TOKAT GAZETESİ

Harita Mühendisliği öğrencisi Bilal Oğuz!

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Harita Mühendisliği Öğrencisi

Bilal Oğuz

“Kişi, Fiziksel İhtiyaçlarından Önce

Kişisel Gelişim İhtiyaçlarını Tamamlamalıdır”

 

SORU- Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Hangi okulları okudunuz bu güne kadar?

BİLAL OĞUZ - Kendimi kısaca sizlere tanıtmak isterim. Bendeniz Bilal Oğuz ve yirmi bir yaşındayım. Memleketim Bitlis ama Tokat’ta okumaktayım. İlk ve orta öğretimi Gölbaşı İlköğretim Okulunda, liseyi de Bitlis Beş Minare Lisesi’nde tamamladım. Şimdi ise Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde Harita Mühendisliği bölümünü okumaktayım.

SORU- Neden Tokat, neden harita? Bu okulu yazmadan önceki duygularınız arasında ne fark var?

BİLAL OĞUZ - Belki şimdi merak etmişsinizdir. Neden Tokat, neden Harita Mühendisliği bölümünü seçtiniz. Harita Mühendisliği bölümünü seçmem bir tevafuktan ibaret olduğunu söyleyebilirim sizlere. Zira üniversite sınavlarına hazırlanırken tek amacım ve gayem vardı: Kaliteli bir hukukçu olmak idi. Hukukçu olmak istememdeki sebep de insanlara verilen öncelik haklarını, insanlara halka bilinçli bir şekilde anlatmaktı.

Evet, Harita Mühendisliği okuyorum, 3. Sınıftayım. Hani, bana deseler tekrar üniversite sınavlarına girsen yüksek puan alsan hangi bölümü tercih ederdin? Kesinlikle Harita Mühendisliğini tercih ederdim. Çünkü mesleğini sevmek kadar bir şey yoktur. Meslek seçiminizi yaparken sadece üslubuna değil içeriğini de araştırınız. Her öğrencinin derslere yönelik ilgi alanları farklıdır. Hukuk bölümü sözel ağırlıklıyken Harita mühendisliği geometri ve matematik ağırlıdır. Meslek tercihinizi yaparken ilgi alanlarınıza göre tercih ediniz.

SORU- Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Onların çabalarınıza bakış açısı nedir?

BİLAL OĞUZ - Bir öğrencinin başarısının üçte ikisi aileden gelmektedir. Dokuz kardeşle geniş bir ailenin 4. bireyiyim. Babam çifti, annem ise ev hanımıdır. Yani bildiğiniz Anadolu’nun aile yapısıdır.  Şimdi de özünü ve değerlerini koruyan geniş aile sistemidir. Ebeveynlerim meslek seçimimde herhangi bir baskısı olmamıştır. Gerçek olan şu ki; ailem eğitim ve öğretim hayatımda hep destek verdiler, yanımda oldular.

SORU - Kitap okur musunuz? Size ne faydası oldu okumanın?

BİLAL OĞUZ- Kitap okurum ama istenilen düzeyde okuduğumu söyleyemem. Kitap okuyan birey hızlı karar verir. Genellikle sosyal yaşamda kendini iyi ifade eder.

SORU- Kişisel gelişimi önemsiyor musunuz? Bunun ne faydası oldu?

- Bana göre kişisel gelişim bireyin temel ihtiyaçlarından biridir. Şöyle ki; bireyde özgüven olduğu sürece yanlış yapmaktan korkmaz. Elbette yaptığımız eylemlerin hepsi doğru olacak diye bir kaide söz konusu değildir. Nitekim yanlışlar doğruluk oranımızı artırır. Fikrimce, birey fiziksel ihtiyaçlarından önce kişisel gelişim ihtiyaçlarını tamamlaması gerekir.

SORU- Mühendisler kişisel gelişimden nasıl faydalanabilir?

BİLAL OĞUZ - Mühendis adayı için kişisel gelişim önemli etkendir. Özellikle, şunu açık bir dille ifade edebilirim ki; bir mühendis olarak özel sektörde para kazanabilmeniz için, kişisel davranışlarınıza, konuşmalarınıza, yaptığınız bütün fiillerinize dikkat etmeniz gerekir. Mühendislik teknik ve tasarım işidir. Hızlı karar verebilmelidir. Problemlere bilimsel yaklaşmalıdır. Bu gibi eksiklikler kişisel gelişimle tamamlanır.

SORU- Lise ve üniversite arasında ne fark gördünüz?

BİLAL OĞUZ - Lise ve üniversite arasındaki en bariz farklarından biri de, ergenlikten olgunluk evresine geçiş dönemidir. Lise evresinde daha çok ütopik düşünürsünüz. Üniversite ise bu ütopik düşünce hayallerinizin yerini reel düşüncelere bırakır. Yani bireyin kişiliği çözümlendiği, oturduğu evredir, üniversite.

SORU- Bölüm, fakülte ve üniversitenin gelişimine ne önerirsiniz?

-Türkiye’de var olan çoğu mühendisliler, Avrupa düzeyindeki Mühendislik konumunda değildirler. Mühendislik uygulama ve teknik işlemidir. Türkiye’de ise teorik eğitimden daha ileri uygulama eğitimine gidilememiştir. Evet sadece belli parmak sayısı geçmeyecek kadar birkaç üniversitede uygulama eğitimi yapılmaktadır. Bunlar da topluluğumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değildirler. Bugün Avrupa ya da gelişmiş ülkelere baktığımızda teknoloji alanında oldukça mesafe kat etmişler. Çünkü gelişmiş ülkeler teoriğin dışına çıkmayı başarmışlardır. Ülkemizin gelişmemiş olmasının nedenlerinden biri de teorik eğitimin dışına çıkamamaktan kaynaklanmaktadır.

SORU- KPSS konusunda ne düşünüyorsunuz? KPSS nasıl olmalıdır?

BİLAL OĞUZ - Bu konu hakkında sizlere örnek üzerinden açıklama yapacağım. Bugün baktığımızda halkımızın ihtiyaç duyulan mesleklerden doktorluk, KPSS’ye tabi tutulmaktadır. Aslında bunun saçma olduğunun hepimiz de farkındayız. Amaç ekmek parası olunca hepimiz kilitlenip, adeta yerimizde sabitleniyoruz. İnşaat ya da Harita mühendisliğinden mezun olan birey kendi alanından değil de, tarih ve Türkçe sorularına tabi tutuluyor. Tabi yol, köprü, baraj yapıtlarında köprüde kaç zarf tümleci, kaç edat var. Zamir nerde olduğunu gösteriniz diye problemler çıkacak değil mi? Bu da ne kadar doğru artık siz karar veriniz.

Soru- Mühendisliği tercih edenlere ne önereceksin?

BİLAL OĞUZ - Öncelikle ilgi alanıza yakın bölümleri seçin. Mühendislik bölümünü seçen arkadaşlarıma özelikle şu tavsiyelerim olacak; İmkanınız varsa yurtdışında mühendislik okuyunuz. İmkanınız kısıtlı ise büyük ve gelişmiş üniversitelerde okuyunuz.

 

Büyük üniversiteler köklü üniversite olduğu için daha tecrübelidirler. Öğrenciyi yönlendirme, geliştirme konusunda daha donanımlıdırlar. Küçük ve yeni kurulmuş üniversiteler donanım ve tecrübe bakımından zayıftırlar.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat