TOKAT GAZETESİ

Tarihe şan veren kahraman Gazi Osman Paşa'yı anıyoruz...

                Büyük komutan Gazi Osman Paşa, öncelikle kahraman bir asker, şerefli bir Türk subayıdır. Tokatlı oluşu, bizlerinde dördüncü kuşak torunları oluşumuz YAĞCIOĞLU AİLELERİ olarak bizleri daima gururlandırmış, onurlandırmıştır.

                Lakin bu güzellikleri geniş çevrelerle paylaşıp, yaşayamamak beni hep üzmüş ve de düşündürmüştür.

                Yeni kuşakların PLEVNE DESTANINI yaratanın Tokatlı bir Türk komutanı olduğunu bilmediği vakit, bu destanın önemini anlayamadığı vakit tarih bizleri sorgular elbet birgün...

                Gazi Osman Paşa'yı dar çevrelerde yapılan törenlerle anmak, geçiştirmek; koca bir üniversiteye, semtlere, kışlalara, cadde ve yerleşim birimlerine, okullara ismini veren destan Türk'e vefasızlıktır diye düşünürüm hep.

                Çünkü; O, Yeşilırmak Vadisi'nin bereketli topraklarında doğmuş yağız bir Türk subayıdır. Bir avuç askeri ile PLEVNE KALESİ'Nİ ölümüne savunan eşsiz komutan, kahraman asker, Tuna boylarına nal sesi, kısrak sesiyle beraber, türküleriyle, marşlarıyla da Türk damgasını vuran izler bırakmıştır. Güçlü bir düşman ordusu karşısında Türklüğe yeni bir heyecan ve güven vermiştir.

                Onun ünlü Plevne Savunması birçok askeri okullarda ders olarak okutulan bir bilim dalı olmuştur.

                Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Gazi Osman Paşayı kendime rehber seçtim. Türk ruhu Plevne de kendini bulmuştur" sözleri büyük komutanın önemini daha iyi vurgulamıştır.

                Tüm bunların ışığında, ilimizdeki kurum ve kuruluşlar tarafından 5 Nisan'la başlayan hafta "Gazi Osman Paşa'yı ANLAMA..." haftası olarak kutlanmalı diye düşünüyorum.

                Yerel yönetimlerden de böyle bir girişim olmasını bekliyorum...

                Çünkü; Gazi Osman Paşa

                "Sevgidir, ülküdür gönüllerde... Bir destandır tarihin derinliklerinde. Türk Milletinin Milli Gururu, doğuştan asker bir milletin onurudur..."

 

                O, bir cesur yürektir...!

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat