TOKAT GAZETESİ

Ali Tepeler Kolay Yetişmiyor

Yüreğimi dağlayıp ummanların önüne atsam, arşı kürsü sonsuzluk nuruyla aşsam, yine de bir yetimi bir öksüzün yüzünü güldüren birinin vasfına kavuşur muyum bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa ülkemizi seven, insanları için hayatını vakfeden insanları hâlâ var olmuş olması, gerçekten umut çiçeklerimizin ebediyete kadar yeşereceğinin bir işaretidir. 

            Bu ülkeye acıları çektirenler, göz yaşı döktürenler, yakıp yıkanlar, talan edenler, şehirleri yağmalayanların ne kadar vicdansız, ne kadar düşman olduklarını bilmem söylemeye lüzum var mı?

            Fakat bunca acıya, bunca sancıya rağmen yüreğimi ısıtacak pek çok olayın da çevremizde olduğunu asla unutmayalım.

            İşte Ali Tepe!... Bütün hayatını, bütün aşkını sevdasını ülkesine ve yaşadığı şehre hasreden bir insanın gayretleri her türlü takdirin üzerinde değil mi? Eğer Ali Tepe Ağabeyimizin bu ülkeye yaptığı yatımları, yoksulu, fakiri kollarken yüzündeki merhametin ve samimiyetin güzelliğini, inanın kolay kolay tarif etmek mümkün değildir. Bir insanın çocukları gördüğünde yüreğindeki gülücüklerin, yüzündeki aksi bu kadar mı tatlı, bu kadar mı samimi ve içten olur.

Bu güzel insanı uzaktan tanıyanlar, inanın onun yüreğindeki bu güzelliğin kolay kolay farkına varamazlar.

O çocukluğunda görmediği, yaşayamadığı baba şefkatini, anne sevgisini; memleketinin çocuklarına, yetimine, öksüzüne göstererek, mutluluk bulutlarını yakalamaya çalışıyor. Onun rüyalarını, hayallerini; okul bahçelerinde gül yüzlü, şen şakrak kahkaha atan çocuklar dolduruyor.

            Ali Tepe Çağdaş Eğitim Kültür ve Teşvik Vakfı Tokat’a yeni yatırım hamleleriyle yüreğimizi bir kez daha ısıtıyor. Bir kez daha Tokat’taki yoksul, yetim ve fakir çocuklara müşfik elini uzatıyor. Onlar için yüz yataklı “Ali Tepe Fakir Kız Öğrenci Yurdu” adıyla planlanan mekânın alt yapı çalışmaları tamamlandı. Ön sözleşmeler yapıldı. Ayrıca Topçubağı ve Çay Mahallesi çevresinde bulunan yedi ilköğretim okulu öğrencilerin istifade edebileceği çok amaçlı bir de salon yapılacak. Projesi bitmiş. Konferans, spor, tiyatro ve çeşitli gösterilerin yapılabileceği salon, öğrencilerin yüzünü güldürecek, boş vakitlerin değerlendirilmesini sağlayacak.

Bu yatırımlar Tokat Milli Eğitimine soluk aldıracak. Hizmetin kalitesi yükselecek. Ayrıca on iki derslikli Ali Tepe ve Selma Tepe Ortaokulu için de mekân ve proje hazırlandı. Üç büyük yatırımla Ali Tepe Çağdaş Eğitim Kültür ve Teşvik Vakfı, Tokat’a hizmet sunacak.

Gönül istedikten sonra her şey öylesine güzel, öylesine çabuk oluyor ki, bizler ancak projeler bitip kurdeleler kesildiğinde işin farkında oluyoruz.

İnanın Ali Tepeler kolay yetişmiyor. Acaba Ali Tepeden sonra başka bir Ali Tepe daha olacak mı bilemiyorum. Bence zor.

Çünkü Ali Tepe Çağdaş Eğitim Kültür ve Teşvik Vakfı yaşadıkça, ülkeye ve Tokat’a hizmet devam edecektir.

Dedim ya Ali Tepe içimizden biri. Fakat öylesine biri değil. Gurbet vurgunu yemiş, hayatı boyunca çalışıp çabalayarak, dişinden tırnağında artırarak, yoksulluk zincirlerini kırıp,  vatanına, milletine, hele doğduğu şehre hizmet etmeyi Allah kendisine nasip etmiş bir güzel insan.

O’na millet adına, Tokat adına ve yoksul öğrenciler adına ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir asra yakın ömrünün bereketlenmesi için dua etmekten başka ne yapabiliriz.

Selam ve saygılarımla...

                                                                                         Mehmet Emin ULU

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat