TOKAT GAZETESİ

Gerçek sevgiyi yaşayan oğlum,

Sevgili oğlum,

            Çevremizde baktığımız zaman, bir insanın kimi sevip kimi sevmediğini, kendisi daha bir söylemeden anlayabiliriz. Seven sevdiğinin kusurlarını görmemezlikten gelerek, O’nun güçlü yönlerini de abartarak anlatma eğilimindedir. Mesela erkekler kendi siyasi fikirlerine yakın insanların hatalarını  bile doğrular olarak görürler ve bu hataları görerek anlatan insanlara da çok sert tepki gösterirler. Bir kadın da sevdiği insan uğruna on yıllarca kendisini yetiştiren ailesini terk edebilmektedir. Ölçüsüz sevgi insanları böyle ölçüsüz davranışlara da sürüklemektedir. Sevdiği uğruna ailesini terk edenlerden  daha sonra evine geri dönen veya ailesi kabul etmediği için intihar edenleri de basından okumaktayız. Yani bugün seven yarın nefret de edebilir.

            Sevgili oğlum,

            Bizim sevdiğimiz insanlar, en yakınımızdaki insanların sevmediği insanlar ise mutlaka bir hatasını bularak eleştirmeye kalkarlar. Bu hata sevdiği  insanlarda varsa “hasta” veya başka mazeretler ile o hatayı görmemezlikten gelirler. Çünkü seven sevdiğinin hatalarına karşı manevi olarak kör ve sağır hale gelmekte ve O’nun eleştirilmesine bile tahammül edememektedir.

            Sevgili oğlum,

            Bir insan kendi davranışını kolayca hata olarak görmez. Ama aynı hatayı karşısındaki insan yaparsa hemen hata olarak sinyal verir. Bunun adı “ego  yüksekliği”dir. Bundan dolayı insanlar genelde kendi sevdiklerini herkesin sevmesini isterler ve sevmeyenlerin yanlış düşündüklerini sanırlar. Halbuki herkes herkesin sevdiğini sevmek zorunda değildir. Sevgi kişiden kişiye değişir. Ama insanımızın ego yüksekliği ve anlayış fakirliği “benim gibi düşünmeyen yanlış düşünüyor” önyargısına   bile gitmektedir.

            Sevgili oğlum,

            Her şeye rağmen biz, bizi sevmeyenleri bile sevmek  gerekiyorsa sevelim. Sevgimizi anlamıyorsa insan bu bizim değil onların sorunudur. Başkalarının ısrarla yaptıkları hataları da biz kendimize sorun yapmayalım. Çünkü biz uyararak görevimizi yapmışızdır. Ya da tüm iyi niyetimize rağmen ona yaklaşmaya çalıştığımız halde o bizden uzaklaşmıştır.

            Sevgili oğlum,

            Gerçek manada sevenler kısa vadede zararlı çıksa da uzun vadede her zaman kârlı çıkarlar. Çünkü sevgi geç de olsa anlaşılır insanlar tarafından. Gerçek manada kendisine duyulan insani sevgiyi anlamayan insan da  zaten gerçek manada insan olmaz. Olsa  olsa ”duygusuz insan” olur değil mi?

            Sevgili oğlum,

            Sen de her genç gibi gerçek manada sevgiyi yaşayan insansın ve arkadaşlarını, okulu ve aileni gerçek manada sevmektesin. Bu da senin hayata bağlanmanı ve insanlara gerçek manada sevgi beslemene sebep oluyor ve seni mutlu ediyor. Bu da okul hayatında ve sosyal hayatında  başarılı olmana sebep oluyor. Bunu  çevrende seni tarafsız olarak gözlemleyen ve seni gerçek manada anlayan insanlar da açıkça fark edebilmekteler.

            Sevgili oğlum,

            İnsanlar maddiyata gömüldükçe, onların çocuklarının sevgiye olan ihtiyacı daha da artıyor. Çok insan bunun farkına varamasa da,  bir çocuk büyürken çevresinde hep maddiyata dayalı şeyler duyarak büyürse ilerde sevgisiz  büyüdüğünden çocuklarının da sevgiye muhtaç olarak büyüyeceği aşikardır. Mesela çocuklarım rahat etsin diye onlar daha çocukken ev alanların çocuklarının okul ve  hayatta şevk ve heyecanlarında kırılma ve yavaşlama görülmektedir. "Nasıl olsa evimiz ve geleceğimiz garanti. Neden çalışıp da kendimizi yoralım” mantığı burada da kendini gösteriyor.

            Sevgili oğlum,

            Gerçek sevgiye ihtiyacı olduğu halde çevresinde maddiyata dalan çok insan olan bireyler çok bunalımlı olurlar. Bir insan düşün, yemeğe ihtiyacı varken yemezse önce güçsüz kalır, sonra da ölüme   kadar  gider. Sevgiye ihtiyacı olan insanın da çevresinde sevgi görememesi zamanla onun da ruhsal dünyasının çökmesine sebep olur. Çevresi de bunu göremediğinden ve bireyi suçladığında iş daha kötü hale gelir. Bu da toplumda bunalımlı insanların çoğalmasına sebep olur. O yüzden gerçek manada seven insanlar olmalıyız. Yani yüreğimizin sesi ile seven ve beynimizin sesi ile düşünen ve   bu ikisinin samimiyeti ile konuşan ve faydalı olamayacak sözleri sarf etmeyen insanların başka insanlar üzerinde olumlu etkisini de çevremize baktığımız zaman hemen görürüz.

            Sevgili oğlum,

            Gerçek manada seven ve  gerçekten sevgiye layık olanlara sevgi gösteren ve sevmeyi gerçek manada maddiyattan uzak ve Allah için yapan insan olarak hayatta sevgi dolu insan olarak tanınmanı sağlar. Bu yüzden severken veya nefret ederken de bunu göz önüne almak lazım.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat