TOKAT GAZETESİ

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Elazığ Valiliğinin himayelerinde; Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı ile ildeki diğer resmi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Edebiyatı Vakfı, Avrasya Yazarlar Birliği’nin katkıları ile gerçekleştiğini öğreniyorum.

Elazığ’da 1992 yılında başlatılan, 25-28 Eylül 2014 tarihlerinde 22.si Arif Nihat Asya hatırasına ve Bayrak temasıyla düzenlenen programa katılmanın tatlı güzelliğini yaşıyorum. Kendimi programın akışına bırakıyor, her gelişimde yaşadığım mutlu gün ve saatleri tekrarlıyorum.

Türksoy ressamlarının harika çalışmaları ve Elazığ Şehitlerinin fotoğrafları, özgeçmişleri aynı salonda sergileniyor. Duygu ve mululuğu bir arada yaşıyorum. Saatlerce sergideyim. Şehitlerimizi tek tek ziyaret ediyor, özgeçmişlerini okuyor, dua gönderiyorum. Türk dünyasının ressamlarının tabloları arasında âdete daldan dala konuyor, gönül dünyamın birikimlerini besliyorum.

Öğretmenevi önünde başlayan şairler yürüyüşü Tarihi Hükümet Konağı’na kadar sürüyor. Yürüyüşde 11.Hazar Şiir Akşamlarında birlikte tertip komitesinde görev yaptığımız, İlk defa yurt dışında, dost ve kardeş ülkenin başkenti Bakü’de gerçekleşen muhteşem programda tanıdığım halen Elazığ Milletvekili olan Şuay Alpay’la görüşüyor, hasret gideriyor, kısa bir sohbet yapıyoruz.

Arif Nihat Asya ve bayrak konulu Prof.Dr. Saadettin Yılmaz’ın konferansı ve Prof.Dr. Esma Şimşek başkanlığındaki paneli zevkle dinliyor, üstad’la ilgili bilgilerimi tazeliyorum.

Bizim Külliye Dergisi Genel Yayın yönetmeni Nazım Payam’ın oturum başkanlığında katılımcı dergilerin yöneticileri ile bilgi ve birikimlerimizi paylaşıyoruz.

Hazar şiir akşamlarına katıldıktan sonra, yaşadıklarımı, gördüklerimi, duygularımı okuyucularımla paylaştım. Her katılımda mutlu döndüm. İlk katıldığım 9. Hazar Şiir Akşamları sonrasında Tokat’ta arkadaşlarla yaptığım görüşmeler sonrasında Uluslararası Tokat Yeşilırmak Şiir Akşamlarını gerçekleştirdik.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları bu anlamda çok önemli hizmetler yapmıştır. Programlarda bulunan yöneticiler atandıkları il ve ilçelerde de kültür faaliyetlerine öncülük etmişler, bu alanda çalışanları desteklemişlerdir. Yine yurtiçi ve yurtdışından katılan şair ve yazarlar dönüşlerinde yaşadıkları il ve ilçelerde programlar yapmaya başlamışlardır.

Elazığ gönül dağlarının, etrafı göl ve göletleriyle süslenmiş, güzel insanları ile birlikte olmaktan, tanışmaktan, sohbet etmekten mutlu olduğunuz, ziyaret ve program boyunca doyamadığımız ilimizdir. Çayda çıra yanıyor diye başlayan ufukların ardına yolcuğun her adımında, yol bitmeden, dost olurlar da yaşadığınız şehre vardığınızda geride bıraktığınız yürekleri sürekli arar seslerini duyarsınız.

Dosta giden yolların tanımını yine dost bağını ve güllerini bilenler yapar. Güneş yüzlü, ay gülümseyişiyle dakikalarca beklemenin bir gerginliği yoktur. Dostluk; göreceği, elini tutacağı, sarılacağı saniyelerin vaktine kilitlenmiştir.     

Bitmeyen ve eskimeyen ölümsüz muhabbetin ve sevginin dünyalık tadı ve lezzetini dost olarak tarif etmek bazen kolaydır. Beni daha evden çıkmadan, daha uçağa binmeden, daha Elazığ hava alanına indiğim saniyelerde arayan Mehmet Şükrü Baş kardeşime uzanacak bütün kelimelerin, sözlerin ve sevdanın tamamını onaylıyor ve onun şahsında dünya hayatımdaki 3-5 gerçek dostun ve dostluğun tarifini yapmakta zorlanmıyorum.

Biliyorum. Sevgi; insanın iradesi dışında gördükleri ve yaşadıkları sonucu kendine ulaşan akıntıların bütünleşmesiyle oluşan özel ve güzel duyguların yaşanmasıdır. Sevgi, dostluğun temel taşıdır. Dostluk, katıksız iyi niyettir.

İşte, Elazığ güzel insanların birleştiği, bütünleştiği, ziyaretinizde ve yaşadığınızda mutlu olacağınızdan emin olacağınız yerdir. Elazığ’daki şair ve yazar arkadaşların hemen hepsini tanıyor ve aralıklarla görüşüyorum. Genel yayın yönetmenliğini yaptığım Kümbet Altında dergisinde encok yazı akışının olduğu illerimizin başında gelmektedir.

Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk başta olmak üzere kurumun bütün yönetici ve personeli, şair, yazar Bedrettin Keleştemur, Mithat Yılmaz, Günerkan Aydoğmuş, Şenel Bulut, Hadi Önal, İlhami Bulut başta olmak üzere programda emeği olan tertip komitesi ve adsız kahramanlara yani herkese teşekkür ediyorum.

Artık şiir olmalıyım. Şiir okumalı, şiir dinlemeli, şiir yazmalı, bana uzatılan şiirleri incelemeliyim.

Hazar şiir akşamlarının final gecesi şiirdir. Elazığ şairleri, Yurt içi ve yurt dışından gelen şairlerle sahne alıyor, geceye şiir çalıyor. Gece şiir tutuyor, gökyüzü yıldız yıldız şiir oluyor, Harput gülümsüyor, Hazar dalgalarıyla ritim tutuyor, akşamı süsleyen rüzgârın her nefesi şiirle birleşiyor.

Şiir üzerine yazı yazmak hem kolay hemde zordur. Onlarca yazı yazmış ve okuyucularla paylaşmış biri olarak, şairin yüreğinde sır olan güzel sözlerin ses vermesi, söz vermesi, gül olması, damla damla ıslanışı, alev alev yanışı… Dahası... Dahası öteler. Ötelerin ötesi Hazar’a ulaşınca,  şiire Elazığ’da doymak mutluluktur. Elazığ’da küçük Hazar… Bakü’de büyük Hazar olup kardeş bayraklara rüzgâr olmak son nefesimize kadar bizimle yaşayacak olan aşktır.

Hayal dünyamızın gerçekleri olan dizeler, zaman içinde şiirleşip sevgiliye ulaştığında yaprak yaprak tükenir günler, aylar, yıllar…

Tükenir de gönül dünyamızın derinliklerinde kardeşlik ve dostluklar ebediyyen büyümeye devam eder.

 

                                                                                                                      01/10/2014

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat