TOKAT GAZETESİ

İLKÖĞRETİM HAFTASI‏

Bilmeyen insan araştırır, okur inceler. Bilen insan yapar. Yapan insan, daha iyisini, yenisini bulmaya çalışır. Bir ulusun okur-yazar oranının yüksek olması o ulusun kısa yoldan kalkınması, gelişmesi demektir. Almanya, ikinci dünya savaşında yerle bir olmuştu. Eğitimli bilgili insanı sayesinde kısa süre içerisinde gelişmiş ülkeler arasına girmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemizde okuma-yazma bilenlerin sayısı azdı. Okul yoktu, öğretecek öğretmen yoktu, insanlar ekonomik olarak zor durumdaydılar. Kurtuluş savaşından yeni çıkmış yorgun, hasta, şehitlerinin yasını, gazilerin sızıları yüreklerindeydi. Atatürk'ün emri ile her tarafta okuma yazma seferberliği başlatıldı. Okullar açıldı. Yeni Türk alfabesi vatandaşlara öğretildi. Her Türk vatandaşının ilköğretimi okuması zorunlu kılındı. Anadolu'nun dört bir yanında köy enstitüleri kuruldu. Yurt el birliğiyle yeniden inşa edilmeye başlandı. Okuma ve yazmanın anlam ve önemi milletçe anlaşıldı. Okumanın kutsal bir dava olduğu anlatıldı. ''Allah'ın adıyla oku.” der Kur'anımız. Okuma yazması olmayan bir bireyin bilgili ve kültürlü olması düşünülemez. 

Bu yıllarda ilköğretim haftası kutlamaları neredeyse unutulur oldu. Öğrencilerin hangi okula, hangi sınıfa, hangi öğretmene kaydedileceği düşünülmeye başlandı. Öğrenciler evlerinden kilometrelerce uzak okulda okutulacak. Okulu evine yakın olanların okul adları İmam hatip olacak, diğer okulların öğrenci sayısı fazla olacak. Öğrencilerin kılık kıyafetleri serbest olacak ki fakirle zengin ayrımı ilk bakışta göze gözüksün. Aileler sokak çetelerinden ve yabancı madde alışkanlıkları olanlardan korumak için her gün okulda bulunacaklar. Özel okula mı, devlet okulunda mı okutayım? diye düşünen veliler... okul idaresinin okulların açılışına yakın değiştirilmesi... Sınıftaki öğrencinin arkadaşından tutun da, öğretmenine kadar inceleyen bir veli. Nasıl korkmasın ki? Göz bebeği evladının iyi eğitim almasını istemek her velinin hakkıdır.

Atatürk'ün özlediği, çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkacak bir eğitim politikası ve düzenli uygulamasıydı. Bu da eğitimle olacaktı. Bir bireyin yaşam boyu gerekli olan  bilgi, becerinin temellerinin  atıldığı yerdir ilköğretim. Toplumun huzuru, mutluluğunun adıdır ilköğretim. Kurallara uymanın, toplumla barışık yaşamanın, tarihine, kültürüne, vatanında yaşayan insanına sahip çıkmanın adıdır ilköğretim. Atatürk ilköğretimin önemine inanarak, Cumhuriyetin ilanından sonra harf devrimini gerçekleştirdi. Okuma ve yazması zor ve meşakkatli olan Arap harfleri yerine Türk harfleri ile kolay bir şekilde okumaya başlattı. Çünkü konuşma dili Türkçe yazı dili Arapça olmuyordu. Ülkede kısa zamanda okuma-yazma oranı vatandaşlar arasında artmaya başladı. İsmet İnönü'nün dediği gibi ''İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.” Her yıl Eylül ayının üçüncü haftası ilköğretim haftası kutlanır. Her yıl kutlama yapılmasına rağmen halkın belleğine tam oturmamış gözükmektedir. Halk bu davaya inansaydı aramızda okuma yazma bilmeyen kalmazdı. Yeterince öğretim ve eğitime önem verememişiz ki, okullarımızın sorunlarını çözememişiz. Öğretmenlerin, eğitimde görevli personelin sorun ve problemlerini çözemedik. Eğitim fakültesini bitirmiş binlerce işsizimize çözüm olamamışız. Hep siyasetin gölgesinde, siyasetin isteğiyle hareket edilmiş, gelişememişiz. İlköğretim makam, mevki ve koltuk sevdalarının yüzünden ilköğretimde istenilen başarı elde edilememiştir. Günün koşullarına göre iyi olmayan eğitim-öğretim, daha da kötü olmadan çaresine bakmalıyız. Millet olarak hep birlikte eğitim-öğretim davamız milli davamız demeliyiz.

İlköğretimle ilgili söylenen güzel sözler.

-Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer.

-Milletimizi gerçek saadete ulaştıracak irfan ordusudur.

-Yurt kalkınmasının temeli ilk öğretimdir.

-İlköğretim geleceğin temelidir.

-Bilgisiz insanın  dostluğundan, bilgili insanın düşmanlığı daha iyidir.

-Okul gençliğe, insanlığı, saygıyı, ulusu ve ülkeyi sevmeyi öğretir.

-Öğrenim aklın gücünü geliştirir.

-Bilmek demek, yapmak demektir.

-Bir okul açılırsa, bin hapishane kapanır.

-Okulları olan bir milletin istikbali emniyettedir.

-Okul bir anne gibidir, seni sever ve yetiştirir.

-Okul hayata hazırlayan değil, hayatın ta kendisidir.

-Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.

Okuyan-yazan-araştıran insan toplum gözünde ve gönlünde taht kurmuş insanlardır. İnsan olmanın yolu bilmekten geçer. İlk öğretim haftası şiirsiz olmaz, yüzlerce yazılmış şiirlerden birini sizle paylaşayım.

İlk öğretim haftası.

Bilgisizlik büyük düşman, Oku öğren olma pişman. Çabuk geçer durmaz zaman. Kitap bize güneş ve su, ilk öğretim haftası bu.// Karanlığa ışık saçan, Kötülükten geri kaçan, Okul kapısını açan ilk öğretim haftası bu, kitap bize hava ve su. // Çocuklar okula dolsun, Büyükler kitaplık kursun, Bayramınız kutlu olsun. Kitap bize güneş ve su, ilk öğretim haftası bu. (Fahrünnisa Elmalı)

Hepinizin ilk öğretim haftasını yürekten kutlarım. Elli iki haftanın ilk öğretim haftası olmasını dilerim.

Süleyman Erkan.  (17-09-2014 / Şişli /İstanbul)

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat