GOP LİSESİNİN GELENEKSEL 11. PEHLİLİ PİLAV GÜNÜ

7 Haziran 2014 tarihinde, Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunları Derneği'nin tertiplediği geleneksel Pehlili Pilav Günü'nde büyük bir coşku yaşandı. GOPMED'in organizesinde 11.ncisi gerçekleştirilen pilav gününde, GOP Lisesi mezunları ve öğretmenler, aradan bir yıl geçtikten sonra tekrar bir araya geldiler. İl merkezinde Cumhuriyet Döneminin ilk yapılan binası olan lise binası bahçesinde sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan GOP Lisesi mezunları, yeniden hasret  giderme fırsatı buldular.

                Mezunlar heyecan dolu, özlem dolu bir buluşmanın tadını çıkardılar, unutulmaz anılarını tazelediler. Mezun oldukları okulun sınıflarını ve koridorlarını gezerken nostalji  yaşadılar ve çok duygulandılar.

                Eğitim ve öğretime 1947 yılında başlayan GOP Lisesi'nin mezunları, okulun 67. yılında program gereğince, önce sabah saat 9,30'da okul bahçesinde buluşarak sohbet ettiler ve öğrencilik yıllarında okulda yaşadıkları anılarını canlandırdılar. GOP Lisesi'nin mevcut öğrencileri de aktif şekilde karşılama da yer alırken, tüm katılımcıların isimlerini not ettiler, yaka kartı hazırlayıp, yakalara taktılar. Ayrıca isteyenlere 2014 yılı Almanak'ı ve şapka satışı yaptılar.

                Bir yıl sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayan GOP Lisesi mezunları, okul binası önünden Cumhuriyet Meydanı boyunca, önlerinde Bayrağımız ve Lise Flaması ile kortej yürüyüşü yaparak Atatürk Anıtı önüne geldiler. Burada saygı duruşu, İstiklal Marşı'mızın okunması ve çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra, tekrar okula dönüldü.

                Okul bahçesinde tekrar toplanan mezunlar, birbirleriyle kaynaşmaktan ve pilav gününü paylaşmaktan çok mutlu oldular. Onlar bu buluşmadan dolayı, bayram sevinci yaşayan çocuklar gibiydiler. Okul bahçesindeki sohbetler, şölene dönüştü. Böyle güzide bir liseden mezun olmaları, onlara gurur veriyordu. Bu arada GOP Lisesi önünde toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

                Daha sonra anıların tazelenmesi faslı için konferans salonuna geçildi. Önce okul öğrencilerinin seslendirdiği Türk Halk Müziği parçalarından oluşan bir konser verildi.

                Programın sunuculuğunu bu etkinlikte ve Almanak Dergilerinin hazırlanmasında çok büyük emekleri olan, değerli öğretmen Mahmut HASGÜL yaptı.

                Program gereğince açılış konuşmasını yapan GOP Lisesi Müdürü Mustafa COŞKUN, "GOP Lisesi Mezunlar buluşmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Okulumuzda sizleri tekrar ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Göreve başladığım andan itibaren gurur duyabileceğimiz birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık. Bir yandan sosyal etkinliklere misafirperverlik yaparken, diğer yandan da  okulumuzun esas yapısını bozmadan, fiziki bazı iyileştirmeler yaptık. Bütün çalışmalarımızı yaparken, öğrencilerimize anket yolu ile danıştık. Köklü bir geçmişe sahip olan GOP Lisesinin böylesine büyük etkinliklere bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da devam edecektir"  dedi.

                GOPMED Yönetim Kurulu Başkanı Necmi MELEK ise, "Bu sene 11'incisini düzenlediğimiz Geleneksel Pilav Günü'nün coşkun bir kalabalık tarafından kutlanması memnuniyet vericidir. Almanak'ın 4.cü sayısını çıkarmak için Ankara ve İstanbul'da röportajlar yapıldı. Mezunlarımız ziyaret edildi. Umuyoruz ki bizden sonrakiler de etkinliğimizin devamını sağlarlar" dedi.               

                Programa katılan Tokat Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU "GOP Lisesi"nin yetiştirdiği bakanlarla, nitelikli insanlarla, sosyal ve kültürel açıdan zengin insanlarla, Türkiye'ye kazandırdığı insanlarla çok köklü ve nitelikli bir lise olduğunu düşünüyorum. Bugün düzenlenen bu etkinlikte salonun bu kadar kalabalık olması, etkinliğin artık gelenekselleştiğinin bir göstergesidir diye düşünüyorum. Etkinliğe şehir dışından katılan birçok misafirimiz var. Biz de onlara  her geldiklerinde daha güzel bir Tokat sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tokat Belediyesi olarak, bu etkinlikler için üzerimize ne düşerse yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyorum" dedi.

                Devlet eski Bakanı ve GOPMED Onursal Başkanı Metin GÜRDERE, "Hayatımızın en güzel yıllarını bu çatı altında yaşadık. Aramızda  olmayan mezunları rahmetle yad ediyorum. İçimizde çok uzaklardan gelen arkadaşlarımız var. Özellikle onlara teşekkür etmek istiyorum. İnanır mısınız uzaktan,  gelen mezunların arasında 50 yıldır görmediğim insanlar var. İnşallah daha uzun yıllar boyunca bu güzel etkinlikte buluşuruz." dedi ve bir iki hatırasını anlattı.

                Gençlik ve Spor, Devlet, Gümrük ve Ulaştırma eski Bakanı Ali Şevki EREK ise, 11.si düzenlenen etkinliklerin 9'una katıldığını söyleyerek, "GOP Lisesi mezunu olmak benim için Cenab-ı Hakkın verdiği nimetlerin en makbulüdür. Özellikle, öğrencilik yıllarında bu konferans salonunda yaptıkları etkinliklerinden kesitler anlattı (Şairler Gecesi, Kibarlık Budalası, Şıpsevdi, Şair Evlenmesi; Konserler, Oratoryolar) Seneye eşim mezuniyetinin 50. yılını kutlayacak, ben ise 60. yılımı kutlayacağım. Sizlerle birlikte olmaktan mutluyum ve şeref duyuyorum" ifadelerini kullandı.

                Eski Milletvekili Av. Ömer DEDEOĞLU ise, eski okul hatıralarını anlattı.

                GOP Lisesi 1963-1964 Mezunu Hüseyin GÖRÜR ise; 1963-1964 Mezunları adına, kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

                Eski mezunlardan ve İstanbul'da Boya Fabrikası sahibi olan Ahmet TEKİN, Almanak Dergisinin bu yıl ki bütün baskı masraflarını üstlendi ve fakir öğrencilere burs vermek için de ilk hareketi başlattı. Konuşmasında "Vatanı sevmek için sadece  söz söylemek yeterli değildir. Herkes muhakkak elini taşın altına uzatmalıdır" dedi.

                GOP Lisesi 1963 mezunlarından Emekli Tümgeneral Erol ÖZKASNAK, programda duygusal anlar yaşadığından gözyaşlarını tutamadı. Duygu yoğunluğundan dolayı konuşamayınca, program sunucusu  Mahmut HASGÜL kendisine hitaben "GOP Lisesi daima yanınızda oldu. Bu fani dünyada  herkes ölecektir. Kimi toprağa, kimi gönüllere gömülecektir. Siz gönüllerimizdeki müstesna yerinizi çoktan aldınız. Sizinle gurur duyuyoruz" dedi. Program sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Emekli Paşa, okul yılları ile ilgili sorulara cevap verdi. Gazi Osman Paşa'nın askeri başarısına değindi. "Onun adının verildiği bir liseden mezun olmak bizim için en büyük onur ve iftihar meselesidir. Bu okuldaki öğretmenlerimiz bizlere vatan, yurt sevgisi, bağımsızlık, Cumhuriyet sevgisi ve Atatürk İlkelerini bize öğrettiler. "Ne Mutlu Türküm Diyene" demenin gururunu bize yaşattılar. Onun için bu okuldan mezun olmak hayatımın en önemli hatırasıdır.Ölünceye kadar da öyle devam edecektir" dedi. Basın mensuplarının ricası üzerine, okul bahçesine Tokat Garnizon Komutanı Albay Kazım Usta'nın da katkıları ile 1997 yılında yaptırmış olduğu Atatürk büstü önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

                Tokat Valisi Mustafa TAŞKESEN, "Çok iyi organize edilmiş, böyle güzel bir geleneksel pilav gününe katılmaktan çok mutlu oldum. Mardin Valiliğine tayin edildiğimden dolayı, yakında çok sevdiğim Tokat'tan ayrılacağım" dedi. 1963-1964 yılı mezunlarına plaketlerini takdim etti.

                Konuşmaların ardından geleneksel hale getirilmesi düşüncesiyle, mezuniyetleri üzerinden 50 ve 49 yıl geçmiş mezunlara plaketleri takdim edildi.

50 YILI GERİDE BIRAKANLAR

                Şaip Gökçe, Aynur ÖZAYDIN, Mehmet KAYA, Hüseyin GÖRÜR, Ufuk PETANOĞLU, Emine ÖZÜDURU, Şükrü ÖDÜBEK, Ayşe ÖDÜBEK, Güzide SARAÇOĞLU, Metin BAHÇECİLER, Semiha ARAT, Necati KIVRAK, İbrahim Doğan İLHAN, Duygu TOPÇAM, Hüdayi GÜNEYLİ, Erkan ACAR, Toksal BAŞARA, Orhan ÜNSER, Gürbüz DUYUM, Gülnur BAŞAR, Aysel BAŞAR, Osman AYDIN, Muhammed KELLECİ, Mahir ŞAHİN, Mürüvvet SAĞLEP, Nazım ER, Ayal ERGÜN, Güven ÜNSAL, Mediha BERK, Aysel MÜREKKEPCİ, Basri ATAY, Emrullah ÖZTÜRK, Ahmet Turan SÖZEN, Muammer CANKUT, Ali Aydın AYBAK, Ziya ÖDEN

49 YILI GERİDE BIRAKANLAR

                Uğur ŞAHİN, Basri ABAY, Ünsal CAN, Hasan TUĞLUOĞLU, Süleyman ÖZKALELİ, Yılmaz ATAMAN, Ali Nail ÇAVUŞOĞLU, Mustafa AYNUR, Muammer EKEN, Ersin ÖZDEMİR, Tahir ASARKAYA, Erkut SÜSOY, Erdal GÜLTEN, Sami ASLAN

                Plaketlerin takdiminin ardından, topluca Öğretmenevi restourantına geçildi. Burada tüm mezunlara ve konuklara pehlili pilav, yaprak sarması dolma ve helva ikram edildi.

                11 yıldan beri organize edilen, bu güzel Pilav Günü'nü  tertipleyen, GOPMED Onursal Başkanı Metin GÜRDERE'yi, GOPMED Yön. Kur. Başkanı Necmi MELEK'i, GOP Lisesi Müdürü Mustafa COŞKUN'u ve Yönetim Kurulu Üyeleri'ni yürekten kutluyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

                Değerli mezunlara şu güzel mesajı iletmek istiyorum:

                "Gönül  ne pilav ister, ne de bir hane;

                Gönül Tokatlı mezunlarla buluşmak ister, pilav bahane"

                Demek suretiyle asıl amacımızın Tokat sevdalısını hemşehrilerimle  buluşmak olduğunu belirtmek istiyorum. Tokat'lılar her zaman vefalı, sıcak kanlı, samimi ve candan olmuşlardır. Onların muhabbetine ve sohbetlerine doyulmaz. Birbirimizi unutmayalım. Birbirimizle daima tanışma, kaynaşma, paylaşma, kenetlenme ve dayanışma içinde olmalıyız.

                Lisemiz için ve lise anılarına ait yazdığım şiirlerimi aşağıda takdim ediyorum. 

                Bir Pehlili Pilav Günü daha geride kalırken, bir yıl sonra lisemizde buluşmak dileğiyle, değerli mezunların iş hayatlarında başarılı, aile hayatlarında mutlu ve sağlıklı olmalarını yürekten diliyorum.

                Hoşça kalınız...

               

                GOP Lisesi

                - GOP Lisesinin 67. yılı için armağanımdır-

 

                Adını paşamızdan aldın,

                Ve ününü yurduma yaydın,

                Tüm zorlu engelleri aştın,

                Güzel ve güzide lisemiz.

               

 

                İlimizde hep örnek oldun,

                Hepimizin gururu oldun,

                Ve eğitimde önder oldun,

                Adı gibi şanlı lisemiz.

 

                Geldin altmışyedi yaşına,

                Ve eriştin Bilgi Çağı'na,

                Kavuşmak daha nice yıllara,

                Kültür kaynağımız lisemiz.

 

                Kaliteli eğitim verdin,

                Bir çok ünlüler yetiştirdin,

                Çağdaş eğitimi hedefledin,

                Gönüller sultanı lisemiz.

 

                Bayrağın hep kalsın gönderde,

                Parlayan yıldızsın göklerde,

                Düzeyli eğitim gündemde,

                Kentimin incisi lisemiz.

 

                Değerli öğretmenlerin var,

                Tarihinde seçkin hocalar,

                Hep kutlayalım nice yıllar,

                Başarı sembolü lisemiz.

 

                Seviyeli eğitim sürecek,

                Ve meşalen hiç sönmeyecek,

                Bilim ve teknoloji gelecek,

                Takdire layıksın lisemiz.

 

                Sen hep başımızın tacısın,

                Unutulmayan bir anısın,

                Daima gönüllerde yaşarsın,

                Değerlidir mezunların, lisemiz.

 

                07.06.2014 Tokat

                Hamdi ERTÜRK

 

                LİSE ANILARI

-GOP Lisesi Mezunu hemşehrilerime armağanımdır-

 

                Tokat'tan uzak yollardan, hoşgeldiniz.

                Ve lisemize şerefler getirdiniz.

                Çok mutluyuz, şükür kavuşturana,

                Gönül dostlarıyla şimdi birlikteyiz.

 

                Şakalar, güzel arkadaşlıklar,

                Bazen muziplikler, sınavdan korkanlar,

                Nisan bir şakası, okuldan kaçanlar,

                Okul anıları hiç unutulmuyor.

 

                Öğretmenlerin hakkı hiç ödenemez,

                Sizlere emekleri hiç tükenmez,

                Onlar gönlümüzde hep yaşayacak,.

                Sevgileri kalbimizden silinmez.

 

                Bazı dostlar bu dünyadan göç ettiler,

                Ayrıldılar aramızdan birer birer,

                Bu kadar yıl nasıl da çabuk geçti,

                Albümlerde kaldı güzel resimler.

 

 

                DAHA NİCE YILLARA

 

                Pilav gününe hoş geldiniz.

                Bizlere şerefler verdiniz.

                Kucaklıyoruz hepinizi,

                Değerli  hemşehrilerimiz.

 

                Bir yıl sonra yine kavuştuk,

                Mevlama şükürler buluştuk,

                Hep birlikte çok mutlu olduk,

                Saygı değer mezunlarımız.

 

                07.06.2014 Tokat

 

                Hamdi ERTÜRK