TOKAT GAZETESİ

50. Kütüphaneler Haftası

Her yıl Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası olarak kutlanıyor.

Bir yazar olmama rağmen, Kütüphanede çalışmaya başlayana kadar böyle bir haftanın olduğunu bile bilmiyordum.

Bu yıl 50.sini kutladığımız Kütüphaneler Haftası dolayısı ile ben de görevim gereği 7 yıldan bu yana Kütüphaneler Haftasını kutlamaktayım.

Kütüphaneler Haftasında kütüphaneleri çocuklarımıza ve gençlerimize sevdirmek için etkinlikler yapılıyor ve kütüphanelerde gençlere sunulan imkanlar anlatılıyor.

Kütüphanelerde kitapların yanında bir çok dergiler, internet kafeler, ödünç kitap verme servisleri ve çocuk bölümleri ile her türlü imkan gençlere sunuluyor ve gençlerin okuyarak ülkemize, ailelerine ve insanlara faydalı evlatlar olmaları isteniyor. Okumayı seven insan maddi imkansızlıkları  bahane etmeden kütüphanelere giderek istedikleri kitaplar varsa evlerine götürerek okuyup geri getiriyorlar.

Kütüphaneler Haftası dolayısı ile bizler de zaman zaman okullarda konuşmalar yaparak  öğrencileri bu konularda aydınlatmaya, kitap okumayı sevmek ve aşık olmak ile hayatımızın  nasıl değiştiğini geliştiğini, dönüştüğünü anlatmaya çalışıyoruz.  Bizleri dinleyerek, bizlerden faydalanmaya bakan olduğu gibi, iletişim kurmak istemeyenler de oluyor ve bizler de kimseye kırılmadan darılmadan faydalananlara yol göstermeye devam ediyoruz. Gençlere ve çocuklara sonsuz hoşgörü içinde olmamız gerektiğini biliyoruz çünkü. Onlar bizim geleceğimiz ve gelecek de gerçekten çok önemli anlayana.

İşlerinde başarılı insanların çoğu okumayı seven ve aşk derecesine okuyan insanlardır. Hiç olmazsa işlerini geliştirmek için meslekleri ile alakalı yayınları okuyan ve gelişen insanlardır. Okumayı seven insan hem kötü alışkanlıklardan uzak kalmış olur hem de boş konuşmaz ve güzel bilgiler elde etmenin sevincini yaşar. Bunu hayatımda yaşadıklarımla şahit olmanın sevincini her zaman yaşadım. Başarısız bir öğrenci iken, okumayı sevmeye başlayınca ve okumayı aşk derecesine sevince o başarısızlıkların nasıl başarı haline geldiğini görünce okumaya olan aşkım daha da artmaya başladı. Benim okumayı sevmem, çevreme de dolaylı olarak yansıdı ve sonunda okumayı sevenlerden teşekkürler almaya başladım. Halen de alıyorum.

Gönüllü olarak okumayı seven ve okumayı sevene destek olan herkes yaşamanın farkına varır ve okuyana daha saygılı olur.

50. Kütüphane Haftası’nın kitap severlere yeni bir pencere olmasını ve bu haftaki etkinliklerin gençlere faydalı olarak kitap okuma oranını artırmasını ve gençlerin okuyarak önce kendilerini, daha sonra çevrelerini ve halka halka gelişerek ilçe veya illerini ve ülkelerini geliştirmek için çaba harcamalarını dilerim.

Ülkemizin gelişimi okumayı sevmemiz ve yazarlarımıza da değer vererek gençlerin onları severek onlardan faydalanması ile olur. Bu yüzden öğretmenler ve aileler de çevrelerindeki yazar ve okumayı seven insanların aleyhine konuşmadan onları çocuklarına sevdirirlerse onlar da “üzüm üzüme baka baka kararır” misali belki yazarlardan ilham alırlar. Tabii ki bununla her yazarı kast etmiyorum. Faydalı şeyler yazan ve gençlere örnek olacak yazarları kast ediyorum.

 

Kütüphaneler Haftası’nda kitaplar dolusu sevgiler sunarım herkese.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat