TOKAT GAZETESİ

KELOĞLAN’IN HİKAYESİ

Merhaba Sevgili oğlum,

Okumaya olan hevesin çok erken yaşta başladı. Okuma aşkın bak şöyle oldu. Sen Keloğlan masalları dinlemiştin. Keloğlanın maceraları senin daha 3 yaşında kafana yer etmiş.Bir gün işten gelince gazetemi okumaktayken yanıma gelerek  “ Baba bana  Keloğlan masalları okusana” dedin.Ben bu hevesin üzerine şaşırmış ve sana “ Bizim evde Keloğlan masalı yok ki” demiştim.Ama sen yılmamış ve okuma yazma bilmemene rağmen,  kitaplığımdan kocaman bir kitabı getirerek  “ Bak baba bu Keloğlan masalları değil mi ? “ demiştin.Bunun üzerine ben ve evdekiler hem şaşırmış hem de sevinmişlerdi.

Canım  oğlum,

Daha o yaşta  senin gönlünde Kahraman olarak Keloğlan yer etmişti. Nerede bir başı kel insan görsen onlar ile Keloğlan’ı özleştirmekteydin. Televizyonda seyrettiğin Keloğlan ile hayatta gördüğün kel olanların  bir masal ile gerçek hayatta  farklı şeyler olduğunu da zamanla sende anladın.

Canım oğlum,

O kitabı getirince bende kafadan  bir masal anlatmaya başladım. Şöyle masal “ Keloğlan padişahın kızına aşık olmuş. Peri kızı Cankız’ ı  babasından istemeye gitmiş. Padişah Keloğlan’a demiş ‘Git saçını berber Hasan’a  kestir gel, ben uzun saçlı oğlana kız vermem’ demiş.” Ben bunu okuyunca sen hemen itiraz ederek “ Olur mu baba Keloğlan nasıl  saçını kestirir? Zaten O’nun  saçı yok ki” demiştin. Ben bunun üzerine gülmekten ve senin zekana  şaşmaktan başka şey yapamamıştım.

Canım oğlum, İşte böyle.Sen Keloğlan masalları dinleye dinleye böyle zeki  insan olunacağını öğrendin daha 3 yaşında. İnsanlar masal dinleye dinleye masal ile gerçek arasındaki farkı düşüne düşüne daha mantıklı olmanın , daha güzel şeyler yapmanın sevincini yaşarlar her zaman.

Canım oğlum,

Baktım sen atmasyon, yani kafadan atılarak konuşulan Keloğlan masallarına pek inanmamaktasın bende ertesi gün hemen kırtasiyeden  bir “ Keloğlan Masalları” kitabı alarak sana okumaya başladım. Böylece sen Keloğlan masallarını  yazılı kaynaklarından duyarak daha çok dinlemeye ve  daha çok bilgi sahibi olmaya başladın ve bu baba olarak beni son derece mutlu etti.Her akşam yatarken sana Keloğlan masalları okumaya  başladım.

Canım oğlum,

Ben sana Keloğlan Masalları” okurken aynı zamanda da  masalların olduğu kitaptaki resimleri sana göstererek masalları kafanda canlandırarak  düşünce gücün geliştirmeye yardımcı olmaya baktım. Böylece  uzmanların “ Çocuğunuzu kitapla okul öncesi tanıştırın” önerisini  de yerine getirmiş oldum. Bende okumaya babamın eve aldığı gazetelerdeki resimlere bakarak başladım.Sonra okuma yazma öğrenince bunları okuyarak kendimi geliştirmeye baktım. Bir hayli de kendimi geliştirdim zamanla işte .

Canım oğlum,

Ben her ne kadar sana masal okusam da , okuduklarımın seni tatmin etmediğini, senin illa da kendin okumak isteğini de fark ettim. Zamanla bizlere harfleri sora sora , onları akılında tuta tuta  okumayı kendi kendine öğrenmeye başladın ve hayatın okumaktan geçtiğini  fark etmenin mutluluğunu yaşadın.

Canım oğlum,

Masallar siz çocukları sadece  eğlendirmek ve hoşça vakit geçirmeniz için  yazılmış değiller. Sizler  masalları okurken aynı zamanda düşünmek ve onlar üzerine  kafa yormak ve onların yaşantısında , insanlara verdikleri dersleri iyi anlamak ve  anladıklarınızı yaşamanız lazım.

Canım oğlum,

Keloğlan kadar kurnaz ve  akıllı olmaya , kendi haklarını savunmaya bak.Nasrettin Hoca  gibi bilgi ile dol ki , anlattıkların fıkralar ve konuşmalarda hep nükte ve ders verici duygular olsun.İnsanlar senin hayatından, anlattıklarından sevgini ve bilgini alsınlar ve faydalansınlar. Başkalarına faydalı olmayan insanlarda hayır olmaz bunu sakın unutma.

Canım oğlum,

Sen hiç Keloğlan’ın ve Nasrettin Hoca’nın halkımız tarafından neden bu kadar çok sevildiğini  düşündün mü ? Bunların sevilmesinin sebebi hem halkımızın içinden çıkması hem de kendileri gibi kurnaz, akıllı olayları kendi lehlerine döndürmesini bilen , bilge, konuşunca nüktedan olan ve  çevresine bilgi saçan insanlar olmalarından kaynaklanmaktadırlar. Eğer insanlarımız onlardaki bu özellikleri dikkatle inceler ve  düşünürlerse  Nasrettin Hoca ve Keloğlan’ın neden bu kadar sevildiğini hemen anlayacaklardır. Tıpkı senin anladığın gibi.

Canım oğlum,

Hayat bir aynadır. Bizler hayata ne verirsek hayatta bize aynısı ile karşılık verecektir.Biz bilgi ile doldukça , sevgi ile doldukça çevremizde belki bilgi ve sevginin önemini anlamayan insanlar çok olsa da uzaklarda  bizlerin sevgisine sevgi ile , bilgisine de bilgi ile cevap veren çok olacaktır. Senin hayran olduğun Keloğlan bile  sevdiğine kavuşmak , bilgi edinmek için dereler tepeler aşar , kılıktan kılığa girer  “İlim  Çin’de Bile olsa gidip alınız “ düsturuna   uyar ve bunu yaparken de çevresine neşe saçar.Zorluklardan asla yılmaz, her zorluktan sonra bir kolaylık olacağına inanır ve hayata bu gözle bakar mutluluğa da , sevgiye de , bilgiye de , sevdiği kıza da her zaman  bu zorluklardan sonra ulaşır. Keloğlanın bize hayatta  verdiği dersleri iyi almak lazım.

Canım oğlum,

İnsanların çoğu , çocuklarımız rahat etsin diye  onlara ev , araba alırlar.Onlarda buna şükredecek yerde, “Nasıl olsa sevimiz, arabamız ve annemiz var , çalışmadan da rahat yaşıyoruz” diyerek sıkıntıya  fazla girmeden mala güvenerek, anne ve babaya güvenerek rahat yaşamaya bakarlar. Halbuki anne ve baba çocuklarına Keloğlan masalları anlatarak  okumayı seven akrabalarını sık sık ziyaret ederek, onların okumasına ne kadar hayran kaldıklarını anlatsalar, çocukları da okuyarak  zorlukları kendileri aşabilirler.

Canım oğlum,

İşte bu aşamada Keloğlanın verdiği dersler, Nasrettin Hocanın espri ile süslenmiş nüktedanlıkları her zaman bizlere örnek teşkil etmeli ve hayata  o gözle bakmayı da öğrenmeliyiz.

Canım oğlum,

Keloğlan Kitapları okuyunca, bir süre sonra hayatta Keloğlan dışında da kahramanlarımız olduğunu ve  Keloğlan’ın aslında olmadığını  insanların  çocukları eğitmek için  masallar türettiklerini, bunu da çocukların zekasının  gelişmesi için birer  araç olarak  gördüklerini  anlamış olmalısın

Canım oğlum,

Hayatta sana Keloğlan kadar akıllı olman, Nasrettin Hoca kadar bilge olman ile sevgi ile bilgi ile insanlara vereceğin değer ile aslında kendi değerini bulacağını ve zamanla insanlara vereceğin bilgi ve sevginin sana tekrar sevgi ilgi ve mutluluk olarak döneceğini göreceksin

Hayatta her şeyin gönlüne göre olmasını temenni ederim

Selam ve sevgilerimle

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat