TOKAT GAZETESİ

“Her Türlü Engele Rağmen..."

Cumhuriyet Üniversitesi

Otomotiv Mühendisliği

Kulübü Başkan Yardımcısı Umut Akkaya

“Her Türlü Engele Rağmen Kulübümüzü

Var Etmeye Devam Edeceğiz”

 

* Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

UMUT AKKAYA – 7.Aralık.1993 Zonguldak doğumluyum. Zonguldak Rüzgarlıbahçe İlköğretim Okulu’ndan mezun oldum. Zonguldak Anadolu Teknik Lisesi Teknik Ressamlık Bölümü mezunuyum.”Uzak Fatihi” adlı uzay mekiği projem ile tanınmıştım lisede. Şu an Cumhuriyet Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümünde okuyorum.

* Otomotiv Kulübü ile tanışma hikayenizi anlatır mısınız?

UMUT AKKAYA - Otomotiv Kulübünün Kurucularındanım. Kulübümüz 2013 Haziran ayında açılmasıyla aktif rol almaya başladım. İlk senemizde 5 etkinlik yaptık ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki kulüplere bakacak olursak bizim kulübümüz çok iyi bir çıkış yaptı. Kulübümüzün fikir kaynağı benimdir, her şey benim kafamda taslak olarak şekillenir, ben de yönetim kurulundaki arkadaşlara sunarım. Bu 5 etkinliğimizde de aynı bu yolla yaptık, benim fikirlerimle önerilerimle gerçekleşti.

* Okulunuzun öğrencilerinin pek aktif olarak sosyal çalışmalara katılmadığını görülüyor. Buna ne diyeceksiniz?

UMUT AKKAYA- Mühendislik Fakültesi öğrencilerine bakarsak nerde bir konferans, seminer varsa ordalar. Bizim teknoloji fakültesine bakacak olursak hiç böyle etkinliklerle uğraşmazlar. Evet fakültemiz bu konularda pasif, bizim en baştaki görevimiz ise aktif hale getirmektir. Kulübümüzün öğrenciler tarafından kabullenememesinin tek sorunu öğrencilerin ciddi olmayışı bu konuda. Kafalarındaki tek olay okulu bitirip gitmek ama unutmasınlar ki aktif öğrenciler her zaman en öndedir.

* Kulüp çalışmalarınızda önünüze çıkan engeller neler? Nasıl aşıyorsunuz?

UMUT AKKAYA- Benim elimde her zaman imkan vardır ama karşısına çıkan çoktur. Kulübümüzün bu seneki gerçekleştiremediği tek etkinlik fabrika gezisiydi, oysaki her şey hazırdır, gideceğimiz fabrika otobüsümüz ama bölüm başkanımızın nedenini halen anlamadığımız gezilere izin vermemesiydi. Biz mühendis olacağız çalışma alanlarımızı görmemiz lazım her sene en az bir fabrikaya gezi düzenlememiz lazım ama bölüm başkanımız ve fakülte yönetimi buna desteklerini göremedik. Ama ne olursa olsun fabrika gezimizi yapacağız, önümüze ne engel çıkarsa çıksın.

* Gelişen bir Mühendis adayı neler kazanır?

UMUT AKKAYA- Fakültedeki herkes kulübün amacını anladı ama dediğim gibi bizim fakültemizin öğrencileri nerede rahat şey varsa ordalar. Arkadaşlarımız konferanslar olsun hep sıkıcı buluyorlar hak da veriyorum ama en önde olabilmek için bunlara katlanmaları şart. Arkadaşlarımıza diyoruz tüm etkinliklere katılsınlar, faydalansınlar eğer bunu yaparlarsa kulübümüzdeki yönetici arkadaşlar gibi olurlar hep yukarda hep önde olurlar. Beni örnek alsınlar bir bakıma da.

* Sosyal etkinliklere katılmayanlar ilerde hangi sıkıntıları çeker sizce?

UMUT AKKAYA- - Türkiye’deki tüm öğrenciler aslında kulüpleri tam anlamıyla anlamıyor ama bir bakın büyük üniversitelere oradaki öğrenciler dersten çok konferanslara katılıyor çünkü o arkadaşlarımıza katacak en büyük katkı konferanslar etkinliklerdir. Bizim öğrenci arkadaşlarımız şimdiden rahat yaşasınlar ama ilerde alt kademede sürünürler yani açık konuşuyorum ben şimdi anladınız mı? Neden büyük üniversiteden mezun olanlar büyük yerlerde? Ben arkadaşlarıma gerçekten yalvarıyorum sosyal aktif olmaya çalışsınlar.

* Önümüzdeki dönem neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Umut Akkaya- Biz şimdiden ileriki dönem için hedeflerimizi, programımızı belirledik. Ama en büyük hedefimize gelecek olursak güneş enerjili araç projesidir. Ekibimizi kurmuştuk ama bazı arkadaşlar ilgilenmeyince, hiç katkıda bulunmayınca biz de ekibi baştan kurma kararı aldık. Bunun yanında go-kart projemiz de var. İleriki dönemde 10 tane etkinlik planlıyoruz ve bunlardan 2 ya da 3 tanesi fabrika gezileri olacak. Bu sene arkadaşlarımız staj yeri konusunda baya zorlandılar, bazı arkadaşlarımız staj yeri bulamadı açıkta kaldı ve bölümümüz bu konuda bize hiç yardım etmedi, bizde ileriki dönemlerde aynı sorunla karşılaşmamak için kulüp olarak staj yerlerini bulacağız ve arkadaşlarımızı açıkta bırakmayacağız.

* Gereken destekleri alsanız kulübünüz ve arkadaşlarınız nasıl gelişir?

UMUT AKKAYA- Geçtiğimiz döneme bakarsak pek bir beklentileri yok yani yardımları dokunacağına engel koydular hep ama biz bu zorlukları aştık. Hocalarımızdan da destek alabilseydik bayağı ilerlerdik. Şimdiden kulübümüzü herkes tanıyor herkes konuşuyor bir de diğer fakültedeki öğrenciler. Sizce garip değil mi fakültemizin öğrencileri ve bölüm hocalarımızın kulüple ilgilenmediği halde dışarıda bir potansiyel yarattığımız. Hocalarımız destek vermedikten sonra bizden bir şey bile beklemeleri saçma olur ama onları şaşırttık. Bu hocalarımıza bir işaret olsun.

* Kulübünüzün diğer kulüplerden bir adım önde olmasının sebebi nedir?

UMUT AKKAYA- İlk senemizde üniversitedeki çoğu kulübe fark attık ve hiçbir hoca desteği almadan. Tek başına büyük bir kulübüz üniversitede en çok çalışsan gayretli ve sonuçlar elde edebilen bir kulüp olduk. Önceki senelerde makine ve teknoloji kulübü çok aktifken başkanı mezun olduktan sonra kulüp pasif duruma düştü biz de en iyi zamanı yakalayıp ani bir çıkış yakaladık. Fakültemizin diğer kulübü imalat ve teknoloji kulübü hocalarından destek alsa da bizi yakalayamadılar belki de kulübümüzün büyük olmasındaki en büyük sebep kulübü kendi ayakları üzerinde tutabilen yöneticileri olmasıdır ve biz muhteşem bir ekibiz.

Soru- Bu konuda başka neler anlatacaksınız?

 

Umut Akkaya- Kulübe üye olan arkadaşlarımız ya mühendislik öğrencisidir kız avına çıkmıştır ya da aktif bir öğrenci ki tüm çalışmalara etkinliklere katılıyordur. Kız peşindeki arkadaşımıza derim ki kulübümüze boş yere gelme, kalabalık yapma. Diğer aktif arkadaşımıza elimizden geldiğini fazlasıyla yardım ederiz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat