TOKAT GAZETESİ

26 BÖLGELİ TÜRKİYE FEDERE DEVLETİ

Özal’ın Türk’süz ‘Anadolu’ vizyonu vardı. “Federasyonu tartışalım” gibi tartışmaları da Özal başlattı, AKP devam etti. O vizyonu; 23 Nisan 1920’ye sahip çıkıp,29 Ekim 1923’ü reddederek yerine getiriyorlar.

Vizyon’un adı Anadolu Cumhuriyeti…

PKK liderlerinden Sabri Öz, BDP’nin 8 Haziran 2014’de HDP’ ye dönüşeceği kongre ile ilgili yaptığı açıklamada; “ HDP’nin Demokratik Bölgeler Partisi’ne dönüşebileceği” açıklamasını yapıyor. Aslında Türkiye’nin federal bir devlete dönüşmesinin hedeflendiği anlaşılmaktadır.

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, “Türkiye’nin sulak bölgeler etrafında 26 bölgeye bölünmesini önermektedir. Türkiye’nin, Seyhan, Ceyhan, Dicle, Fırat, Tuz Gölü, Van Gölü gibi bölgelere parçalanmasını” öneriyor. Öte yandan Kürt bölgeleri olarak nitelediği Dicle, Fırat ve Van Gölü bölgelerinin tek bir Demokratik Özerk Kürdistan adı altında birleşmesini önermektedir. Diğer bir ifade ile demokrasi için Türkiye parçalanmakta, Kürdistan birleşmektedir.

Bakınız ABD, Yemen’de hedefine ulaştı bile! Anadolu Ajansı’nın “Yemen’de eyalet sistemi’ tanıtım günleri başlığı altında verdiği habere göre ülkede eyalet sistemine geçiş, kültürel şenlik, tiyatro ve sergilerle anlatılıyor. Yemen BM’lerin açıklamasına göre; “Aden, Hadramut, Tehime, Seba, Azal ve El-Janad olarak belirlenmiş” deniliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda, yol kesen PKK’lılarla kucaklaşan, “O gerillaları gördüğümde büyük bir duygu yoğunluğu yaşadığını” söyleyen ve “Kimse bize onlara terörist muamelesi yapmayı dayatamaz” diyen biri oturuyor. O biri Gülten Kışanak… Daha da ileri giderek, Al Jezaera Türk TV’ye konuşan Kışanak, şu talebi gündeme getiriyor:

Bölgeden çıkan petrolden kesinlikle pay istiyoruz. Yereldeki tüm enerji kaynaklarından, yeraltı, yerüstü zenginliklerinden, ekonomik varlıklardan, yerelin pay alması lazım.”

Kışanak’a cevap Enerji ve Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi. Yıldız, “Bu mümkün değil. Böyle bir şey gündemimizde yok” dedi. Gündemlerinde olsa verecekler. Böyle bir cevap olabilir mi?

Oslo’da Öcalan ile görüşüldü mü? ‘Görüşüldü’, deniliyor.

Öcalan’ın mektupları İmralı’dan alınıp AKP hükümetine ve oradan da İmralı’ya gidiyor mu? Gidiyor. Oranın cevabı İmralı’ya ve oradan Hükümete ulaştırılıyor.

Cezaevlerinde ki KCK tutuklularının hepsi çıktı. Şimdi genel af konuşuluyor ve PKK’lılar da çıkarılacak. Terör örgütünün lider kadrosu ise diğerlerinden ayrı tutulacakmış. Eli kanlı katillerin Erbil’e ya da Norveç, Almanya gibi ülkelere gitmelerine izin verilecek, 5 yıllık süre onlar için geçerli olacakmış. Bu süre zarfında suç işlemezlerse Türkiye’ye gelebileceklermiş.

Birkaç gün önce Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma kapatan terör örgütü yandaşları,100 aracı durdurup kimlik kontrolü yaptı.2 Uzman çavuşu kaçıran grup,9 askerimizi yaraladı. Diyarbakır Valisi, BDP il başkanından yardım istiyor. İl Başkanı da bunun karşılığında, PKK’lılar adına karakol yapılmasından vazgeçilmesini istiyor.

APO’ da İmralı’dan yolladığı haberde resmen devleti tehdit ediyor:

Her an çatışma olasılığı devrededir…”

Türk halkı “Cenazeler gelmiyor ya…”diye uyutuluyor.

Diyarbakır da, hükümet binasına ve Polis karakoluna 20 kişilik bir grup havai fişeklerle aralıklarla saldırdılar. Polisin kovalamasından ara sokaklara kaçıyorlar.

Çukurca’nın Çığlı Köyü muhtarı, silahlı üç kişi tarafından evinden alınarak kaçırıldı. Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde 3 kişi, Diyarbakır’ın Dicle İlçesi’ne bağlı Kurşunlu Köyü yakınlarında Elazığ’ın Arıcak ilçesinin Bükardı Belediye Başkanı 4 kişi ile birlikte kaçırıldı.

Diyarbakır’da 15 yaşında bir çocuk piknik bahanesiyle Lice’ye götürülen ve burada zorla PKK’ya katılması sağlanan çocuğun annesi kurtarılması için devlet erkânından yardım istemektedir.

30’a yakın Üniversite öğrencisi PKK’ya katılmıştır. Bunlardan haber yoktur. Kaçırılma örneklerini çoğaltmak mümkündür.

Türkiye’nin ilk “Kürtçe” üniversitesiAmed” adıyla Diyarbakır’a açılıyor. Bundan 4-5 yıl önce Erbil ve Selahattin Üniversitelerine Kürtçe öğrenmeleri için öğrenci gönderilmişti. Bunlar Kürtçe öğretmeni olarak geri dönüyor.

PKK kırsal alanda geniş katılımlarla “Medya savunma alanları” adı altında kurtarılmış bölgeler kuruyor.

Özel mahkemeleri, Öz savunma birlikleri, vergileri toplayan memurları var. Belediyelerde Kürtçe bilmeyenlerin işleri ‘yapılmıyor’ deniliyor. İmam, Öğretmen atamaları da yapılıyormuş deniliyor.

APO’nun mektubunda YİBO(Yatlı Bölge İlköğretim Okulları)’nın kapatılacağı da basına yansıdı.

Başbakanın 29 Nisan Salı günkü grup toplantısını sonuna kadar dinledim. Bu yazılanlar ile ilgili en ufak bir konuşmasına rastlamadım. Her şeyi paralel yapı…

Bunlar Başbakanı ilgilendirmiyor herhalde. Türkiye bölünmezmiş. İşte size örnekleri. Daha neler olmalı ki?

Ümit Özdağ’ın dediği gibi; “AKP’nin 2015 seçimlerini kazanması halinde, Öcalan serbest kalacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin muhtemelen adı değişecek(kurumlardan ısrarla T.C ibaresinin çıkarılmasının başka ne anlamı vardır) ve federe bir devlet yapısı kurulacaktır.”

Ramazan ayı yaklaşmaktadır. Üç aylara giriyoruz. Üç aylarınız ve Kandiliniz mübarek olsun. Bu mübarek aylarda ve günlerde güzel ülkemizin geleceği için Allah bizlere doğru düşünmemizi ve doğru kararlar vermemizi nasip etsin!

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat