TOKAT GAZETESİ

İşitme Engelli Semih Keskinkılıç

Coclear Implant (Biyonik Kulak) Kullanan

İşitme Engelli Semih Keskinkılıç:

“İşitme engelliler etkin iletişim ile

işitme engelli olmanın zorluklarını aşabilir”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okulları okudunuz ve nerede çalıştınız?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Merhaba, adım Semih Keskinkılıç, 22.10.1990 Ankara / Altındağ doğumluyum. İlkokul hayatımı Ankara, İzmit, Tekirdağ'da tamamladım. Lise hayatımı ise Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümü ile başladım. Lise son sınıfı Samsun Endüstri Meslek Lisesi olarak devam ettim. Üniversite hayatımı ise Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu / Basım ve Yayın teknolojileri bölümünü kazandım. İş hayatıma ise Samsun’da lise stajı ile başladım birçok bilgiyi Samsun web bilgi işlem'de öğrendim. Daha sonra kendime kartvizit bastım. Samsun’da birçok noktalara ev ve iş yerlerine kartvizitimi dağıtarak kendi emeğimi ve paramı çıkartmaya başladım. Kartvizit işime hep devam ettim. Lise stajı bitince Samsun web bilgi işlemden ayrıldım.  Parttime olarak bilgisayar teknik serviste çalışmaya başladım. 3 aylık bir süre içerisinde Elit bilgisayarda teknik servis elemanı olarak görevlendirildim. Daha sonra üniversite başladı ve işten ayrılmak zorunda kaldım. Üniversite hayatımda kartvizit işlerime de devam ettim. Müşterilerimi bir an bile olsun yalnız bırakmadım. Çok memnun kalan müşterilerim oldu. Üniversite yaz tatilinde ise yine 3 aylık bir Bilgisayar teknik servis elemanı olarak Samsun denge bilgisayarda tekniker olarak çalıştım. 25 Temmuz 2011 yılında ise iş kur ilanlarını incelerken Samsun Callus Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. ilanı dikkatimi çekti, hemen başvuru yaptım. 25 Temmuz 2011’de Bilgi İşlem Bölümü’ne Teknik Uzman Yardımcısı olarak göreve başladım. Hem üniversite hem de işimi aksatmadan devam ettim. Parttime çalıştım. 2 gün okula gittim 5 gün işe gittim. Cumartesi pazarım dahi yoktu :) neyse ki üniversite bitti ve çalışmış olduğum firmaya tam pozisyon olarak devam ettim. 2 sene bu sektörde hizmet verdim. Daha sonra Ankara’ya gelmeye karar verdim. 4 Nisan 2013 tarihinde Ankara Eltemtek A.Ş.’de bilgi işlem elemanı olarak görevlendirildim. Eltemtek’ten 18 Kasım 2013 tarihine kadar çalıştıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine Bilgi İşlem personeli olarak görevlendirildim. Yaklaşık 6 aya kadar TOBB etüde çalışmaya devam ettim. 18 Kasım 2013 tarihinde kariyer.net sitesinden bir iş başvurusu yapmıştım şans eseri beni aradılar. Görüştüm anlaştım ve şu anda 23 Haziran 2013 tarihinden beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi Teknokent bölgesinde bulunan İcterra Bilgi ve İletişim Hiz. A.ş Firmasında Teknik Destek Uzmanı Pozisyonunda görev yapmaktayım.

SORU- Neden Basın Yayın Teknolojileri tercih ettiniz? Bu okulu yazmadan önce ve şu an duygularınız arasında ne fark var?

SEMİH KESKİNKILIÇ-Bu soruya cevap olarak aslında üniversiteye geçiş için 15 tane tercih hakkımız bulunmaktaydı. İlk sıra Samsun bilişim teknolojileri alanını yazdım, hemen altına Samsun basın ve yayın teknolojileri bölümünü yazdım. Daha sonra Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ni en son olarak ise Ankara Gazi Üniversitesi’ni yazdım. Tabi bize Basım ve Yayın Teknolojileri geldi. Ben de açıkta kalmayım diye üniversiteye gitmek istedim. Pişman değilim ama istemeyerek bölümü okuyorum. :) öğretmenleri arkadaşlarım hepsi birer harika insanlardı hala da görüşürüm hocalarımla hele danışman öğretmenim benim için 1 tanedir. Yeri geldi öğretmen oldu yeri geldi abla oldu benim her türlü konumu derdimi dinleyen bir öğretmendi.

SORU- İşitme engelli olma ve biyonik kulak taktırma hikayenizi anlatır mısınız?

SEMİH KESKİNKILIÇ- 1998 yılında babam İzmit Gümrük Müdürlüğüne tayin oldu. Daha henüz 8 yaşındaydım ve ilk okul 2. sınıfa gidiyordum. Yaz tatilinde bisiklete biniyordum. Fireni olmayan bir bisikletti :)) eskiden ayağımızı arka tekere sıkıştırarak firen yapardık. Neyse ki bisiklete binerken kontrolümü kaybedip, başımı kaldırım taşına vurdum hemen hastaneye kaldırdılar. 4 tane dikiş atıldı kafama hala anlımda izi mevcuttur. :) 15 gün Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde yatıyordum. Ateşim 40 dereceye kadar çıktığını söylüyorlardı, ailem belimde menenjit sıvısı aldıklarını iğne vurduklarını her şeyi hala hatırlamaktayım. Neyse ki yüksek ateş ve menenjit sonucu çok ileri derecede işitme kaybı meydana geldi.  Tamamen duymuyordum. Nasıl olduysa hemen dudak okumaya başladım. Doktorlar insanlar hatta ailem dahi inanamadı duymadığıma o kadar güzel dudak okuyabiliyorum ki. Sanki cihazım olmasa yine duyuyor gibi hissedecekler insanlar beni. İşitme cihazım olmadan yaşadığım zamanlarımı çok iyi hatırlıyorum. Televizyonda Serdar Ortaç'ın canıma minnet şarkısını bile ezberlemiştim :)

SORU- Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin çabalarınıza bakış açısı nasıl?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Annem babam sağ Allah onları başımızdan eksik etmesin. Benim için yapmadıkları, beni hayata tutundurmak için yapmadıkları şey yoktur. Allah onlardan razı olsun, Allah onları başımızdan eksik etmesin. Annem ev hanımı. Babam ise gümrük memuru. Toplamda 3 erkek kardeşiz. Abim Samsun limanında vinç operatörü olarak çalışmaktadır. Kardeşim ise lise son sınıf öğrencisi Samsun Atakum teknik lise inşaat teknisyenliği okumaktadır. Ailem gerek kardeşim gerek annem babam benim için her türlü fedakarlığı gözünün önüne alarak beni bu yaşıma kadar getirdiler. 17 Ağustos 2014 tarihinde Tokat’ta dünya evine soktular beni :) evlendirdiler.

SORU- İşitme engelliler genelde çekingen. İşitme engelli olmayanlar ile genelde iletişim kuramayanlar siz çok gayretli ve aktif insansınız bunu neye borçlusunuz…

SEMİH KESKİNKILIÇ- Aslında her insan çekingendir. İşitme engelli olarak kullandığım cihazı bile kulağımda takılı olduğunu dahi hissetmiyorum. Bir insan çekingen olursa ilerde çok büyük sıkıntılar yaşayabilir. Örnek olarak bilmediği bir şehre gelse adres sorsa bunu çekingenlikten yapamazsa o şehirde kaybolmuş demektir. İletişim olarak her türlü iletişim araçlarını kullanmaktayım. Telefon, bilgisayar, internet, aklınıza ne gelirse... Normal bir insan telefonda nasıl konuşabiliyorsa ben de o kadar net konuşabiliyorum. Bütün bunları aileme borçluyum eğer onlar benim arkamda bana destek olmasaydı ben şimdi işaret dili ile konuşabilen bir insan olacaktım. Belki bu kadar mutlu olmazdım.

SORU- İşitme engelliler genelde işsizlikten yakınır, siz neler tavsiye edersiniz? İş bulma hikayenizi anlatır mısınız?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Herkesin bir işi olmasını çok isterim. İş bulma hikayelerim ise tüm iş hayatım Samsun'da başladı. Ailemin çevresini tanıyarak babamın, abimin desteği olarak iş bulmakta zorluk çekmedim. Çevredeki insanlar bu işitme engelli bunu kim ne yapsın nerede çalışacak şekilde çok diyen oluyordur. Ama ben şimdi Türkiye’nin en büyük üniversitesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Teknokent bölgesinde çalışmaktayım. İş bulmak için ne kadar istekli olursanız o kadar iyi olursunuz. Samsun’dan Ankara’ya kadar 5. işim diyebilirim. Nasip olursa eğer buradan emekli olacağım. :)

SORU- İşitme engelliler genelde evliliklerini yürütemiyorlar. Bu konuda neler tavsiye edersiniz? Siz nasıl evlendiniz?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Aslında evlenen her insan biraz tedirgin olabilir. Korku hissedebilir. Ben de henüz 1 aylık evli olduğum için daha evliliğimi yürütmeye yeni başlıyorum. Allah’ın izni ile hiç bir zorluk çekmeden evliliğimi sonuna kadar yürüteceğime inanıyorum. Kendi köyümde bir akrabamızın düğününü video çekmeye gitmiştim. O zaman beni bir kız beğenmiş. Araştırmış soruşturmuş. Neyse ki benimle irtibata geçti tanıştık konuştuk.  Anlaştık evlenmeye karar verdik 2 sene konuşmuşluğumuz oldu, 1 sene de nişanlı kaldık. İşitme engelliye kimse kız vermez der buyurun ben evlendim yuva kurdum kimse korkmasın ama biraz da kız tarafının ailesinin damadına karşı anlayış göstermesi lazım. İşitme engelli kız ise erkeğin erkek ise kızın anlayış göstermesi lazım.

SORU-  İşitme engelli ailelerine neler tavsiye edersiniz çocuklarının gelişimi konusunda?

SEMİH KESKİNKILIÇ- İşitme engelli aileler artık her şeyin farkında. Teknoloji çok ileri seviyede ilerlemektedir. İşitme engelli ailelere benim ailemin bana destek oldukları gibi kendi evlatlarına da destek olmalarını tavsiye ederim. Eğer doğuştan bir işitme engelli çocuğu olursa hiç vakit geçmeden işitme cihazını taktırmalarını tavsiye ederim. Yaş ilerledikçe duyma konuşma zorlukları çekeceklerdir.

SORU- İşitme engellilerin toplumda daha aktif olması için neler önereceksiniz?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Dernekler kurulsun belediyeler kaymakamlıklar hatta devlet sahip çıksın bizleri topluma soksunlar. Ankara’da kendi derneğim mevcut. Türkiye’deki tüm koklear implant kullanıcıları biliyordur derneği dernek bizleri yeterince topluma sokuyor zaten.

SORU- Biyonik kulak taktırmak isteyenlere neler önereceksiniz?

SEMİH KESKİNKILIÇ- Aslında birçok insan işitme cihazlarını kötü yönde övdüklerini duyuyorum. Örnek olarak ameliyatları iyi değil, cihazı iyi değil vs bilgiler duyuyorum. Aslında tamamen yanlış bir öneri, eğer çocuğunuza kendinize işitme cihazı taktıracak iseniz, hemen bulunduğunuz ilde kullanıcı araştırarak onunla sohbet etmenizi tavsiye ederim. Hem aileniz görmüş olur hem de kendiniz güven kazanmış olursunuz. 1998 yılından beri kullanmaktayım, 1 kere olsun kötü yönünü görmedim cihazımın. Firmam ile gerek sohbet gerek ziyaretimi vaktim olduğu zaman her defasında yaparım. Bu da benim için güzel bir duygu oluyor. Yeni kullanıcılara hemen kendi cihazımın firmasını öneriyorum, 1998 yılından beri aynı firmanın meders cihazını kullanmaktayım, çok memnunum cihazımdan sizlere de meders öneriyorum. Meders ile hayatı duyun derim. :)

 

Teşekkürler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat