TOKAT GAZETESİ

RECEP YAZICIOĞLU ve KİTAPLARI

1984-1989 yılları arasında 5 yıl 3 ay ilimizde, 36 yaşında Türkiye'nin en genç Valisi olarak görev yapan Recep Yazıcıoğlu, aramızdan ayrılışının 11. yılında Tokat'ta dün yerel Güneş Tv'de canlı yayında, Turan Yalçın, Cemalettin Yarkın, Doç.Dr. Köksal Pabuçcu, Lütfi Esen, Cemal İncesoyluer katılımı ile anıldı.

                Recep Yazıcıoğlu aramızdan ayrılalı 11. yıl olmasına rağmen halen lise ve üniversite öğrencileri tarafından örnek alınan insan olmaya devam ediyor. Lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri O'nun anlatıldığı kitaplarla beraber bizzat rahmetli Vali tarafından kaleme alınan SİL BAŞTAN ve BU SİSTEM DEĞİŞMELİ kitapları talep ediyorlar. Üniversitemiz Kütüphanesinde, İl Halk Kütüphanesinde Vakıf Kütüphanelerinde bulamadıklarını beyan ediyorlar. Bizim kendi kitaplığımızda bulunan kitapları veriyoruz severek. Ancak bazen aradığımız halde kendi kitaplığımızda bile bulamıyoruz. Daha önce var olan kitapları birilerine vermişiz. Dönüşü olmamış.

                Biraz araştırınca SİL BAŞTAN ve BU SİSTEM DEĞİŞMELİ kitaplarının en son 2000 yılında basıldığı, birkaç baskıdan sonra daha basılmadığını öğrendim. Oradan 14 yıl geçmesine rağmen yeni baskı da yapılmamış. Halbuki bizzat rahmetli Vali Beyin kaleme aldığı bu kitaplar basılarak gençlerin hizmetine okumalarına sunulmalı.

                Recep Yazıcıoğlu'nun Erzincan'da Munzur çayı üzerine yapılan köprüsünün anlatıldığı ve ünlü Yazar Ayşe Kulin'in kaleme aldığı KÖPRÜ ise halen yayınlanıyor. Dün (08.09.2014) Gülizar Kırtasiye'de bir cep baskısını buldum. Kitap 2001-2005 Remzi Kitabevinden 41. baskı yapmış. 42-61 baskısı 2005-2013 arasında Everest yayınevince basılmış. Cep boy 2010-2014 arasında Mart 2014'de 6. baskısını yapmış. Yani okunan bir kitap Recep Yazıcıoğlu'nun hayat hikayesi.

                2010 yılında kaleme aldığım HİZMETKAR LİDER RECEP YAZICIOĞLU 2013 yılında RECEP YAZICIOĞLU'NUN LİDARLİK SIRLARI adıyla A2 yayınlarınca yeniden basılmıştı. Tanınmış bir yazar olmadığımız halde gençler tarafından okunan bir kitap.  Bu kitabı tanıştığımız Vali, Kaymakam, Belediye Başkanlarına hediye ediyorum ama hepsinin okuduğunu zannetmiyorum. Okumuş olsalar Vali Beyi anlayacaklardır. Okuyanlar gençler genelde. Recep Yazıcıoğlu'nun hayatını okumanın kendilerini çok iyi motive ettiğini söylüyorlar ki, gerçekten de doğrudur. Onun hayatını okumak insanı motive eder.

                Yöneticilerimiz bu kitapları satın alarak, "..... Hediyesidir" kaşesi basarak gençlere hediye edebilirler. Bu okuyucunun hem hediye edeni hatırlayarak hayırla anılmasını hem de Recep Yazıcıoğlu'nu tanıyarak O'nun gibi örnek şahsiyet olmaya çalışmalarına sebep olabilir.

                Herşeyden önce SİL BAŞTAN ve BU SİSTEM DEĞİŞMELİ adlı bizzat Valinin kaleme aldığı kitaplar basılarak Üniversite, İl Halk, Okul Kütüphanelerinde mutlaka bulundurulmalı ve öğrencilerini yüreklendirmeliler ki, Recep Yazıcıoğlu gönüllerde yaşamaya devam etsin.

                Valimize rahmet diliyorum.

 

                Yöneticilerimizde O'nu yeni nesillere anlatmak için daha gayretle, O'nu anlatan kitapları Gençlere hediye ederek, çaba harcamalılar sanırım.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat