TOKAT GAZETESİ

BAYRAK VE ATATÜRK SEVGİSİ İLE DOLU ÇOCUK

BAYRAK VE ATATÜRK SEVGİSİ İLE DOLU ÇOCUK

         Sevgili oğlum,

         Sen henüz iki yaşındasın, daha yolun başındasın ama ben baba olarak senden çok şey beklemekteyim.Bazı insanlar çocuklarına hiçbir şey vermeden çok şey beklese de , kimseden kapasitesi üzerinde bir şey beklememek lazım. İnsanlardan kapasitesi üzerinde bir şey beklersek veya kapasitesi olan insana , kapasitesinin çok altında şeyler verirsek o zaman hayatta onlardan verim alamayız ve sorunlar çıkar. Bende baba olarak önce sana yol göstererek, sonra senden saygı ve sevgi ile dolu bir genç olmanı bekleyeceğim ve bu da benim hakkım sanırım.

         Sevgili oğlum,

         Bir gün, eline alıp  baktığın bir kitaptaki Atatürk resmine dikkatle bakarak bana “ Baba bu ne , bu kim?” diyerek sordun.Ben ve annen  de sana O’nun kim olduğunu anlayacağın bir dille anlatmaya çalıştık ve sende “ Ben Bayrağımı ve Atatürk’ü seviyorum” diyerek  ülkene ve ülkemizin kurtulmasına önderlik edenlere olan sevgi ve saygını daha iki yaşında  göstermiş oldun.

         Sevgili oğlum,

         Seninle beraber gezmek, senin dünyayı  algılamana yardımcı olan gezmelere çıkmak bir baba olarak bana zevk vermekte. Bu  gezmeler, senin dünyayı algılamanı ve tanımanı sağlarken , benim de babalık duygumu geliştiren ve  çocukların dünyasını algılayarak gelişmeme sebep olmakta.Bu gezmeleri çok faydalı, eğlenceli ve öğretici bulmaktayım.Öğrenmek ve başkalarının da öğrenmesine yardımcı olmak bana hayatımı anlam katan duygulardan bir tanesi.

         Sevgili oğlum,

         Bu gezmelerde , nerede Türk Bayrağı görsen hemen bana göstermektesin.Şehitlerimizin ve atalarımızın al kanları ile süslenen, bir ulusun ve bir devletin simgesi olan  bayrağı daha 2 yaşında sevmen benim gibi milli duyguları güçlü insana her zaman sevinç ve heyecan vermekte, oğlumun bayrak sevgisi ile gurur duymaktayım.Zaten her Türk evladının çevreyi tanımaya başladığı aşamada hemen  “Bayrak Sevgisi “edinmesi ve okumayı öğrendiği andan itibaren de “Atatürk’ün Hayatı” nı okuyarak, öğrenerek , O’nun hayat felsefesini beyninde ve kalbinde taşıması gerekir.

         Canım oğlum,

Seninle beraberken, dünyanın tüm zorluklarını ve hayatımızda üzüntü veren olayları adeta unutmaktayım.Çünkü seninle beraber dünyayı yeniden keşfetmekteyim. Sende yaşının verdiği dikkatle bizim her hareketimizi ve sözlerimizi dikkatle takip ederek uygulamaya bakmaktasın.Bazen düşünüyorum da senin davranışlarına baktığım zaman .İnsan fazla söz söylemeden sadece  hareketleri, davranışları ile de insanlara çok şey anlatabilmekte.Mesela senin bizler sarılman , bizlerin sana sarılması aramızdaki sevginin en büyük  kanıtı değil mi? Atalarımızın “ Söz gümüş ise sukut altındır”  sözünü daha iyi anlamaktayım.Hele de senin gibi konuşulan her şeyi anlamayan çocuklara gösterilecek olan sevgi  konunun önemini daha iyi anlatmaktadır.

         Sevgili oğlum,

         Sevgilerin anası bayrak ve Atatürk  sevgisidir.Bayrağımızın ve bu ülkenin kurtulmasına önderlik edenleri iyi anlamazsak , onların çabalarını göz ardı edersek o zaman hayatın bir anlamı kalmaz bence.Her anne ve baba da çocuklarına bayrak ve Atatürk sevgisini aşılamakta geç kalmazsa hepimiz bu ortak sevgide buluşarak, bütünleşerek ülkemiz göz koyan düşmanların bizlerden korkması demeyelim de çekinmesine sebep olur.Bu yüzden ben baba olarak senin  daha 2 yaşında bu sevgiyi edinmenden hem memnunluk hem de büyük heyecan duydum.Sanırım “ Ben Türk’üm! ” diyen her insanın da  bu sevgiyi çocuklarına aşılaması lazım.

         Sevgili oğlum,

         Yaşın ilerleyip okula başladığın, okumayı öğrendiğin zaman   Milletinin tarihini, dinini, gelenekleri ve göreneklerini iyi öğren ki, içinden çıktığın milletin değerini daha iyi anlayasın.Çok insanın olduğu gibi senin  sözde değil, yaşayan ve gönülden seven özde Milli duygular taşıyan insan olmanı milletini seven her baba  gibi gönülden isterim.

         Canım oğlum,

         Bu ülkenin kurtarılması ve sizlere miras bırakılması kolay olmamıştır.Çanakkale savaşlarını , Sarıkamış cephesini, Büyük Taarruzu , dedelerimizin Ekonomik ve  sosyal kalkınma mucizelerini iyi okumalısın.Onlar vatan ve millet sevgisi ile imkansızı imkanlı yapmış insanlardır.Onlar bu ülkeyi yoktan var etmişse bizlerin her şeye bahane bulan , kendimizi çok meşgulmüş gibi gösteren tavırlarından vazgeçmeliyiz.

         Sevgili ve güzel oğlum,

         Sen şu an sadece 2 yaşındasın, ilerde büyüyecek okula gideceksin.Okumayı öğrendiğin zaman ben sana şehir dışına gittiğim zaman dönüşte ülkemizi ve vatanımızı milletimizin sevgisini anlatan kitaplar getireceğim.Sen de bunları okuyarak umarım vatanını ve milletini daha çok seven bir insan olacaksın değil mi?

          Sevgili oğlum,

          Vatanını ve bayrağını hakiki manada seven ve her fırsatta bu sevgisini uluslar arası toplantılarda ve , törenlerde samimi olarak belirten milletlere hiçbir zaman başka milletler kafa tutamaz ve düşmanlık besleyemez.Onlar bilirler ki , vatanını  hakiki manada seven milletler , vatanlarını savunma söz konusu olduğu zaman gözlerini bile kırpmadan  canlarını vermeye hazırdırlar.Bu kararlılık, bu azim , bu sevgi  işte düşmanlarımızı hakiki manada korkutur.Bu yüzden sizlerde daha 2 yaşından başlayarak vatanınızı , milletinizi , bayrağınızı ve Atatürk’ü severseniz bu sevginiz düşmanınıza korku salacaktır.

         Sevgili oğlum,

         Vatan ve millet sevgisine atalarımız bir zaman çok önem vermişler ve ülkeleri gittikçe büyümüş. Ne  zaman bu sevgiye önem vermemişler, gerilemişler ve yok olmak üzere iken Atatürk’ün önderliğinde , dedelerimizin hakiki vatan ve millet sevgisi ile  yeniden doğmuş bu memleket.Bu güzel ve hazin hikayenin ayrıntılarını ilerde tarih kitaplarında bolca okuyacak ve vatan ve millet bilinciniz  gelişince , öğretmenleriniz bunu anlatınca sizler o zaman  hayretle , ibretle dedelerinizle gurur duyacaksınız

          Sevgili oğlum,

          Geçmişinden iyi dersler alamayan bir insan geleceğine umutla, ümitle, sevgiyle bakamaz.O yüzden tarihimizi ve tarihi olaylarla , tarih şahsiyetlerinin kişiliklerini çok iyi analiz ederek , hayatımızdaki yerleri ve önemlerini çok iyi kavramak zorundayız.Önümüze  güzel hedefler koyabilmemiz ve hayata güzel bakabilmemiz için geçmişimizi iyi görmüş olmamızın şart olduğuna her zaman inanmaktayım.

           Canım oğlum,

            Sadece Atatürk’ün değil, onun silah arkadaşlarının  ve onların yaşadığı dönemdeki  insanların hayatlarının ne zorluklar ve sıkıntılar içerisinde  biz torunlarını düşünerek gece gündüz neler çektiklerini ben hatırladıkça dedelerimizle gurur duymakta ve geleceğimiz olan sizlere de onlar gibi fedakar  evlatlar  ve rahat yaşanabilir bir dünya bırakma  hayalindeyim.

         Canım oğlum, Geçmişten ders alarak , geçmişini seven bir oğlun babası olma hayali ile seni muhabbetle kucaklamaktayım.

Baban

 

 

        

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat