TOKAT GAZETESİ

OKUL SERVİS ARAÇLARI

Eylül bir başlangıç. Yaz sıcağının rehavetinden kurtulan şehirler, eylülle birlikte eski hareketli günlerine kavuşurlar. Özellikle okulların da açılıyor olması, bu yoğunluğun en önemli sebeplerindendir. Okul demek dört bir yanın çocuk cıvıltısına ve koşuşturmasına teslim olması demektir.

Artık okulların giriş ve çıkış saatleri daha büyük bir karmaşayı yaşıyor. Servis araçları, çocuklarını almaya gelen velilerin araçları derken okul önleri tam bir karnaval yerine dönüyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi anne babalar çocuklarını saldım çayıra Mevlam kayıra diyerek okula gönderemiyorlar. Günümüzde ne okullar bizim zamanımızdaki okul ne de insanlar aynı duyarlılıktaki insanlar. Gözlerimizi çocuklarımızın üzerinden ayırmaya gelmeyen vakitler yaşıyoruz.

Velilerin çocukları için en iyi öğretmen arayışına girişmeleri, ortaya öğrenci servis aracı gibi bir gerçeği çıkardı. Artık mesafeye bakmadan veliler, çocuklarını kendi mahallelerinden çok uzakta bulunan okullara gönül rahatlığıyla gönderebiliyorlar. Şehrin çok geniş bir alana yayılmamış olması, servis araçlarına duyulan güven, büyük şehirlerde yaşanılan problemlere şehrimizde rastlamamamız şehir içinde öğrenci servislerinin yoğun şekilde çalışmasını sağlıyor.

Servis araçlarıyla ilgili çok da önemli problemler olmaması her şeyin yolunda gittiği anlamına gelmiyor elbette. Şehrin küçük olmasından kaynaklanan bir samimiyetle insanların birbirine olan yakınlığı birçok şeyi hoş karşılamayı gerektiriyor. Ben geçen yıllarda gördüğüm problemleri burada sıralayarak bu hataların tekrarlanmaması için küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum.

. Servis araçlarında yardımcı personel bulundurmamak

. Çocukların birbirleriyle argo konuşmalarına müdahale etmemek

. Çocuk, ev giriş kapısından girmeden bulunulan yerden ayrılmak

. Ayakta öğrenci taşımak

. Çocuklara kötü davranmak

Bu saydığım sorunlar sadece benim oğlumun servisinde yaşadıkları ve benim şahit olduklarım. Bunca sorun yaşadıktan sonra elbette oğlumun servisini değiştirdik. Hem de okullar açılmadan aylar önce servis şoförüne durumu bir mesajla kibarca bildirerek. Böyle bir servis şoförüne haber vermeye bile gerek yok diyenlere karşı ben yine de şoför zor duruma düşmesin diyerek haber vermeyi tercih ettim. Benim bu mesajıma karşılık servisçinin cevabı şu şekildeydi: “Önemli değil, biz diğer servis şirketleri değiliz. Biz ……iz. Bir Berkay gider beş Berkay gelir. Rahat olun siz. Berkay’ı aramayacağız.” Benim nazikçe oğlumu servisten alıyorum dememe karşı şoförün verdiği cevap işte bu. Tabii ki bende onun dilinden anlayan cevabı kendisine verdim. Berkay’ı aramayacağız diyen servis şoförünün şu hali de içinde bulunduğu durumu çok iyi gösteriyor. Tokat’ta ne kadar elektrik panosu, direği, duvar, köşe bucak varsa bu servis şoförünün öğrenci kaydı için astığı kâğıtlarla dolu.

Çocuklarımızı hatırı sayılır ücretlerle emanet ettiğimiz servislerden daha iyi hizmet beklemek hakkımız. Tokat’ta ulaşım sektöründe ücretler hangi alanda olursa olsun yüksek. Bununla doğru orantılı olarak hizmetin de en iyi seviyede olması gerekiyor. İyi niyet bazen işe yaramıyor. Hani derler ya biz hep iyi niyetimizden kaybediyoruz diye. İşlerin kurallara uygun gitmesini takip etmek herkesin görevi. İyi niyetle işler pek de iyi yürümüyor gerçekten.

 

Yeni bir eğitim öğretim yılına girdik. Umut edelim ki her şey yolunda olsun. Herkes işini hakkıyla yaparsa bir şeylerin düzelmesi geç de olsa gerçekleşecektir. En üst seviyeden en aşağıda bulunanlara kadar. Hayırlı ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat