TOKAT GAZETESİ

TOKAT ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİNDEN MUHTEŞEM PROGRAMLAR

 

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Tokat’ın kültür hayatını zenginleştirmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bugüne büyük ve kaliteli faaliyetlerle, profesyonel kurumsallık anlayışıyla, titiz ve ciddi çalışmalarla; dergiler, kitaplar, kültür gezileri, televizyon – radyo programları, gazete yazıları ile büyük bir sivil toplum kuruluşu olduğunu her alanda gösteriyor. Tokat’ın en etkili, en çok faaliyet üreten, en çok ses getiren sivil toplum kuruluşu olma vasfını yıllardır muhafaza ediyor.  Kişilerin değil kurumsal kimliğin ön planda tutulduğu dernek Türkiye genelinde kültür çevrelerinde de büyük bir saygınlıkla adından sıkça söz ettiriyor.

            Ekim 2014, yine faaliyetler açısından son derece verimli geçti. Niksar Belediyesinin kültür sanata duyarlı ve faaliyetler icra etme konusunda liyakati esas alan bakış açısıyla özellikle Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin yetişmiş, çalışkan kadrosunu tercih etmesi neticesinde Niksar unutulmaz bir Kültür Sanat Şöleni yaşadı.

Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Memleketim konulu şiir yarışması düzenlendi, sonuçlandırıldı, ödüller sahiplerini buldu.

            Şair Emrah’ın türbesinin yanına Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğinin girişimleri ile ve büyük mücadelelerle Cahit Külebi’in mezarı Ankara’dan nakledilmişti. O iki değerli kabrin yanında bir de Anadolu’nun ilk ahilerinden Ahi Pehlivan’ın kabrinin olduğu tarihçiler tarafından tespit edildi ve oraya da türbe inşaası için temel atıldı.

            İki önemli panel düzenlendi ve Niksar’da Ahilik ve Vakıflar konusu masaya yatırıldı, ardından Ceviz konulu panelde ülke genelinde önemli ceviz yetiştiricileri, pazarlamacıları, ziraatçılar, akademisyenler sempozyum tadında ciddi bir çalışmaya imza attılar.

            Simurg Ateşi şiir topluluğunun renk kattığı etkinliklerin onur konuğu Cemal Safi oldu. Unutulmaz şiirlerin sahibi, sözleriyle nesillerin kültür dünyasına paha biçilemez zenginlikler katan  Cemal Safi için Vefa Gecesi düzenlendi. Türkiye’de Vefa Geceleri geleneğini başlatan, birçok ilin örnek almasıyla önder konuma gelen Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği bu faaliyetiyle de yine üst kalite bir programla değerli halkımızın huzuruna çıkmayı başardı.

            Cemal Safi’nin muhteşem performansı, Grup Seyyah’ın harika şarkıları, bendenizin sunumlarıyla icra edilen programlar için Türkiye’nin en güzel vefa geceleri olduğu bizatihi izleyiciler ve Cemal Safi tarafından defalarca beyan edildi. Tokat merkezden hususi otomobillerle, minibüslerle onlarca insanın katıldığı, il dışından bu program için özel olarak gelen insanların olduğu göz önünde bulundurulursa programın ciddiyeti ve önemi daha iyi anlaşılacaktır.

            Niksar Belediye Başkanı Sn. Özdilek Özcan Bey, bütün etkinliklerde tam destek ve tam emekle tertip komitesinin daima yanında oldu.  Profesyonelliğe verdiği öneme binaen TOŞAYAD gönüllülerinin fikirlerini derhal uygulamaya koydurdu ve programın her adımında bizatihi görev aldı. Özdilek Özcan Bey’in vizyonu Niksar’da bir anda bir fark oluşturdu. Bu vizyonla öteden beri şanslı olan Niksar daha da verimli sonuçlar alacaktır.

TOKAT PROGRAMI

            Profesyonel kültür – sanat programları denince akla ilk gelen,  ülke genelinde kalitesini kanıtlamış Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği üyeleri yine kültür dünyamızda büyük etki bırakan bir programa imza attı.  Türk Şiirinin Yaşayan Efsanelerinden Cemal Safi’yi konuk etti ve kültür dostlarına unutulmaz bir ziyafet verdi.

            Grand Ballıca Otel’de düzenlenen kahvaltıya katılan Safi kahvaltının ardından sahne alarak dinleyicilerin ruh dünyasının derinliklerine indi, yüreklerde küllenen bütün güzel duyguların üzerini üfledi şiirleriyle.

“Aşkınla ne garip hallere düştüm. 
Her şeyim tamam da bir sendin noksan, 
Yağmur taş demeden yollara düştüm. 
İçim ürperiyor ,ya evde yoksan…” diye başlayan şiirlerine;

İklimler çileme çare bulmuyor. 
Mevsimler halimi sormuyor Ayşen... 
Sakiler derdime derman olmuyor. 
Şarkılar yaramı sarmıyor Ayşen... diye devam etti.

Daha sonra üst üste:

Gözlerim uykuyla barıştı sanma 
Sen gittin gideli dargın sayılır 
Ben de bir zamanlar sevildim amma 
Seninki düpedüz vurgun sayılır ….

Yıldızlara baktırdım fallara çıkmıyorsun 
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa 
Pencereden bakmıyor yollara çıkmıyorsun 
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa …………

Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit, 
Günahıma girmeden, katilim olmadan git! ………

Nere gizlendimse aşikâr oldum 
Hedefte gördüler sensiz iki gün 
Dertler avcı oldu, ben şikâr oldum 
İnsafsız vurdular sensiz iki gün. 

 

Türk insanın hatıralarında yerini alan, yeni, nesillerin de severek dinlediği bu unutulmaz şiirler ve Orhan Gencebayla, Selami Şahinle, Selçuk Tekayla, Muazzez Abacıyla, Candan Erçetinle, Hakan Taşıyanla şarkı şarkı çoğaltılan, dillerde söylenip gönüllerde taht kuran bu muazzam eserler bir bir şairi tarafından seslendirildi.

            Saygın bir dinleyici topluluğu karşısında icra edilen program yine katılımcılardan tam not aldı.

            Bir avuç gönüllü insanın fedakâr çabalarıyla böyle güzel programlara imza atan Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği, değerli Tokat halkına layık olduğu kaliteli ve orijinal programları hazırlamaya devam edecektir. Bu kıt imkânlarla, herhangi bir kurumun ya da oluşumun desteğini almadan yapılan böylesi zor ve emek gerektiren programlar ancak böyle yetişmiş kadrolarla mümkün olabilmektedir.

Değerli kültür dostlarının, memleket sevdalılarının, millet menfaatini şahsi menfaatin üzerinde gören bütün temiz yüreklerin dualarını beklemekteyiz.           

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat