TOKAT GAZETESİ

Tokat Spor Ne İşe Yarar?

İstesek de istemesek de spor hayatımızın her yerinde. Özellikle futbol, toplumun her kesiminde kendine yer edinmeyi başarmış bir güce sahip. Üç büyüklerden tutun da irili ufaklı birçok takım gönüllerde taht kurmuş ve taraftarlarıyla iyi günde kötü günde mücadeleye devam etmiştir.

Anadolu takımlarını çok önemserim. Kendi yağında kavrulmaya çalışan bu takımların nasıl ayakta kalabildiklerini her aman merak etmişimdir. Çocukluğum Sakarya Spor’un antrenmanlarını, maçlarını izlemekle geçti. Sakarya Spor’un miniklerinde gücüm yettiğince top koşturmaya çalıştım. Antrenmanlarda ve maçlarda Aykut, Oğuz, Nezihi, Turan, Engin gibi Türk futbolunda yıldız olmuş futbolculara top yetiştirmeye çalışanlardan arasında yer aldım. Sakarya Spor adeta futbol fabrikası gibi çalışıyordu. Onları izleyerek geçmişti çocukluğum. Şimdi Sakarya Spor’un hangi ligde oynadığını ya da hangi futbolcuları olduğunu bilenler ancak takımla özel ilgilenenler bilir. Bir de takımın meşhur grubu Tatangalar bilir. Tatilde Sakarya Spor’un başkanıyla da görüşme imkânım oldu. Yeni ve güzel bir hava oluşmuş takımda. Artık ligden düşmemek için değil üst liglere çıkmak için mücadele edecek bir takım oluşturmuşlar. İzleyip göreceğiz. Yani, bir zamanların efsane takımı Sakarya, ilgisizlikten bulunduğu ligde kalabilme mücadelesi veriyor. İlgisizlik, büyük takımlara olan aşırı duyarlılık Sakarya spor’u bu hale getirdi.

Gelelim Tokat Spor’a. Anadolu takımlarının aynası futbol takımlarıdır. Şehrin dışa açılan en önemli yüzüdür bu takımlar. İç maçlarda ve deplasmanda sadece bir takım olmaktan çıkıp şehrin her şeyi olarak mücadelesini verir bu takımlar.

Tokat Spor, özellikle Ziraat Türkiye Kupası’ndaki mücadeleleri ile son yıllarda adından söz ettirmeyi başaran bir takım haline geldi. Bu çıkış bile şehre nasıl bir heyecan kattı birkaç yıldır görüyoruz. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın şehre gelecek olması bile haftalar öncesinden büyük bir coşku oluşturmuştu. Ayrıca yaptığı maçlardaki mücadele gücüyle de alkış almıştı.

Tokat Spor çok işe yarar. Bu şehrin kim ne derse desin en önemli değerlerinin başında gelir Tokat Spor. Yapılan birçok güzellik ve yenilik sadece Tokat’ın içinde kalırken Tokat Spor’un başarıları bir anda Türkiye kamuoyunda yer almaktadır.  Şehrin daha büyük kitleler tarafından tanınması için bu takımın her zaman daha üst seviyelerde yerini alması gerekmektedir. Bu da topyekûn destekle olur. Büyük takımları tutanları yadırgamak, suçlamak gereksiz ve yersiz bir çıkıştan öte bir şey değildir. Onlarla Tokat Spor’u karıştırmamak gerek. Tokat’a desteğimizin yeri çok özel olmalı. Daha tutkulu, daha bizden bir sevgiyle sarılmalıyız takımımıza. Eleştirmek, küçük görmek aciz insanların işidir.

Tokat adının statlardan her yankılanışı şehrimiz için bir umut kuşunun daha göklere havalanması demektir. Tokat Spor’un maç için gittiği her şehirde Tokat’ın adının daha geniş kitleleri duyulmasının bir adımıdır bu. Şehrimize gelen her takım için şehrimizdeki her değer, ayrı bir tanıtım aracıdır.

 

Maçları statta izlemek de ayrı bir güç verecektir takıma. Ben de sık sık giderim maça. Hatta birkaç defa oğlumu da götürdüm. Fakat taraftar grubundaki gençlerin neredeyse 90 dakika süren küfürleri karşısında artık oğlumu götürmüyorum. Bazen saygı sınırlarını aşıp tezahürat yapmayanlara da küfür etmeleri seyirci sayısının azalmasının sebepleri arasındadır. Bu göz ardı edilmemeli. Biraz daha saygı lütfen. Bu takım hepimizin, çok önemli bir değerimiz. Değerimizin değerli olması da bu şehrin en üst seviyesindeki makamlarından tutun da sadece maç izlemeye gelen halkın da katkısıyla olacaktır. Birlikte, ötelemeden, yaklaşarak. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat