TOKAT GAZETESİ

Bir Öneri!

İstanbul; Sakarya’nın, Ankara; Kızılırmak’ın sularına mahkûm olmuş. Diyorum ki Doğu Karadeniz’in sayısız derelerinden denize dökülen billur sular, çevre dengesini bozmamak için denize dökülmek üzere olduğu noktalarda toplanıp borularla İstanbul’a taşınamaz mı? Ankara için Oymapınar barajı zaten hazır.

Bu fikre teknoloji müsaittir. Karadeniz’in altından Rus doğal gazını Samsun’a getiren, Kafkas petrolünü Yumurtalığa akıtan teknik, adı geçen suları büyük şehirlerimize neden akıtmasın?

Kadim Durmaz, ”Tokat’ta dahi öğretmenim içtiğimiz su Almus Barajı suyundan daha sert ve iyi özelliklere sahip değil, Tokat Belediyesi yıllık dinamo bakım onarım yedek parça, elektrik gideri, kuyu masrafı, yeraltı suyu çekmekle ekolojik zarar, fazladan bina personel gideri hesapları yapıldığında Almus Barajına her yıl beş km gidebilecek hat yapabiliyor, arıtılmış bir su hattı ile Kazova’da bulunan tüm köy ve kasabalara ulaştığı kadar bu suyu devam ettirelim, köylerde dağ, orman, derelerdeki su kaynaklarını derelere bıraksınlar kuru dereler yeşersin buna göre keklik sülün ve çeşitli canlılar çoğalsın farklı bir Tokat olalım ne dersiniz? Ayrıca Avrupa Birliği de fon vermekte, sağ ve sol sahil sulama kanallarını da kapalı sistem, köylerde vanalar ve tamamı damla sulamaya geçiş olsun. Ürünlerde verim, kalite de artsın, bizim Kemalpaşa’da açıkta su arkı artık yok, hep sıfır zayiatla borulu sistem, damla sulama oldu.” dedi.

 

Sevgili Kadim, yerden göğe kadar haklısın. Bu ayrıntılı öneriye kim karşı çıkar ki? Hele AB desteği de geldikten sonra. Önce helva yapmaya teşebbüs etmek sonra sonunu getirmek gerek. Bu yorumunuzu biraz daha işleyerek belediye başkanına sunalım. Şimdiye kadar bir şeyler yapmaya hevesli görünen başkan, sanırım kaile alır da ilimize bir hizmet getirilmesine vesile oluruz. Kim bilir?

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat