TOKAT GAZETESİ

“Yazmak gönül işi bir sevdadır”

Yazar Hemşerimiz Ayten Turan:

“Yazmak gönül işi bir sevdadır”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz ve nerede çalıştınız, bu güne kadar? 

AYTEN TURAN - Merhaba diyerek kendimi tanıtmak istiyorum… Ben Ayten Turan, aslen Tokat ili Almus ilçesi Cihet köyündenim, İstanbul’daki yaşama maceram ailemin ben üç yaşındayken İstanbul’a gelmesiyle başladı. İlköğretimimi Kadırga İlköğretimde tamamladım.

Ailemi çok erken yaşta kaybettiğim için eğitimimi yarıda bırakmak zorunda kalıp iş hayatına atıldım… Bir tekstil firmasında çırak olarak başladığım iş hayatıma eğitimlerimi dışarıdan tamamlayarak… Modelist yöneticiliğine kadar yükseldim.

Eğitimlerime halâ açık öğretimden devam ediyorum, tekstildeki iş hayatımı 6 ay önce bırakarak şu an yaptığım emlak sektörüne atıldım. Rika Emlak adında bir ofisim var, tekstil hayatımda yazılarıma zaman ayırmakta zorlandığım için mesleğimi değiştirdim.

SORU- Yazmaya başlama hikâyenizi anlatır mısınız, neden yazmaya başladınız?

AYTEN TURAN - Hayatımdaki zorluklardan dolayı yazmak benim için bir terapiydi, nefes almak gibiydi, zaman içinde hayalim oldu…

İlk kitabımı yazmaya karar vermemdeki en büyük etken, toplumumuzdaki kadınların çektiği sıkıntılar, zulümler oldu ve Türkiye’nin birçok şehrinden kadınları dinleyerek gerçek hayat hikâyelerini kurguyla harmanlayarak yazdım. Acı bir deneyimdi ilk kitabım.

SORU-  Bu güne kadar çıkmış kitaplarınızın ismi ve tarihlerini anlatır mısınız?

AYTEN TURAN - İlk kitabım Gölge Nesil 2012 Aralık ayında, ikinci kitabım İstanbul Karasını da 2014 Yılının Şubat ayın da çıkardım.

            SORU- Yazmakta nereden beslenmektesiniz?

AYTEN TURAN - Hayat ve insanlar en güzel kaynaktır kalem tutan ellere.

SORU- Yazmak sizin için nasıl bir duygu?

AYTEN TURAN- Nefes almak gibi yaşam gibi…

SORU- Yurt içi ve yurt dışı sızı etkileyen yazar ve şairler kimlerdir?

*Halide Edip Adıvar, Adalet Ağaoğlu, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, buraya sığdıramayacağım kadar değerli Türk yazarlarımız var. Yabancı olarak… İtalo Cavlino, F. Skott Fitzgerald.

SORU- Kitaplarınızda memleket Tokat öğesi ağır basar mı?

            * Bu güne kadar yazdığım kitaplarımda ve bundan sonraki kitaplarımda evrensel olmayı tercih ediyorum ama ikinci kitabımda Tokat’tan İstanbul’ a gelmiş bıçkın bir delikanlının hikâyesini kurgulayarak yazdım. Gazetelerdeki yazılarımda, yerel gazetelerde Tokat’ın sorunlarına değiniyorum, İstanbul’daki gazetedeki makalelerimde de memleketimi tanıtmayı seviyorum.

            SORU-  Çalışmalarınıza yakın aile ve arkadaşlarınızın bakışı nasıldır?

* Öncelikle ailem tam destek, her zaman yanım da oldular, arkadaşlarım ve özellikle Tokatlı hemşerilerim her konuda bana destek verdiler, hepsine sizin nazarınızda teşekkür ediyorum.

SORU- Yazmak hayatta sizlere ne kattı, ne kaybettirdi?

* Başta da söylediğim gibi yazmak bana her zaman terapi oldu, kendimi buldum, özgüvenim yükseldi, nefes aldığımı hissettim ve bana hiçbir şey kaybettirmedi, tam tersine Ayten Turan kendini fark etti.

SORU- İyi yazar ve şair olmak isteyenlere neler tavsiye adarsınız?

* Yazmak özel olmak bence, Şiir yazabilmek Makale, Kitap yazabilmek bir yetenek, öncelikle özel olduğumuzu bilmek lazım, kalem tutan eller her zaman özeldir… Sevmeden istemeden yazamazsınız, bunu da bilmek lazım ve sabretmek en önemli etken çünkü Türkiye’de okuma oranı düşük bir milletiz, hiçbir zaman yazarak maddi beklentimiz olmamalı.

 

Yazmak gönül işi farklı bir sevda bunu unutmamak lazım istedikten sonra her şey olur yani sonuç… Sabretmek, çok çalışmak, insanları izlemek, besleneceğiniz noktayı iyi takip etmek VE BAŞARI SİZİNDİR… 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat