TOKAT GAZETESİ

Öğrencilere Cevaplar

Tokat Endüstri Meslek Lisesi

Öğrencilerine Cevaplar

 

2 Nisan 2014 tarihinde 50. Kütüphane Haftası Kutlama etkinlikleri çerçevesinde Tokat Endüstri Meslek Lisesi’nde “Hayat Boyu Üniversiteler ve Kişisel Gelişim” konulu bir konuşma yapmıştım.

Konuşma sonrası soruları cevaplamıştık ve burada da ayrıca cevaplayarak herkes faydalansın istedim.

SORU- Dergiye yazmanızın amacı nedir?

CEVAP- Bir yazar yazdıklarının okunmasını istemez mi? Dergi ve gazetelerde okunmanın ve düşüncelerimizi paylaşmanın bir yolu değil mi? Okuyanlar faydalanıyor ve bizlere de teşekkür ediyorlar.

SORU- Kulağınız duymadığı halde üniversitede hocanız ders anlatırken dersi nasıl anladınız? Bu sorunu nasıl aştınız?

CEVAP-İyi not tutan arkadaşlarımın notu ve tahtaya yazılan konuları iyi okuyunca ve ders kitaplarından yeterince faydalanınca duymamanın fazla da bir önemi kalmıyor. İnsan duyamadığı zaman çok okuyarak bunu telefi edebiliyor. Bugün açık öğretim lise ve Üniversite okuyanlar da hoca yüzü görmeden sadece okuyarak okullarını tamamlayabiliyorlar.

SORU- Hayatınız boyunca hangi zorlukların üstesinden geldiniz?

CEVAP- Duyamamamın verdiği her zorluğu yenmeyi başardık. Bunun için alaylara, dalga geçmelere ve suçlanmalara da göğüs gerdik. İtiraf edeyim ki, duymamak değil de insanların bizi anlamaması ve işi dalgaya alaya vermesi daha zor.

SORU- Kötü huylu insanlardan nasıl korunuruz?

CEVAP- Onlardan uzak durarak ve seviyeli ve mesafeli ilişkilerimizle kötü huylu insanların zararlarından korunmak mümkün olur her zaman.

SORU- İnsanların hatalarını söylediğimde kırılıyorlar. Ben de kırmak istemiyorum. Bundan dolayı da sorunlarımı içime atıyorum. Bunu nasıl aşabilirim. (Bilal Oğuz Üniversite öğrencisi)

CEVAP –İnsanlara hatalarını söylediğimiz zaman bizlere de kırılırlar. Bunun yolu da insanlara hatalarını tatlı dille anlatmak ve ısrar da etmemek. Anlarsa kendi faydalarına. İnsan gerçekten de hatalarını görmek istemez. Hatalarını söylediğimiz zaman bize kırılan insan da bizim dostumuz olamaz. Bize hata gelen karşımızdakine hata gelmeyebilir. Bunun yolu da onlarla seviyeli ve mesafeli olmaktır. Bunu yapabilen insan da rahat eder.

 

Teşekkür ederim herkese. Bizi davet eden Osman Özden ve İbrahim Asarkaya hocalara ve buraya gelen Üniversite öğrencilerine teşekkürler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat