TOKAT GAZETESİ

Kümbet Altında Dergisi

1999 yılından bu güne ne zaman dergimizle ile ilgili yazı için karar versem, son 4-5 sayımızı yeni baştan defalarca okuyor, yıllarımı verdiğim bu güzel çalışmalarımla gurur duyuyor ve zevkle bilgisayarımın tuşlarına dokunuyorum.

            Dile kolay hayatımın son 15 yılının her gününde, saatinde Kümbet dergileri var.

            Yılların derinliğinde birlikte çalıştığımız, sayfalarını nakış nakış işlediğimiz her satırına alın terimizi helal ettiğimiz adını değiştirsek de delitay diye büyüttüğümüz ve yarınlara bıraktığımız evladımız olmuştur.

            Dergimizin yayıma başladığı ilk günlerin heyecanıyla yolumuza devam ederken olumsuz etkilemeye çalışacak, yanlış ve şahsi insiyatif kullanacak kimseye de müsaade etmeyeceğiz.

            Sağlığımız, nefesimiz ve yüreğimiz mevcut olduğu sürece yolumuza devam edeceğiz.

            On beş yıl, çok şey öğrendik. Uzun yollarda çamurlarla, taşlarla, yoklukla, çelmelerle, dost olmayan gülümseyişlerle daha neler neler yaşadık da arkamıza, önümüze, sağımıza ve solumuza aldırmadan ve takılmadan ufuklara, ufukların ötesine at sürdük doludizgin. Yay gerip ok attık. Yüreğimizi gönül dünyamıza hizmetkâr yaptık.

            Bilinmesi gereken değişmeyecek bir gerçek var ki adı ne olursa olun Kümbet Altında dergimiz yoluna devam edecektir.

            Artık, Kümbet Altında ailesi; yönetimi, yayın danışmanları ve yayın kurulu arkadaşlarımız yaptığımızı ve yapacaklarımızı biliyorlar. Yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerimizde yeni tasarruflarımız olacak. Her gün daha çok okuyucumuza ulaşacağız. Türk dünyası edebiyatından daha çok yazıları okuyacaksınız.

            Yaptığımız, yapmaya çalıştığımız, gecemizi gündüze kattığımız maddi ve manevi bütün gücümüzü birleştirdiğimiz, onca yükü, onca zamanı, onca cevaplar, onca sessizlikler bu oncaların içinde olumlu olumsuz ne kadar anlam fışkırıyorsa hepsini yaşıyor ve yolumuza devam ediyoruz.

            Takip eden okuyucularım, arkadaş ve dostlar biliyor ki, çok çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüze karıyor tatlı yorgunluklarla beraber yaşıyoruz. Sempozyumlar, paneller, bilimsel toplantılar, anma programları, imza günleri, şölenler, sunumlar üç aylık dergimize yoğun yazı akışı yayın kurulumuzun çok ciddi çalışmalarını da beraberinde getirmektedir.

            Bilindiği üzere, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) 2014 yılı Mahdumkulu Firaki ve Toktogul Satılganov yılı ilan etti. Yine VI. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinde İsmail Bozkurt 2014 yılı Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı olarak ilan edildi. TÜRKSOY’un bütün çalışmalarını çok yakından takip ediyor, katkı sağlamayı önemsiyorum. Bu nedenle de tanıtım yazılarımız dergimizde de devam etmektedir.

            Artık, uluslararası yayın yapan eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergisi olarak bulunduğumuz yeri biliyoruz.

            Dolu ve her sayfası gülümseyen okuyucularımızı mutlu edecek bir sayı ile sizlerleyiz.

            Edebiyatımızın bütün alanlarından örnekler sunmaya, haberler vermeye, yeni çıkan kitapları tanıtmaya, röportajlara, edebiyat dünyamızdan haberlere, şiir yazan gençlere ve heveslilerine örnek olacak usta şairlerimizin şiirlerine yer veriyoruz. Eleştirilere rağmen kardelenlerle çınarları aynı sayfada buluşturmaya devam edeceğiz.

            Bu sayıda yazıları ile Osman Baş, Nail Tan, Dusen Kaseinov, Hayrettin İvgin, Salim Ezer, Harid Fedai, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Hüseyin Yeniçeri, Uğur Kılıç, Yahya Akengin, Kurtuluş Altunbaş, Zeynel Beksaç, Lütfü Kılıç, İsa Kayacan, Duran Timur, Erol Barın, Meerim Kölbayeva, Bestami Yazgan, Mehmet Sayan, Meyna Şensoy, Ferda Özsoy, Burcu Artuç, Mevlüt Karakoca’nın yazılarını zevkle okuyacaksınız.

            Yine şairlerimiz; Cemal Safi, Ahmet Sevgi, Rana İslâm Değirmenci, Bekir Sıtkı Erdoğan, Ali Rıza Atasoy, Çiğdem Kader, Ertuğrul Ottekin, Ayhan Nasuhbeyoğlu, Ünal Kar, Mustafa Berçin, Necati Cerrah, Ayşe Baş, Ali Akbaş, İlhan Koruyucu, Ahmet Günbay Yıldız, Engin Çır, Çağlar Can, Şahin Yılmaz, Vedat Fidanboy, Mustafa Ünal Yılmazer, Abdulkadir Yılmaz, Ali Küçük, Ramazan Özyurt, M.Nihat Malkoç, Gürkan Karaçam, Recep Yaşar, Şevket Aykurt Kaya, Ceyda Alpkoçak, Özgür Bacaksız, Halis Aktaş’tan birbirinden güzel şiirler okuyacaksınız.

            Dergimizin 57. Sayısı Türk Dünyası Çocuk Edebiyatı özel sayısı olacaktır. Okuyucu ve yazarlarımızın bilgisine sunuyoruz.

            Her yeni sayımızda yeni doğuşun huzuruyla sizlere ulaşıyoruz.

            Saygı, sevgi ve selamlar…

                                                                                                     01.05.2014 /Ankara

                       

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat