TOKAT GAZETESİ

Gönül Kandili

Varlık âlemin en üst tabakasında bulunan insanın bir tek gayesi cardır.  Bu gaye hiç şüphesiz Allah’ı sevmek, O’nun sevgisini kazanmaktır. O’nun rızası altında, O’nun nimetleri içinde dünya ve ahiret hayatını yaşamak, yaşayanlara hizmet etmektir.

Yeryüzündeki bütün yaratılmışların bir sevgi hamuruyla yoğrularak yaratıldığından asal şüphe yoktur... O’nun öncelikle yaratılmışlara karşı sevgi ve merhamet duygularıyla onları çepeçevre kuşatırken; onları sonsuz bir rahmet ve sevgiyle yaratan Allah’ı sevmek ana gayemiz olmalıdır.  Dinimiz bütün bu güzelliklerden önce Allah’ı sevmenin ne kadar önemli olduğunu şu buyruklara ne güzel açıklamıştır:

“Ey İnsanlar!

Allah’a iman edin.

Allah’a dua edin.

Allah’a yönelin.

 Allah’a koşun...

Allah’ın emir ve yasaklarına aykırılıktan sakının.

 Allah’ın mağfireti ve cennetleri için koşun ve yarışın.

Zira dönüşünüz ancak Allah’adır”

Gün bugündür. Bugün Regaib Kandilidir. Üç ayların başlangıcını işaret eden bu güzel günün bütün uhrevi havasını koklamak, yaşamak ve yaşatmak için varlığımızın sebebi olan; tek bağışlayıcı, tek affedici, merhametlilerin en merhametlisinden başka sığınacağımız melce var mıdır?  O’na sığınmak, O’na yönelmek, O’ndan af dilemek O’nu anmak, O’nu zikretmekten daha güzel ne olabilir?

Hiç şüphesiz amellerin en faziletlisi Allah’ı zikretmektir. Kalplerimizi sonuna kadar O’nun sevgisine doldurmaktır. Gönül saraylarımız Allah ve Resulünden başka  bir sultana yer vermişsek; bu nasıl Müslümanlık, bu nasıl inanmışlık olabilir?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:

“Allah şöyle buyurur:

Ben kulumun bana zannına göreyim. Beni anında onunla beraberim. Beni. Nefsinde anarsa ben de onu nefsimde anarım.

Beni bir toplulukta anarsa, ben de onu onlardan daha hayırlı bir toplulukta anarım.”

Yine Efendinizden nakledilen bir hadisi şerif şöyle buyuruyor:

“Size yaptığınız amellerin en hayırlısını; Allah katında en halisini, size en yüksek dereceyi sağlayacak olanını, hatta altın ve gümüşten sadaka vermekten daha hayırlısını ve hatta bütün bunlara şöyle dursun, İslâm düşmanlarıyla karşılaşmak onlarla vuruşup gazi ve şehit olmaktan daha yücesini haber vereyim mi?

-Ver Ya Resûlallah!

-Allah’ı zikretmektir.”

Bu gecenin yüzü suyu hürmetine, yeryüzünde yaşayan bütün insanları, öncelikle ve evvel emirde bütün Müslümanları sevmek, onlar için dua etmek elbette ne güzeldir.

Müslüman kendine dua ederse güzeldir. Fakat Müslüman’ın Müslüman kardeşine dua etmesi daha güzeldir.

Ragaib kandiliniz mübarek olsun.

 

 Mehmet Emin ULU

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat