TOKAT GAZETESİ

Küçülen Tokatspor

Nurettin İşleroğlu

 

Tokatspor'da, ilk defa bir yönetim yerinde kararla, sezon sonunda kongre kararı alarak bir ilke imza attı. Nedendir, bilinmeyen bazı sebeplerden dolayı kronik hastalığımız olan kongreyi erteleme alışkanlığımız bir kez daha depreşti. 1 aylık gecikmeyle geçtiğimiz hafta yönetim Emin Yılar başkanlığında oluştu. Başkanlar, her zaman sezon sonunda ahlar vahlar çekip kesinlikle yokum derler ama gizli bir el onları tekrardan çeker ve başkanlığı bir türlü bırakmazlar. Şimdi bu geleneğe mevcut başkan Emin Yılar da uydu, hatta daha da ileri gidip hatırlı kişilerin dahi bu kararına engel olamayacaklarını ve kendisini bu karardan vazgeçiremeyeceklerini ilan edip, bas bas bağırarak demeçler vermişti. Peki şimdi ne değişti de başkan tekrar aday olup başkanlık koltuğuna oturdu? Yoksa ben 2 yıldır başkanlık yapıyorum, borçları da ödedik. Her şey güllük gülistanlık bir de 3-5 yıl sonra PTT 1.Lig hedefi koyduk mu kim yıkar bizi? Bırakır mıyım böyle sıcak koltuğu mu dedi?

Sayın başkan ben bir daha aday olmayacağım derken siz ne kadar samimiydiniz? Bu kararınızda 1 milyon TL alacağım var derken acaba başkanlığa ve Tokatspor'a ipotek koyma manası mı taşıyordu? Çünkü gelecek yönetimler hem sizin yönetim alacaklarınızı, hem de kulübün hali hazırdaki borçları ile uğraşmayacaklar mıydı? Bunları siz pekala biliyordunuz ve elinizde kare ası gibi tutmaktaydınız. Aldığınız başkanlık kararında, Tokat'tan Mardin'e tayin olan valimizin vaat ettiği son yardımı da alıp hemen akabinde yönetim oluşturmanız neyin göstergesiydi?

Demek ki sizin bu aday olmam, olmayacağım tehditlerinizin altında alacaklarınızı kurtarmak varmış.

Sayın Başkan, 2 yıllık başkanlık döneminizde asla başarılı bir yönetim tarzı uygulamadınız. Borç ödedik dediniz halâ kulübün 2,5 - 3 Milyon TL borcu var Maliye-SGK'ya vb yerlere. Hak getire yönetim alacağı olan 1,4 milyon borç ise her ortamda konuşuluyor.  Nasıl borç azaldı anlamakta zorlanıyoruz. Bunları söylerken gelen paranın çokluğundan Ziraat Türkiye Kupası'ndan ve Tokat eski valimiz sayın Mustafa Taşkesen'in yardımlarından bahsetmekte neden sessiz kalıyorsunuz? Siz ne yaptınız sayın Başkan? Sadece bu sezon oynayan futbolcuların alacaklarını ödediniz. Burda sorun zaten yok. Verdiğiniz şahsi çeklerin karşılığını da sayın Valimiz Mustafa Taşkesen karşıladı. Yani size hesaplara göre 600 bin lira kalması lazım. Bunu da aydınlatırsanız ortadan soru işaretleri kalkar.

Sayın başkan madem başarıdan bahsediyorsunuz da neden hedeflerinizi gelecek sezonlara erteliyorsunuz? Başarıdan hedeften bahsedilirse oluşacak havadan heyecandan mı çekiniyorsunuz? Sadaka zihniyeti ile az olsun benim olsun bizi tanıtmada en etkili reklam aracı bu iş mi diyorsunuz? Tokat’ta tanınmanın, bürokratlarla, mülki amirlerle samimi olmanın yolu Tokatspor'a başkan olmaktan geçtiğini tabi ki, Emin Yılar olarak çok iyi biliyorsunuz. Böyle bir durumda bu gücü başkalarına vermek olur mu?

Sayın Başkan, yönetimde başarılı olabilmenin kriterleri vardır. Bunları yerine getirmeden kendinizi başarılı sayamazsınız. Borç ödedik, borçları azalttık diyorsunuz sadece yönetici alacağı 1,4 Milyon TL borç var. Diğer borçlar hariç. Bu durumda nasıl başarılı bir mali yönetimden bahsedersiniz. 2 yılda sportif başarınız var mı? Şampiyon mu olduk? Hayır. Play-Off'a mı kaldık? Hayır. Güç bela ligde kaldık o kadar. Alt yapıdan yetiştirdiğiniz kaç futbolcuyu A takımda oynatıp geleceğin Tokatspor'unun temellerini attınız? İstikbal vaat eden kaç futbolcu bulup parlatıp sattınız? Hiç. Bunlar başarının olmazsa olmazlarıdır. Sayın Başkan her sezon 2 teknik heyet, 25-30 futbolcu transferiyle başarıyı yakalayamazsınız. Bu olsa olsa kahramanlık masalı olur. Buna da zaten kimse inanmaz.

Sayın Başkan eğer başarı nasıl olur derseniz, 13 Milyon TL borç ile sezona girip 5 Milyon TL borç ödeyip üstüne bir de şampiyon olan Giresunspor yönetiminden bilgi alın. 8 milyon TL borç ile play-off'tan şampiyon olarak PTT 1.Ligine çıkan Alanyaspor'a bakın. Başarı neymiş öğrenin.

 

Bizler 32 yılda şampiyonluk bekledik. Yeni nesil kaç yıl bekler PTT 1.Ligi kestirmek zor. Baksanıza küçülmekten bahsede bahsede Bölgesel Amatör Lige gidiyoruz. Takımın başına teknik direktör olarak getirilen Ferruh Hoca kimin eseri? Çok mu aradınız? Yoksa hem ucuz hem de bazı hatırı sayılır telefonlar aldık mecbur mu kaldık dediniz? Çünkü Ahmet Ertem'i Tokat'a getirip el sıkışıp 1 saat sonra vazgeçmek için hatırı sayılı bir telefon gelmesi lazım. Acaba bu telefon Erbaalı bir milletvekilimizden ve Ferruh Hocanın Erbaalı olmasından dolayı olmasın sakın!

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat