TOKAT GAZETESİ

ÜLKE

Toprak canlıların yaşaması, barınması, beslenmesi, üremesi için hava, sudan sonra gelen en değerli maddedir. Topraklar üstünde yaşayan insanların bir birleriyle anlaşabilmeleri için öncelikle dillerinin birliği olmalıdır. Dilin yanı sıra kültürü, geleneklerinin ortak noktalarda birleşmeleri gerekir. Toprağının, dilinin, gelenek ve kültürünün temsil ettiği ortak simgesi de bayraktır. Dünyada her milletin kendine göre bir simgesi, bayrağı vardır. Dünyada Türk Milleti’ni temsil eden bayrak kırmızı üzerine beyaz ay ve yıldızdır.

Bayrağa yapılan her türlü saygısızlık ve terbiyesizlik o millete yapılmış sayılır. Bedeli en ağır şekilde ödetilir. Mustafa Kemal Atatürk, Yunanı bozguna uğratmış, denize dökmüştü. Yunan bayrağının yerine Türk Bayrağı’nı göndere çekmişlerdi. Yunan bayrağını da Atatürk'ün geçeceği yolun üstüne sermişlerdi. Bunu gören Atatürk, “Bu bayrak bir milleti temsil ediyor, onu alın.” Demişti. Savaşta bir milleti yıkabilirsiniz ama o milletin onuru ve şerefini ayaklar altına almayarak büyüklüğünü göstermiştir Atatürk.

Peki ya günümüzde kendini bilmez kişi ve kişiler neden bayrağa saldırırlar? Bu topraklarda barınıp, beslenen, korunup kollanan, insan hangi cesaretle bayrak direğine çıkarak bayrağı yerinden söküp aşağıya atar? Bu bir millete hakaret değil de nedir? Aslında bu insanların kendine, topluluğuna saygısı yok ki başkalarının bayrağına ve toplumuna saygısı olsun. Bana ve milletime saygısı olmayanın, kendisine benden nasıl saygı bekler? Beğenmediği bu bayrağın sayesinde rahatça uyuyabiliyor, geziyor, evine ekmek parasını götürüyor.

Bir ülkenin iyi yönetildiğinin en somut delilleri şunlardır: Her birey istediği eğitimini yeterince alıyor mu? Aldığı eğitim ve bilgi doğrultusunda iş bulup çalışabiliyor mu? Hastalanınca sosyal devlet güvencesiyle, gereğince sağlık hizmetlerini alabiliyor mu? Barınma, beslenme, gezi, eğlenme, okuma, araştırma gibi etkinliklerine ekonomik güçleri yetiyor mu? Ailesi ve çocukları için gelecek kaygısı olmadan yaşıyor mu? Refahı diğer ülkelerle ölçüldüğünde aynı seviyede mi? İşte bunların yüzde seksenine evet dersek ülke iyi yönetiliyor diyebiliriz.

Ülkenin gelirine baktığımızda zengini zengin, fakiri de fakir. Orta halli vatandaş yok olmuş durumda. Bizleri yönetenler duble yolların yapıldığını, ulaşımın da kolaylaştığını söylemekteler. Evet doğrudur ama o yolların içinde hiç bir Türk yapımı taşıtın olduğunu söylemezler. Hastanelerin kolay muayene olduğunu söylerler ama vatandaşın cebinden ne kadar parasının çıktığını söylemezler. Hava yollarımız dünyada sayılı markalar arasında ama ürettiğimiz bir tane uçağımız yok. Raylı sistemimiz ülkeye yeterince yayılamamış. Üç tarafımız denizlerle çevrili olduğu halde deniz ulaşımı ve deniz ürünlerinden yararlanamıyoruz. Ülkenin öğretim ve eğitimine diyecek bir şeyimiz yok. Onu vatandaşlara sorarsanız içler acısı. Her aile reisinin çocukları için gelecekten kaygısı var. Parası olan iyi bir eğitimini alırken, parası olmayan kendi imkanıyla okumaya çalışıyor. İnsanlık alemine ışık tutan İslam dini, ilime, bilime, sanata ve kültüre ne kadar değer verdiğimizi görüyor ve okuyoruz. Her nedense  çevremizdeki müslüman ülkeler meshep savaşında kardeş kardeşini Allah adına öldürmeyi kendine bir görev sayıyorlar. Savaş da kan, gözyaşı, intikam ve telafisi mümkün olmayan, yaşamda iz bırakır. Yanı başımızdaki Irak, Suriye’de çatışmalar sonucu yüz binleri bulan insan ülkemizde. Aç sefil. yurdunu topraklarını bırakıp komşu ülkeye kaçmışlar. Türkiye'nin sınır illeri başta olmak üzere İstanbul’u da kapsama altına almışlardır. Her sokak başında çoluk çocuğuyla dilenenler görenlerin içini acıtıyor. Bir ülkede birlik olmayınca dirlik de olmuyor. Savaş yapan her iki kesimin de kaybı demektir.

Ülkesine, milletine, bayrağına sahip çıkmayanlar, ülkesini iyi yönetemeyen yöneticiler çevre ülkelere bir bakmalıdırlar. Bizlere emanet edilmiş bu ülke, şehitlerimizin ve gazilerimizin kanı var her damlasında. Al bayrağın altında hür ve özgür yaşıyorsak bizden önceki emek ve hizmet edenleri unutmamalıyız. Birliğimize dirliğimize sahip çıkarsak, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokrat yönetimi bizlere yettiği gibi çevre komşularımızı da kucaklamaya yeterde artar bile.

Ülkemizin ve bayrağımızın değerine bilelim ...

 

Süleyman Erkan / Şişli-İstanbul

 

29-06-2014

YORUMLAR

  1. Oliver
    02 Temmuz 2014 Çarşamba Saat 00:35

    ...Makalenizi cok begendim/Tesekkur ederim. Yerinde bir yazi.. Temenniler boylesi fikirlerin, egitimde/toplumda da iyi anlasilmasi, ogretilmesi arzu edilir. Burada suclu arama yerine, aynaya bakip kendi halimizi incelemek/arastirmak en dogrusudur. Tekrar cok tskrlr.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat