TOKAT GAZETESİ

SEZAİ KARAKOÇ VEFA GECESİ YAPILDI

 

Toplumu düşünce yönünden inşa eden, nesillerin yetişmesinde zor zamanlarda konuşarak farklarını ortaya koyan düşünce adamlarını her zaman hatırlamak, yeni nesilleri onlarla tanıştırmak, sonsuz vefa örneklerinin başında gelir.

Sezai Karakoç’u Anlamak, Anlatmak

            Sezai Karakoç, şairliğinin yanında ortaya koyduğu düşüncelerle nesillerin dirilişinde büyük paya sahip bir müteferriktir. Onun şairliği tartışmasız bir noktadadır. Edebiyat dünyamızın her kesimi onun şairliğindeki ustalığı konusunda hemfikirdir. Bunun yanında çok önemli bir fikir adamıdır da Sezai Karakoç. Ortaya koyduğu “diriliş” manifestosu ile düşünce dünyamızda da kendine has bir duruşu vardır onun.

            Onun adını anmak, özellikle yeni nesillerle onu tanıştırmak için yurdun dört bir yanında çeşitli programlar düzenlenmektedir. Tokat Eğitim Bir Sen ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü de bu öneme binaen “Sezai Karakoç Vefa Gecesi” düzenleyerek üstadın adının anılmasına, eserlerinin tanıtılmasına bir katkı sağlamış oldu. Konuşmacı olarak Doğunun Yedinci Oğlu Sezai Karakoç kitabının yazarı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş’ın katıldığı bir programla Üstada yakışan bir vefa programı gerçekleştirildi.

            Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir Sen Tokat Şube Başkanı Şaban Ceylan; Sezai Karakoç’u böyle kısa programlarda anlatmanın mümkün olamayacağını çünkü onun çağları aşan sesinin tüm dünyaya duyurulmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Sezai Karakoç’u anlamak ve anlatmanın çok önemli bir değer olduğunu ifade eden Ceylan  yine de her fırsatta onun düşüncelerinin paylaşılarak zihinlerin diri tutulmasının çok önem arz ettiğinin altını çizdi.

            Program sunumunun şair Ali Bal ve Mustafa Uçurum tarafından gerçekleştirildiği programda üstaddan okunan şiirler ve Mustafa Koç ile Özkan Dağaşan’ın gerçekleştirdikleri müzik resitali geceye renk katan güzelliklerdendi. 

Sezai Karakoç’un Üzerimizdeki Hakkı

            Turan Karataş’ın konuşmasının merkezinde “Sezai Karakoç’u neden okunmalıyız, neden bilmeliyiz?” sorularının cevabı vardı. Sezai Karakoç’u farklı kılan unsurlar üzerinde duran Karataş, en önemli farkın aslında herkesin söylediği şeyleri kendi üslubuyla, kendi dil zenginliğiyle ifade etmesinde olduğunu belirtti. Onun kullandığı dilin ve anlatımın zenginliğinin etki alanını da genişlettiğine vurgu yaparak, Sezai Karakoç’un üzerimizdeki hakkından yine onun cümlelerinden örneklerle bahsetti.

            Turan Karataş, Sezai Karakoç’un kitaplarından çarpıcı örnekleri dinleyicilerle paylaştı.

“Kim Müslümanlığından utanıyorsa, onur duymuyorsa, kim Müslümanları ve Müslümanlığı hor görüyorsa o yerin dibine batmaya lâyıktır. (RD, s.83)

Namaz bir Müslüman en keskin çizgilerle Müslüman olmayanlardan ayırır. (KA, 64)

Basın, buhran hazırlamanın kuluçkalama merkezidir. (DÇ, 30)

“İnsan, yükseldikçe Allah’a gidecektir. Allah’tan mahrum oldukça, ruhu kuruyacak, kaditleşecek, çirozlaşacaktır.

            Turan Karataş, paylaştığı bu cümlelerden hareketle bir neslin onun düşünceleri ile ayakta durduğunu, kendini geliştirdiğini, Büyükdoğu ve Diriliş çevresinde buluşarak zor zamanlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğini kavradığını anlattı. Şimdi bu tür programlarla Sezai Karakoç’un diriliş nesline verdiği mesajları tekrar tekrar hatırlamanın gerekliliğine değinen Karataş, her gün biraz daha kendi değerlerinden uzaklaşan, utanma duygusunu yitiren gençliğin bir dirilişe ihtiyacı olduğuna bunun da böyle ustaları tanımakla, okumakla gerçekleşeceğine inandığını sözlerine ekledi.

            Turan Karataş, bir temenni ile konuşmasını sonlandırdı. “Bu programdan sonra bu salonda bulanan birkaç kişi bile gidip Sezai Karakoç kimdir, neler yapmıştır, neler yazmıştır diyerek onun eserlerine yönelirse bu bizim için en büyük kazançtır.”

            Program sonunda Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar,  Prof. Dr. Turan Karataş’a günün anısı olarak bir plaket takdim etti. 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat