TOKAT GAZETESİ

Cumhuriyet Üniversitesi Genç Akademi Kulübü Üyelerinin Sorularına Cevaplar

29 Nisan 2014 tarihinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Merkez Amfi’de Adem Özbay ile beraber Kişisel Gelişim konuşması yapmıştık. Sorular soran gençlere, sorularına cevaplar ile beraber kalemler hediye etmiş ve soru sorma cesaretini gösteren 3 öğrenciye RECEP YAZICIOĞLU’NUN LİDERLİK SIRLARI kitabımızı da armağan ederek başarılar dilemiştik.

SORU-Sessizlikte kaybolduğunuz oldu mu? (Hüseyin Demir-İzmir)

CEVAP- Çoğu zaman insanlarla boş faydasız laf etmektense sessizlikte, iş yerinde odamda, evde veya balkonda masamda oturarak kitap okumak, gazete okumak bana büyük moral ve motivasyonla beraber ilham da verir ve bundan büyük haz alırım.

SORU- Ağlayan bir işitme engelliyi görürsek (veya üzülen) nasıl mutlu ve hayat ile barışık yapabiliriz?

CEVAP- Bunun yolu onu gerçek manada sevdiğimizi davranışlarımızla göstererek bir insana nasıl teselli ediliyorsa öyle teselli etmek en uygun yoldur. İşitme engellilerde normal insan. Sadece sesleri duymayan ve konuşamayan insanlar. Bu yüzden onlara da sevgi ile normal ama samimi ilgilenmek yeter.

SORU-Okul hayatında dersleri nasıl dinlediniz? (Sevda Yiğit-Malatya)

CEVAP- Güzel not tutan arkadaşların yanına oturarak, onlardan anında not alarak, anında not alamadığımızda sonradan notları tamamlayarak tahtaya yazılanları iyi not alarak ve kitaplardan konuyu iyi çalışarak tekrar ederek bu konuda duymamanın noksanlarını tamamlamaya çalıştım ve bunda da sanırım başarı gösterdim.

SORU- Başarı tek başına gerçekleşemez. Çevremizdeki insanların bilgi sahibi ve sosyal olması da gerekir. Bunu çevremize aşılamamız için ne yapmamız gerekir? ( Bilge Nur Kanat-Kocaeli)

CEVAP- Bunun yolu da sosyal ve bilgi sahibi insanlarla daha sık görüşmek ve onların bilgilerinden faydalanmak. Ama günümüz gençliği bilgili ve sosyal insanlarla bir araya gelmek yerine türlü bahaneler ile o insanlardan kaçıyorlar. Bu da onların gelişimine zarar. Bunun tam tersini yapanlar ise moral ve motivasyon sorunu yaşıyorlar. Biraz düşününce ve arayınca çevremizde bize moral ve motivasyon veren insanların olduğunu görürüz. İş bunlardan faydalanabilmekte işte.

SORU-  Hayatınızda hiç karamsarlığa düştüğünüz zaman oldu mu?(Merve Karatepe-Tokat)

CEVAP- Hayatımda çok zaman insanların önyargılı ve yanlış tutumları sonucunda karamsarlığa düştüğümüz zamanlar oldu. Ama bunu hemen kendimizi toparlayarak moral ve motivasyon sahibi olmamızdan dolayı kendimizi toparladık. Bu da bizlerin başarılı olmasına sebep oldu. Gerçi bizim hayatta var olmak için mücadelemizi küçümseyen çok oldu ama biz gene de hayatta var olmaya devam edeceğiz.

SORU- İnsan kendi karamsarlığından nasıl kurtulur? (Merve Asarkaya-Tokat)

CEVAP- İnsan karamsarlıktan kurtulmak için karamsar insanlardan uzak kalmalı. Karamsar, olaylara olumsuz bakan, insanlara sevgi değil korku aşılamaya bakan insanlardan uzak kaldığımız zaman, olumlu insanlara yaklaştığımı zaman göreceğiz ki, hayattaki karamsarlıklarımız olumlu bir havaya girerek bizi mutlu ediyor.

SORU- Hayatınızda birçok şeyi başarmanıza sebep olan şey neydi? (Seda Köse-Kahramanmaraş)

CEVAP-  Hadisi Şerifte “İnsanların hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır.” der. Toplumda genelde engelliler ailelerine faydalı olmaz, yük olur önyargısı var. Ben bunu yıkarak, işitme engelli bir insan olarak sağlam bir insan nasıl kitapları, konuşmaları ve tavırları ile insanlara moral verebiliyorsa, işitme engelli bir insanın da başka insanlara özellikle siz Üniversitelilere moral verebileceğini göstermek bana her zaman güç ve kuvvet veriyor.

SORU-İşitmediğinizden dolayı çok zorlandığınız bir anınız oldu mu? (Hülya Karakaya-Sivas)

CEVAP-İşe girişte ve toplumsal olaylarda işitme engellilerin gereksiz yere yöneticiler tarafından küçümsenmesi her zaman zorlandığım anılarım olmuştur. Ama bunu özgüven ve moral ile aynı zamanda üzüntülü zamanlarımızı kısa zamanda unutarak aşmak her zaman bana mutluluk vermiştir

SORU- Siz başarıya ulaşmak için gayret gösterdiğiniz zaman önünüze engeller çıkarıp önünüzü kapatmak isteyen oldu mu?( Sinem Oflaz)

CEVAP- Hayatta 1 kişi bizlere destek olduysa inanın belki de 99 kişi engel olmasa da ya tebrik etmemiştir ya da olumsuz beyan etmiştir. Toplumumuz engelli diye küçümsedikleri insanlara belki mağdur olmasını istemez ama güzel yerlere gelmesini de kıskanır. Umarım ilerde bu önyargıları siz sevgili Üniversiteliler hayata atıldığınız zaman yıkarsınız da bizler de mutlu oluruz. Başkalarının başarısını kabullenmek her kişinin değil er kişinin işidir.

SORU- Sizi her zaman bu kadar hayata bağlı kılan şey nedir? (Şule Özkan-Tokat)

Cevap- Hayat her şeye rağmen sessiz dünyaya rağmen güzel ve insanlara umut vermek, onların da aktif insanlar olmasına destek olmak ve gelişmelerine yardım etmek gerçekten hayata daha çok bağlanmamıza ve insanların hepsini değil de engellileri anlayan ve onları sevenleri sevmemize sebep oluyor. Hayat her şeye rağmen güzel. Hayatı yaşamasını ve anlamasını bilene tabii…

SORU-  Aldığınız eleştirilere rağmen nasıl vazgeçmeden yolunuza devam ettiniz? (Bahar KUTLU-Ankara)

CEVAP- Her şeye rağmen gelişmek isteyen insan vazgeçmez, üşenmez ve ertelemez. Bunları yapan insan başarılı olsa da sıkıntı ile karşılaşır. Ben de vazgeçmenin insan olmaya yakışmadığına inanarak gayretle ailemizin ve çevremizin eleştirilerine rağmen daha iyiye gitmeye devam ettim ve edeceğimde…

SORU- Öyle güzel şey gördüm ki şu ana kadar. Duyamadığım seslerin hepsinin yerine geçer diyebileceğiniz bir şey var mı? (Hatice Kübra Güler)

CEVAP- Gençlerin kitaplarımıza ve konuşmalarımıza ilgisi ve konuşma ve kitaplarımızdan faydalandıklarını belirtmeleri gerçekten de boş seslerden ve boş konuşmalardan daha değerli ve insana mutluluk ve huzur veriyor.

SORU- Mühendisler de kişisel gelişime önem vermeli mi? (Umut Akkaya- Zonguldak)

CEVAP- Sevgili Umut sadece mühendisler değil, her meslek kolu kişisel gelişime önem vermeli ve hatta ev hanımları bile Kişisel Gelişimi önemsemeli ki, onlar da çocuklarına ve ailesine daha faydalı bireyler olsunlar.

 

Beni buraya davet eden Genç Akademi Birim Başkanı Komşumuz Şeyma Özbolat ve üyeler Hemşerilerim Furkan Akyüz ile Çağrı Aktaş başta olmak üzere Genç Akademi’nin tüm üyelerine teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat