TOKAT GAZETESİ

Güçlü İletişim İçinde Olan Oğlum (10 İletişim Hatası)

Sevgili oğlum,

Son zamanlarda yaşadıklarım ve toplumda gözlemlediklerim, çok okuyan, çok gezen, çok para kazananın değil de toplumdaki insanlar ile güçlü iletişim kuran insanların, insanların kalbine hitap edebilen ve insanların kalbini ısıtacak iletişim içinde olan insanların kazandığını görüyoruz.

Sevgili oğlum,

Bu çerçevede düşündüm de toplumumuzda sıkça yaşanan 10 iletişim hatasını sana anlatayım da sen de bunları okuyarak, tekrarlamadan iletişimi güçlü bir insan olarak hayatta başarılı insan olma yolunda adım at istedim.

Sevgili oğlum,

1) İnsanlar hep ben konuşayım, karşımdaki insan her zaman beni dinlesin, ben onu dinlemesem de olur havasında. Bu da bencillik sınıfına girdiğinden insanlar kendini dinlemeyeni dinlemez. Sen de güçlü iletişime sahip olmak istersen karşındaki insanı dinlemeye bakmalısın ki o da seni sevsin ve dinlesin. İki kulak bir ağız sanırım insana en güzel derstir.

Sevgili oğlum,

 3) İnsanlar karşısındaki insanı dinlemediği gibi fikirlerini karşısındaki insanın gerçekten yürekten inanıp inanmadığına bakmadan muhatabına dayatmaya bakıyor. Bunun anlamı “sen aptalsın, ben senden akıllıyım, beni dinle” demek. Bazen insanlar yaşça büyük olmalarına güvenerek muhataplarına çok zaman benim de muhatap olduğum gibi “beni dinlemiyorsun” derler. Bu da iletişimde etkili olmaz. Değer verdiğini muhatabına sadece içten anlatırsın. Dinleyip dinlememek de ona kalmış artık.

Sevgili oğlum,

4) Her insan kendisine değer verilmesini, sevgi ile davranılmasını ve bunu da sadece laf ile değil davranışları ile gösterilmesini, bunu da kendisinin kalpten hissedebileceği şekilde olmasını ister. Bu da insana değerli olduğunu hissettirdiği için iletişimde etkili olur. “Seni seviyor ve değer veriyorum” sözü lafla değil, vücut dili ile hem dilden hem gönülden öteki gönüle akacak ki etkili olsun.

Sevgili oğlum,

5) İnsanlar sadece bildikleri konuları değil, bilmedikleri konuları da muhataplarına sanki biliyormuş gibi anlatırlar. Kesin olarak bilmediğin bir konuda başkalarına konuşmalarda bulunmak karşımızdaki insanın bize sevgi beslemesine sebep olmaz. Çoğu insan bunun farkında değildir ve okumayan yazmayan insanlar da her konuda ahkam keserler. Millet onları dinliyor görünerek dalga geçer farkına varamazlar. Bilmediğin konuda bilmiyorum demek cehalet değil en büyük erdemdir. Her insan her şeyi bilemez ve sözün gerçeği ve hası da bilenden çıkar. Senin bilmediğine “bilmiyorum” demen sana genç yaşta artı değer katıyor. Bunu fark ederek sevinç duyuyorum.

Sevgili oğlum,

6) İnsanlarımız sevgi lafını sadece dudaklarından çıkarmaktalar. Sevgi görünen bir şeydir ve gerçek manada sevgi gönülden çıkarsa bu yüz ifademize ve beden dilimize yansır ve davranışlarımızla hayat tarzımızla da hayat bulur. Ama insanlar günümüzde sahte sevgilere boğulduğundan, insanlar gerçek sevgiyi gördüklerinden dolayı da sevgisi gerçek olanın konuşmasına da gerçek manada itibar etmektedirler. Sevgi ile bilgiyi yani söz ile gönülden gelen sevgiyi kaynaştıran insan iletişimde karşısındakini etkiliyor ve bunda da başarılı oluyor demektir.

Sevgili oğlum,

7) İnsanlar karşısındaki insanların başarısı ve mutluluğunu kabullenemeyerek kıskanmaktalar. Kıskanç insan ile kimse muhatap olmak istemez ve bu da iletişimi sağlıksız hale getirir. İnsanların sahip olduğu şeyleri takdir etmek ve bunu da sevgi ile yapmak hem dost kazandırır hem de bizlerin de en büyük servetinin iletişim ve sevgi göstermek olduğunu ispat eder. Bu yüzden kıskanmak yerine insanların başarılı yönlerini görerek ve başarı hikayelerini okuyarak, dinleyerek onlar gibi olmaya çalışmak ve kıskançlıklarımızı da kalbimizden silmeye çalışmak, başarılı iletişim kurmamızı sağlar. Bu konu çok önemli ve dikkat etmek lazım.

Sevgili oğlum,

8) İnsanlar bir konuyu iyice anlamadan dinlemeden konuşunca konuşması da inandırıcı olmuyor. Önyargı da zaten mana olarak bir şeyi iyice anlamadan, dinlemeden değerlendirmek demek. Önyargı daha çok başkalarının sözlerine fazla önem veren ve onların sözleri ile hareket eden insanlarda görülür. Bilgi ve kültür sahibi insan iyice araştırarak olay ve kişiler hakkında kesin bilgilere sahip olduktan sonra düşünür ve kararını da ona göre vererek konuşursa o zaman iletişimi de sağlam olur. Böylece insanları yanlış anlamadığı gibi iletişimi güçlü insan olarak etkili izler bırakır çevresine de.

Canım oğlum,

9. olarak, okumayı ve gerçek manada gözlem yapmayı sevmeyen insan arkadaşlıklarını fazla abartarak onların her dediğini doğru zannetmeye, her davranışını doğru görerek nerede ise arkadaşının peşinden köle gibi gider. Arkadaşı iyi güzel yerlere ve bilgi ve sevgi sahibi insanların yanına gitmezse o da gitmez. Bu da onun iletişimini sekteye uğratır. İletişiminin güçlü olmasını isteyen insan ise özgüveni ile faydalanacağı yerlere ve şahısların yanına giderek bilgi sahibi olur. Bu bilgi de ona iletişimini daha da güçlendirecek zemini hazırlar. Anlayana arkadaşsız kalma ama arkadaşlıkları da fazla abartma ki iletişim uzmanı olasın hayatta.

Canım oğlum, sevgili dostum,

10. olarak, Okuyamamak, güçlü iletişim sahibi nasıl olunur? konulu güzel konferanslara katılamamak ve katılsa da bunları sık sık hatırlayarak, okuyarak, uygulayarak insanı iyi iletişimci olmaktan uzaklaştırır. Bu yüzden “Nasıl iletişimci olunur?”, “Hitabet sanatı” kitaplarını okumak ve uygulamak gerçekten de insanı etkili konuşan ve iyi iletişim sahibi insan yapar. Bu tür yayınlardan çok faydalanmış bir insan olarak bu yayınların seni iyi iletişimci yapacağına inanıyorum. Herkesi etkileyen insan olamazsan da senden faydalanan faydalanır. Zaten kimse de zorla iyi iletişimci yapılamaz.

İsteyen ve faydalanan olur.

Sevgili oğlum,

 Ve en önemlisi de, iyi gözlem yapabilmektir. Gözlem yapabilen insan, bu gözlemlerine önyargılı tavrı da katmaz ve saf temiz içinden gelen duygu ve düşünce ile bilgilerle gözlem yaparsa bu da onun etkili gözlem yaparak iyi iletişimci olmasına sebep olacaktır.

 

Bir baba oğluyla bilgi ve sevgisini böyle paylaşır. Gerisi babanın değil oğlun görevidir. Anlayana…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat