TOKAT GAZETESİ

Hakem Faciası

Tokatspor’un geride bıraktığımız hafta sonu Pazar günü GOP. Stadı’nda grubumuzun lideri Yeni Malatyaspor’a 1-3’lük skorla mağlup oldu.

            Tokatspor’un, sahamızda mağlup olmasına rağmen, maçın ilk 15 dakikası dışında ortaya koyduğu futbol, büyük paralar sarf edilerek kurulan Malatya ekibi karşısında başa baş oldu. Bu mücadele takdirle karşılanmıştır.

Her zaman olduğu gibi, müsabakada gözümüze takılan hususları şöyle sıralayabiliriz:

1) Şeref Tribününde sayın Valimiz Cevdet Can, sayın Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, sayın Emniyet Müdürümüz Fikri Yalman, muhtelif daire müdürleri, amatör kulüplerin başkanları ve geçmiş yıllarda devamlı Tokatspor’un maçlarını kaçırmayan eski Belediye Başkanımız sayın Prof. Dr. Adnan Çiçek gözümüze takılan isimlerdi. Tokatspor camiası olarak kendilerine teşekkür ediyor, bu ilgilerinin devamını temenni ediyoruz.

            2) Bir hakem faciasının yaşandığı müsabakada Merkez Hakem Komitesi Başkanı sayın Zekeriya Alp’in dikkatine sunuyoruz. Müsabakayı yönetim Hakem triosu Kayserili. Malatyaspor’un tecrübeli Teknik Direktörü Mustafa Uğur Kayserili. Senelerdir büyük paralar sarf eden Yeni Malatyaspor, bu sezon şampiyonluğa oynarken saha dışında da etkili olmak istiyor anlaşılan! Türk Futbolu’nda çok eskiden beri kangrenli bir yaraya dönüşen bu gibi olaylar, seneler sonra tekrar nüksetmeye başladığının ip uçları gibi. Hakem tercihlerinde daha hassas olunması için sayın Zekeriya Alp’i uyarmak isteriz.

            3) Gözümüze takılan en önemli hususlardan biri de müsabakayı çok kötü yöneten hakem ne olursa olsun, seyircilerimiz, teknik heyetimiz ve yöneticilerimizin kendilerine hakim olmaları gerekmektedir. Maçı kaybettiğimiz gibi şimdi de TFF’nin kulübümüze verebileceği cezalardan dolayı sıkıntı yaşayabiliriz. Bundan sonra oynayacağımız müsabakalarda bu gibi davranışlarımızın bize zarar vereceğinin farkında olmalıyız. Bu bize ders olmalıdır.

            Yeni Malatyaspor maçının teknik analizine gelince;

            Maçı 1-3’lük skorla kaybetmemize rağmen takımımızın ilk 10-15 dakikalık bölümün dışında ortaya koyduğu futbol, lider Malatyaspor ile başa baş mücadelesi spor severler tarafından takdirle karşılanmıştır. Takımımız her maçta böyle oynamaya devam ederse, iç saha maçlarında kolay kolay mağlup olmayacağı izlenimini bıraktı.

            Takımımıza hat hat baktığımızda, Kalecimiz Mehmet’in istikrarsız bir performans gösterdiğini gördük. Birinci golde kalemize yönelen topa mutlaka müdahale etmesi gerekirken seyirci kalması yanlıştı.

            Geri dörtlümüz, Ümraniye maçında olduğu gibi genel anlamda fena olmamalarına rağmen yediğimiz iki golde de geri çekilmemeleri ve bilhassa da ceza sahası önünde ve içinde rakibe şut attırmamaları gerekirdi.

            Orta sahamızda iki ön liberomuzdan biri olan Haluk dışında rakibi gerek orta sahamızda gerekse de ceza sahasının önünde karşılayamıyorlar. Geçen yazımızda da belirttiğimiz üzere Salim gibi Türkiye’de topu ileri hücum bölgesine direkt oynayan oyuncu çok az. Böyle bir oyuncumuz varken orta sahamızda tüm maçlarımızda santrafor arkası gibi oynatmalıyız.

            Santraforumuz Umut Can Batman diğer maçlara nazaran daha iyi bir oyun sergilemesine rağmen yine de daha fazla, rakip stoperler üzerine oynamalı, daha fazla gol bölgelerinde, ceza sahası ve 6 pasta yer almaya, gol atmaya odaklanmalıdır.

            Sağ ileri Suat ve sol ileri Mutlu’nun da diğer maçlarda gösterdikleri performansı yakalayamadıklarını gözlemledik.

            Bu hafta oynayacağımız Ziraat Türkiye Kupası ve hafta sonu lig maçımıza gelince;

            Maalesef bu sezon kupada şanssız bir kura sonucu Süper Lig Takımları’ndan İstanbul Başakşehirspor ile İstanbul’la eşleştik. 25 Eylül günü 2. turdaki ilk maçımız oynanacak, 3 gün sonra da Ankara’da grubumuzun güçlü takımlarından Hacettepe ile lig maçımız var. Maçların ehemmiyeti ve oyuncuların yorgun olacakları düşüncesi ile Teknik Heyetimizin her iki maça da yerinde ilk 11’lerle başlamalarını bekliyoruz.

            Tokatspor’umuza bundan sonra yapacağı kupa ve lig maçlarında başarılar diler, futbol şansının da yanımızda olmasını temenni ederiz.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat