TOKAT GAZETESİ

DUMAN

Rüzgâr Turhal'dan Gaz Ova’nın serin suları ve yeşilliğini alarak Tokat yönüne doğru bazen sert, bazen nazlı, nazlı eser durur. Bazen de Niksar'ın Dönekse’den yorgun çıkan rüzgar, Almus'un baraj ve dağ kokusunu getirir Tokat deresine. Yeşilırmak üzerinden akar gider Amasya, Samsun'a doğru. 

            Tokat'ın yeşilliği, topraklarının verimliliği hiçbir zaman tartışılmadı. Tartışılmaz da. Yeşilırmağın suları can katarken topraklarına, iklimi de destek olmuştur her zaman bitkilerine. Asırlardır kirletilememiştir, Tokat son yüz yılın çeyreğin de çöplerden duman tüter olmuş her bir yana. Şehre çok yakın dört beş km uzaklıkta, ırmağın kenarında. Çöp çürür toprak olur, ırmak alır götürür diye düşünmüş olmalılar ki yığmışlar çöpleri dağ gibi Tokat'ın en güzel yerine. Ne çürüdü çöpler, nede ırmak alıp götürdü başka yerlere. Zaman içinde üstüne üstlük yanmaya başladı. 7/24 tüten zehirli dumanıyla.

            Eskiler derlermiş ya ''Ocağı yansın dumanı tütsün.'' Tokat'ın da çöpü yanıyor dumanı tütüyor. İyi de bu dumanın kime ne zararı veya karı var ki? Tokat’tan, Turhal’a giderken yolun sağında  çöplük, kenarında  Yeşilırmak. Karşısında Ak Yamaç Köyü, Kömeç Köyü, Kemalpaşa Köyü ve üstteki diğer köyler. Bu bölge kirazın, şeftalinin, eriğin, elmanın, armudun deposu dersek yanlış söylememiş oluruz. Türkiye'nin her yerine buradan mevsimine göre meyve ve sebze ihraç edilir. Çöpün dumanı o kadar yoğun ve devamlı ki, bitkilerin fotosentez yapmasını engelliyor. Meyveleri çağla döneminden olgunlaşana kadar zehirlemeye devam ediyor. Sonra pazara, oradan da sofralarımıza kadar ulaşıyor.

Yolun solunda Gazi Osman Paşa Üniversitesi yer almakta. Bilim, ilim yuvası. Tokat’ın dünya'ya acılan kapısı. Hocalarıyla, gelen giden misafirleriyle, yüzlerce öğrencisiyle Tokat’ı anlatan, tanıtan, reklam eden yer. Tokat'ın çöpünü şu günlerde başka yere götürüp ayrıştırsalar da eski çöpü devlet-millet işbirliğiyle bir an önce kaldırmamız gerekmez mi? Çöplükten tüten dumanı söndürüp, organize sanayinde ki fabrikaların bacalarını tüttürmeliyiz.

            Bizler ne kadar anlatsakta Tokat’ı yönetenler bu çöpün çaresine bilim adamlarıyla mutlaka bir çare bulmuşlardır. Dumansız bir hava, sağlıklı bir yaşam hepimizin hakkı değil mi? Yaktığımız her şeyin dumanı havaya gider. Belli bir zaman içerisinde yağmurlarla asit olarak ağacımıza, sebzelerimiz e, toprağımıza geri döner. Çöpleri üretenler bizleriz. Her birey çöpüne sahip çıkmalı, camları demirleri, plastikleri, meyve sebze ve yemek artıklarını bir yerde toplamalıyız. Hem ülke ekonomisine katkıda bulunur, hem temizlik çalışanlarına yardımcı oluruz. Ayrıca kendimize de saygınlık kazanmış oluruz.

         Ruanda: Afrika da bir ülkedir. Her Cuma günü resmi temizlik günü ilan edilmiştir. Bu temizliğe  tüm ülkenin insanlarının katılması zorunludur. Cumhurbaşkanı, başbakanı, bakanları, milletvekilleri, tüccarı, esnafı, işçisi, köylüsü kentlisi. Bulunduğu bölgeyi temizlemek zorundadırlar. Temizliğe katılmayan kişilerin  mutlaka geçerli bir sebepleri olmalıdır. Aksi taktirde cezalandırılır. Affı mümkün değildir. Bu ülkenin sokakları pırıl pırıldır. Halk sokağına, caddesine sahip çıkıyor. Biliyor ki kirleteceği sokağı yine kendisi temizleyecektir.  ''Temizlik imandandır.''İmanlı insan bedenini çevresini doğasını temiz tutandır.

            Haydi herkes çöpüne sahip çıksın .Çevre temiz olsun insanlar kardeşçe mutlu yaşasın...

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat