Dünya Anneler Günü

 

                Dünya Anneler Gününü kutluyoruz. Ömrü vefa edenler bu güzel güne kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

                Anneler kutsal bir varlıktır. Bu kutsal varlığın kıymetini bilelim ve ömürlerinin son anına kadar onları baş tacı yapalım.

                Tüm insanlara hitap etmek ve onlara en güzel mesajları iletmek istiyorum. Bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve besleyen, ölümü dahi göze alarak bizi dünyaya getiren, doğurduktan sonra da, her türlü sıkıntıya katlanarak, yirmidört saat çocuğunun hizmetinde olan, çocuğu için her fedakarlığı yapan annedir. Dünya ve insanlar yaratıldığından günümüze kadar, bir anne kadar yürekten seven, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, ömrünün sonuna kadar evlatları için yaşam savaşı veren, her derdine katlanan, gecesini gündüzüne katarak çalışan, çırpınan, saçını süpürge yapan, yemeyip yediren, giymeyip giydiren, çocuğunun her ihtiyacını seve seve karşılayan başka bir varlık yoktur. Kendisinin hasta olması pahasına sırtındaki hırkasını çıkarıp çocuğunun sırtına giydiren, gece yarısı uykusunu bölüp, üstü açılmış olan çocuğunun üstünü örten, kendisi aç kalarak bir lokma yiyeceğini evladına yediren, sözün kısası bütün hayatını çocuklarına adayan annedir. Caddeye yuvarlanan topunu almak için, hızla geçen taşıtın önüne koşan çocuğunu kurtarmak amacıyla, kendisini ölümün kucağına atan, çocuğunu kurtarıp kendisi ölen annedir. Yanan bir mekanda, içerde kalan yavrularını kurtarmak için, alevlerin içine koşan, suda boğulmakta olan çocuğunu kurtarmak için, kendisini derin sulara atan annedir.

                Çocuğunu okutup adam etmek için, ülkesine, topluma ve ailesine yararlı, dürüst, namuslu, inançlı, vatansever ve herkese örnek olacak bir evlat yetiştirmek amacıyla korkunç bir yaşam savaşı veren annedir. Evladı için tüm güzel yıllarını, bir tutuklu gibi, evinin dört duvarı içinde geçiren yine annedir. Evladı kaç yaşında olursa olsun, bir annenin gözünde, o daima küçüktür. Evlatları evlenip ayrı birer aile oluştursa dahi, anneler ömrünün sonuna kadar, çocuklarının koruyucu meleğidir, herşeyden esirgeyendir, kanatlarının altındadır. Evlatları üzüldüğü zaman yürekten ağlayan odur.

                Anneler duygu yüklüdür, yüreği öylesine doludur ki duygudan yana, dünyanın en zengin hazinesi bile, fukara torbası gibi kalır, anne yüreğinin yanında. Bugün, annelerin günü. Nerede, nasıl, kaç yaşında olurlarsa olsunlar, anneler kutsaldırlar.

                Bir an özenle ve içten bakın annenizin yüzüne. Size nasıl da içtenlikle ve şefkatle baktığını farkedeceksiniz. Taa yıllar önce sizi ilk kucağına aldığı gün, duyduğu heyecanı ve sonsuz mutluluğu, şimdi de tattığını göreceksiniz. Siz gülerken, gülüşünüze bakıp, çok küçükken ilk gülücüğünüzü hatırlamaktadır. Şimdi elinizi tutarken, daha ilk adım attığınız gün gibi elinizi tuttuğunu anımsamaktadır. Siliniyor bir an için çevrenizde herşey, izler bırakarak geçen yıllar yok oluyor birden. Uzatıyorsunuz elinizi annenize, size kuvvet veren, güç veren, sizi insan yapan o varlığa doğru saygıyla eğiliyorsunuz. Sizinle birlikte, Allah'ın kadına sunduğu en yüce duyguyu tadıyor. Sizinle mutlu oluyor. Bütün bir ömür boyu sizinle ağladığı ve sizinle güldüğü gibi.

                Beş vakit namazda evladı için dua eden, dünyanın güzelliklerini ona sunmak isteyen annedir. Annesini yürekten sevmeyenler, hem bu fani dünyada ve hem de ahirette ebedi saadete eremeyecekler ve hiçbir zaman cennete giremeyeceklerdir.

                Evlatlar ömür boyunca annelerine muhtaçtır. Bu satırlara sığdıramayacağım sayısız nedenlerle, bu fani dünyada annelerimizi hiç bir zaman üzmeyelim, onları yürekten sevelim ve başımızın tacı yapalım. Bugün Anneler Günü. Bugünün anısına yazmış olduğum şiirimi aşağıda takdim ediyorum.

                Hoşça kalın...

 

                ANA HAKKI ÖDENMEZ

                -Tüm annelere armağanımdır-

 

                Sadık ve vefalıdır,

                Paylaşır, çalışkandır,

                Dertlerin ortağıdır,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Merhameti hiç bitmez,

                inancı da eksilmez,

                Yüreği sevgi dolu,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Bizlere evlat verir,

                Yuvada huzur verir,

                Doyulmaz sevgi verir,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Evladını çok sever,

                Uykuları terk eder,

                Her zaman dua eder,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                O her derde katlanır,

                Daima cefakardır,

                Hep verir, fedakardır,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Mutluluk kaynağıdır,

                Hep ümit pınarıdır,

                O herkesten başkadır,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                O her zaman bahardır,

                Solmayan bir çiçektir,

                Hiç bitmeyen kaynaktır,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Kalbini kırmayalım;

                Onu hep hoş tutalım;

                Ne yaparsak yapalım;

                Ana hakkı ödenmez.

 

                Bu dünyada hiç kimse,

                Ana gibi olamaz;

                Koruyucu melektir,

                Ana hakkı ödenmez.

 

                11.05.2014 Tokat

 

                Hamdi ERTÜRK