi tanımıyor. Çok teessüfle bağımsız Türk Devletlerinin hiçbiri bunu soykırım olarak tanımıyor. Hâlbuki her zaman biz onların yanında yer almışızdır. Biz daha ne yapmalıyız ki, Türkiye, bağımsız Türk Devletleri, bunu soykırım olarak tanısın. Bütün Türkiye’yi karış karış geziyorum, Avrupa’yı gezmişiz. Hadi onlar tanımayabilirler. Onlar da biliyorlar bu bir soykırımdır ama görmeyebilirler. Onları anlarım, Türk milletinin üzerinde oynanan oyunlar ortada. Onların amacı belli bizden olanlar, Türk devletleri niye tanımıyor, bunu anlayamıyorum.”diyor.

Başbakan Sivas’ta yaptığı konuşmasında, “.Hocalı katliamının 22’ci yıl dönümü… Ermeni işgalciler 200 gönüllü tarafından Karabağ’da savunmasız kardeşlerimizi katlettiler. Diri diri yaktılar. 63’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’i yaşlı olan 613 kişi şehit oldu. Onların acısını biz duyuyoruz. İki devlet bir milletiz. Muhalefet bizim hakkımızda ileri geri konuşuyor. Devlet Bahçeli, benim çok gezdiğimden bahsediyor. Kendisi Azerbaycan dâhil Türk Cumhuriyetlerine hiç gittiler mi? Onların dertleriyle hiç ilgilendiler mi? Böyle milliyetçilik olur mu?” Gibi benzeri sözler ediyor.

Kars ilimizde kendi Belediye Başkanları döneminde Ermeni dostluğunu simgelemek için dev gibi iki insan heykeli yaptırmışlardı. Aynı belediye başkanı AKP’den ayrılıp CHP’ye geçince Başbakan ülkeyi bir yıl meşgul eden ve Ermenistan tarafından da görülebilen, 4,5 trilyon TL’ye mal edilen ve yıkım kararı veren bu insan heykellerine ‘ucube’ demişti. Halkın parasıyla yaptırılan bu heykeller en sonunda Başbakan tarafından yıktırılmıştı. Yazık değil mi bu paraya!

Abdullah Gül, Ermenistan ve Türkiye Milli maçını Ermenistan’da izlemedi mi? Abdullah Gül, Ermenistan’da futbol maçı izlerken Bursa’da Azerbaycan bayrakları çöp bidonlarına atılıyordu.

Bugün Türkiye’de 70 bin Ermeni işçi çalışmaktadır. Bizim insanlarımız ise işsiz gezmektedir. Bu mu Azerbaycan dostluğu?

Bir Azerbaycanlı muhabir bir yazı yazdı diye apar topar sınır dışı edildi. Bu mu Azerbaycan kardeşliği?

490 dolara Rusya’dan doğal gaz alıyoruz. “Azerbaycan 380 dolardan verelim.” diyor ve siz almıyorsunuz. Bu mu Azerbaycan dostluğu?

Saymakla bitmiyor yapılan yanlışlıklar…

Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanımıştı. Ama uluslar arası baskı ile geri adım atmak zorunda kaldı. Türkiye Azerbaycan’a bu konuda yardım dahi etmedi. Bu mu kardeşlik?

Dağlık Karabağ’daki kardeşlerimiz için ne yaptınız?

Çok şey beklemiyor Azerbaycan Türkleri sizden;

Bir kerecik (vicdan)’ınızla bakın Hocalıya!

AB’ye, AKPM’ ye, BM’ye kızıp da; bu ülkeyi yönetenler ne kadar sahi p çıkıyor Azerbaycan’ın kabirsiz şehitlerinin emaneti ve hâlâ yüzde yirmisini işgal altında tutulan Türk topraklarına?

 

Karabağlı kardeşlerimiz Türkiye’den acilen yardım ve yapılan katliamın da soykırım olarak tanınmasını bekliyor. Karabağ’da şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet geride kalanlara da sabırlar dilerim.               

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat