TOKAT GAZETESİ

Tokat’ta İlklerin Ramazanı

Mustafa UÇURUM

 

Ramazan’ın bereket ve rahmetinin şehirlere yansıması günümüzde zor olsa da geçmişle bağını koparmadan ve mümin hassasiyetiyle Ramazan yaşanırsa özlenen güzelliklere rastlamak mümkün olacaktır.

 

Şehirlerin yüz akıdır Ramazan. O gelir ve dört bir yan tatlı bir telaşa kapılır. Nefes alır şehir. Yürekler daha bir yumuşar. Kalpler olmadığı kadar esenlik depolar.  Kardeşlik denen duygunun zirveye çıktığı en muteber zamanlardır Ramazan günleri. Yeter ki samimiyetle yapılsın her şey.

 

Tokat bu yıl ilklerin Ramazan’ını yaşadı. Cumhuriyet Meydanına kurulan Ramazan Sokağı, her gece bir etkinlik ile Tokatlılara 30 günü dopdolu yaşattı. Gece yarısına kadar medyamı terk etmeyen halk, programları ilgiyle takip etti.

 

Tokat’ta sokaklar gül kokar

 

Tokat’ta sokaklar gül kokmaya başlarsa anlayın ki Ramazan kapılarımızı aralamaya başladı demektir. Her sokak, cadde, mahalle serin bir gül kokusuyla dolar. Tokat’ta son yıllarda Ramazan’la birlikte etrafa gül kokusu dağıtan araçlar gezmeye başladı. Şehri adımlarken bir anda içiniz hoş bir gül kokusuyla doluyorsa Ramazan ikliminin sizi kuşattığını anlarsınız.

 

Gül kokusu serpen aracın arkasından koşan gül çocuklar var Tokat’ta. Gül gibi kızaran yanaklarıyla içlerine çekerek kokuyu çocukluklarını yaşıyorlar. Araba bazen durur bir köşede; anneler, teyzeler ellerindeki tespihi, başörtüsünü, Kuran’larını gül kokusuna tutarlar gül koksun diye her yer.

 

Ekmekler askıya çıktı Ramazan’da

 

Şehirler, geçmişle olan bağlarını güçlendirdikleri sürece kimliklerini muhafaza ederler. Modernizm değil geçmiştir şehirlerin kalbi. Tokat, tarihine dönmek için bir dönüm noktasında. Bunun ilk adımlarını atmak Ramazan ayına nasip oldu. Osmanlı döneminden kalan bir gelenek Tokat Belediyesi tarafından Ramazan münasebetiyle hayata geçirildi. Osmanlı döneminde ekmek fırınlarında bir askı olurmuş ve isteyen kişiler yoksullar alsın diye askıya ekmek bırakırmış. Ne kimin bıraktığı belli olurmuş ne de kimin aldığı. Şimdi de Tokat’ta marketlerde askıda ekmek uygulaması başlatıldı. Ekmek alanlar diledikleri kadar ekmeği ihtiyaç sahipleri için markete yazdırıyorlar, ihtiyacı olan aileler de marketlerden ekmeklerini alıyorlar. Böylelikle hem Ramazanda daha çok yeşeren yardımlaşma duyguları canlanmış oluyor hem de bir gelenek şehirde tekrar yaşanmaya başlıyor.

 

Toplu iftarlar, Ramazan sokağı

 

Tokat’ta bu yıl ilk defa uygulanan iki güzel çalışma vardı ki Ramazan coşkusunun daha fazla hissedilmesini sağladı bu faaliyetler. Birincisi toplu mahalle iftarları. Ramazan demek birlik beraberlik anlamına geldiğine göre Tokat Belediyesi buna önderlik ederek her akşam iftarı bir mahallede açıp mahallelinin birbirleriyle kaynaşmalarına vesile oldu. Belediye Başkanının da bizzat katıldığı bu mahalle iftarları halk tarafından o kadar benimsendi ki bu iftarlar büyük kalabalıklarla gerçekleştirildi.

 

İkinci yenilik, Ramazan Sokağı. Daha önceki yıllarda iftar çadırlarıyla Ramazan etkinliği yapılan Tokat’ta bu yıl iki iftar çadırının yanında şehir meydanında kurulan Ramazan Sokağı; halkın büyük bir beğeniyle katıldığı, her akşam farklı bir etkinliğin gerçekleştirildiği ve insanların sahur davulcularıyla birlikte evlerine gittikleri bir coşkuyu şehre yaşattı. Tasavvuf müziği konserlerinin, sohbet programlarının, ezgi sanatçılarının konserlerin ve Hacivat Karagöz gösterilerinin yer aldığı etkinlikler şehirde özlenen birlik beraberlik duygusuna da bir katkı sağlamış oldu.

 

Filistin Şiirleri Gecesi

 

Eli kanlı İsrail’in Filistin’e başlattığı sınır tanımaz saldırılardan sonra Tokat Belediyesi de eğlence merkezli programları iptal ederek bu programların yerine Filistin ağırlıklı programlar yapmaya başladı. Filistin şiirlerinin okunduğu, Filistin konulu sinevizyon gösterilerinin yer aldığı, dualarla taçlandırılan programlar halktan da büyük ilgi topladı. 

 

Tokat, güzel bir Ramazan geçirdi. Halkın böyle etkinliklere ne kadar aç olduğunu göstermiş oldu bu Ramazan.  Bu coşkunun her yıl artarak devamı Tokat için büyük bir kazanç olacaktır.

 

Birlik beraberliğin sağlandığı şehirde yeniliklere imza atmak daha yerinde gerçekleştirilecektir.  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat