TOKAT GAZETESİ

HAYDİ TOKAT...!

HAYDİ TOKAT...!

           CUMHURİYET BAYRAMINDA BAYRAKLAŞALIM…!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geliyor. 91. Yılını kutlayacağımız Milli Bayramımız, Türk Milletinin özüne, yaşam biçimine, terbiye ve engin kültürüne yakışan en uygun yönetim şeklini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yüce milletine sunumudur.

Adına CUMHURİYET dediğimiz bu güzellik İMANDAN-İMKAN yaratan yüce yüreklerin döktükleri kanlarının bedelidir. Bu oluşumun tarihlerde bir başka benzeri de asla yoktur.

 Milli bayramlarımız "Türk’ün Ateşle İmtihanı" sonucu yazılmış, yaşanmış destanların belgeleri, tanıklarıdır. Asla vazgeçilmezler.

Böyle olunca da Ay yıldızı al bayrağımızla özdeşleşmiş, önemli mesajlarımız ve sembollerimizdir Milli Bayraklarımız. Bayramlar bayraksız olamaz.

Bayraksız ulus, susuz kalmış toprak gibidir… Ulus olma özelliği olan milletlerin varoluş sevdasıdır bayrak. O milletin şanı, şerefi, namusudur.

Bizim bayrağımızın rengini şehit kanlarından almış ay yıldızlı al bayraktır. Bayramlarımızın, özel günlerimizin, toylarımızın, düğünlerimizin şerefi özüdür bayrak. Üstümüzde dalgalandığı müddetçe gölgesindeki bizler rahat uyuyabilmekteyiz. Bu yüzdendir ki bayrak, Türk gençleri, Türk milleti için ezelden ebediye saygı, sevgi ile korunması gereken önemli unsurdur, borçtur…

30 Ağustos zafer bayramında hüzünlendim…!

Bayram yalnız ana caddenin bayramıydı sanki… Devlet dairelerinin dışına asılan bayrakları ve tek tük binalarda asılmış bayrakları gördüm.

Gönül koydum, üzüldüm ve canım acıdı… Benim Tokatlım bu olamazdı…! Böyle bayramları onlarca yıldan bu yana yaşayan bir anne, öğretmen ve Tokatlı olarak şaşırdım. Evler, iş yerleri, vs. bayraklar asmamışlar ve hatta ‘’bu gün ne ki?’’ diye soranları gördüm… üzüldüm.

Aydınlıkla-Karanlığın, akılcılıkla-inat’ın, İlimle-Cehaletin, Sevgiyle-sevgisizliğin savaştığı günümüzde milli birlik ve beraberliğimizin sembolü bayrağımızı sıkça görmek, dalgalandığını yaşamak ve onu yükseklere taşımak en kutsal görev değil de nedir…?

Milli bayramlarımız, Ay yıldızlı al bayrağımızla anlamlarını tamamlarlar. Bu bayrakla bayram yapmalıyız…

Buradan Diyorum ki:

Belediye Başkanımız Sayın EYÜP EROĞLU…! Cumhuriyet Türkiye’sinin en genç, en dinamik, görevine sadık, sorumluluk bilinci güçlü, kadir kıymet bilen bir Tokat sevdalısı olduğunu duyuyor ve izliyorum.

Önce bir anne olarak…, sonra otuz beş yıl Türk Milli Eğitimine gururla hizmet etmiş eğitimci olarak…, bu ülkenin sevdalısı, cumhuriyet aşığı bir ferdi olarak ve de öz Tokatlı olarak sizden rica etmiyorum, tüm yüreğimin sevgi dolu dağarcığından samimi duygularımla istiyorum…

CUMHURİYET BAYRAMINDA BAYRAKLAŞALIM…!

Bir duyuru ile, özel anonslarla, yazılı ve görsel basının duyarlılığını kullanarak ve hatta Türk Bayrağı dağıtarak evler, iş yerleri, sokaklar şanlı bayrağımızın kızıllığını yaşasın. Her yere asalım. Asalım ki dağıttığınız ve göklerde dalgalandırdığınız bayraklarınızla hatırlasın sizi nesiller…

Bir gazi torunu olarak; Onlarca yıl Tokat Belediyesine onurla ve şerefle hizmet etmiş belediyeci bir babanın evladı olarak yüreğimin sesini sizinle paylaşıyorum… İnşallah bu güzellikleri hep birlikte yaşarız.

Hele de şu günlerde ay yıldızlı al bayrağımızın, karanlığın çocukları tarafından yakıldığı, çiğnendiği bir ortamda bu hainlere verilecek en büyük ve en etkili cevap BAYRAKLAŞMAK,, değil de nedir…!...

Nitelik ve niceliklerini özümseyerek yaşadığımız, nimetlerinden faydalanarak bizi bugünlere taşıyan cumhuriyetimize onun mimarı Gazi Mustafa ATATÜRK’E, silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimize hesap vermekte daha kolay olmaz mı…?

Onlar bu bayrak için, bu topraklar için ölmediler mi..!.?

O halde haydi TOKAT…! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında bayrakları asalım, asalım hep birlikte BAYRAKLAŞALIM…!

 

                                                                                   Esen Kalın.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat