TOKAT GAZETESİ

KURBAN BAYRAMINI YÂD EDERKEN

Dini bayramlarımızdan birisi de Kurban Bayramıdır. Dini ve Milli Bayramlar sosyal hayatımızı düzenleyen en önemli faktörlerdir. Sosyal bütünlüğümüzü, birlik ve beraberliğimizi sağlaması yönünden çok önemlidir. Bayramlar sevinç günlerimizdir. Özellikle Kurban Bayramı, fakirlerin sevindiği, ziyafetlerin verildiği, dost, akraba ve komşuların ziyaret edildiği günlerdir.

            Günler öncesinden kurbanlar alınır, boyalarla renklendirilip süslenir ve besiye çekilirler. Özenle bakılırlar. Hele damat adayları nişanlı oldukları sevdiklerine hediye etmek için aldıkları Koç’u çeşitli şekilde süsleyip komşu, akraba ve dostlarıyla gelin evine götürürler. Bu hareket geleneklerimizden bir tanesidir. Akrabalık bağlarını güçlendirmek için bayramları iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

            Özellikle sosyal dokumuzun zayıfladığı, fakirleşmenin arttığı, dini değerlerin erozyona uğradığı bir dönemi yaşamaktayız. Onun için akrabalarla ilişkileri Sıcak tutmalıyız. Bunun  Allah’ın bir emri olduğunu unutmamalıyız.

            Kurban Bayramı içerisinde Müslüman Dünyasında mali imkânı iyi olan üç milyon Müslüman Hac görevini yapmak üzere kutsal topraktalar. Onlar orada iki bayramı birden idrak etmekteler. İnşallah onlar da döndüklerinde ülkelerinde saf ve temiz bir Müslüman olarak yaşarlar. Toplumsal hayata da o gözlükle bakarlar. Müslüman coğrafyasındaki terör belası inşallah bertaraf edilir, diktatör şeyhlerin saltanatı yıkılır ve Müslümanlar rahat nefes alırlar. Yanlız Müslümanlar emperyalist güçlerin direktifleriyle değil kendi imkân ve kabiliyetleri ile hareket ettikleri sürece rahat edeceklerini bilmelidirler. Siyonist-Haçlı ittifaklardan medet umarak değil!

             Allah, on beş ayet-i kerimesinde kurban, kurban ve hac’tan bahsetmektedir. Mali durumu iyi olan Müslümanlar bu ibadeti yaparken çok dikkatli olmalılar. Kurbanlarını keserken mutlaka yanında durmalılar ve kan akıttıklarını görmeliler. Vacip olan bu ibadeti istismar eden bölücüler kurbana da el atmaktalar ve onlardan milyonlarca para kazanmaktadırlar. Yıllarca bunun istismarı yapılamaktadır. Bu kurban hırsızlarına fırsat verilmemelidir. Bu ilahi emri mutlaka Müslüman’ın kendisi yerine getirmelidir. İlâhi emir şöyle der:

            “Rabb’in için namaz kıl, kurban kes.”(Kevser.2)

             Bayramlar Müslüman için bir fırsattır. Bol bol dua etmelidir. Bizde:

             Allahım, ey yoktan var eden, ey koruyan gözeten, rızıklandıran ve bizim hakkımızda istediğini takdir edebilecek olan yüce Allahım! Müslüman Türk olduğum için sana hamd ediyorum. Bütün Türk Milletini ve İslâm âlemini terör belasından kurtar ve Müslümanlara akıl ve idrak ver! Mübarek kurban bayramında birlik ve beraberliğimizi bozdurma, daim eyle! Rızan olmayan her şeyden sana sığınırım.

 

             Âmin!

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat