TOKAT GAZETESİ

Oruçlu Günler

Osman BAŞ

 

Oruçlu günler ilk haftasını tamamlarken vücudumdaki dengelerin oluştuğunu birçok organın rahat nefes aldığını hissediyorum.

            Yaklaşık on sekiz saat süren oruç vaktinin mevsim normallerinde ve üzerinde seyreden sıcağı ile birleştiğinde zor saatlerle birlikte birkaç günü geride bıraktık.

            Hepimiz biliyoruz ki Ramazan’ın ilk günü ile birlikte feyz ve bereket, hanemize nur ve tatlı bir huzur olarak akmaktadır.

            Gün içinde ve gecede farklı bir hazırlık ve telaş da yaşarız.

            Kendi ailemizin, komşularımızın ve çevremizin şenlendiği, vakit namazlarımızdaki dikkatimiz, akşam sonrasındaki teravihin tadını ve lezzetini yaşamak çok güzel.

            İftar ve sahur yemeklerimizdeki farklılıklar her yıl mutlu olduğum ve eksiksiz yerine getirmek için azemi dikkat ettiğim oruçlu günlerim.

            Rahmeti hissediyorum.

             Nefesimde, kalp atışlarımda, günlük sohbetlerimde, ibadetlerimde, akşam eve dönüşlerimde rahmeti ve derinliğini yaşıyor olmanın serinliği bütün vücudumda tatlı gezintisiyle beni mutlu ediyor.

            Oruçlu saatlerde, istediklerimin manevi olarak bana gülümsediklerini biliyor ve rahatlıyorum.

            Yine biliyorum ki dünya hayatımızın her köşesinde görünen ve görünmeyen farklı güzellikler var. Bu güzellikler şahsımı, ailemi ve toplumu huzura ve mutluluğa ulaştırmaktadır.

Yine biliyoruz ki Ramazan ayının çok özel bir yeri var. Mükâfatını birinci elden alacağımız bu ibadetimizin bu günlerdeki tatlı zahmeti mutlu sona ulaşmamızı sağlayacaktır.

            Beden, ruh ve çevremizin kendine çeki düzen verdiği bu ayda orucumu tutmaya çalışıyor olmanın rahatlığı ve güveniyle günler geçiyor.

            Bir şeye dikkat etmenin de ayrı titizliğinde olduğumu paylaşmak istiyorum. Şeker rahatsızlığı nedeniyle diyet listemi her akşam kontrol ediyor, yanlış yapmamaya, fazla yememeye dikkat ediyor, sağlığımı güvenli şekilde kontrol altında tutmaya çalışıyorum.

            Sadece midemiz değil, bütün duygularımız ve organlarımızın; gözü, kulağı, eli, ayağı, dili,  kalbi, nefsi, hayali ve tüm organların disipline edildiği mübarek günlerin okuyucularıma hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

            İslamın beş şartından dördüncüsü, mübarek Ramazan ayında, her gün oruç tutmaktır.

Ramazan, yanmak demektir, Çünkü “bu ayda oruç tutan ve tevbe edenlerin günahları yanar ve yok olur.” Diye ifade edilmiştir.

            Yine,“ Cennnet kapıları açılır.” Buyurulmuştur.

Şimdi, Oruçlu günlerin başındayız…

Bayrama uzunan yolda uzun ve sıcak günler var.

 Mükâfatını nereden ve nasıl alacağımızı biliyoruz.

Her şey, iftar sofrasına ve duaya akıyor.

Duaların kabulü dileğiyle…

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat