TOKAT GAZETESİ

Tokat’ta Masadan Kalkamayan Projeler

Yıllardır Tokat için hayati projelerden konuşulur, kararlar alınır, hararetli toplantılar yapılıp,  bir iki günlük heyecandan sonra eyleme dönüşmeden, dosyalar içinde tozlu raflarda unutulur gider. Bir daha da ne soran olur nede bu toplantıları yapanların aklına gelir.

Butoplantılar sonucu Tokat için önem arz eden iki proje ara sıra tozlu raflardan inerek gündeme geliyor. Sonratekrar eski yerini alıyor. Burada sayın vekillerimize ve şehrimizi yönetenlere soruyorum. Havaalanımız için kaç kez bir araya gelip toplantı yaptınız? Bir şeyler yapmak için kararlar alıp takipçisi oldunuz? Rahmetli valimiz sayın Recep Yazıcıoğlu’nun mahalli imkanlarla 1995 yılında yaptırdığı günden bu tarafa geçen 20 yılda havaalanımız için neler yapıldı? Neler yapılabilirdi? Hiç kendinizi sorguladınız mı? Bizleri yönetenler toplantı ve sohbet yerine bir şeyler yapsaydınız, emek sarf etseydiniz, şimdi sizleri baş tacı ederdik.

31 Ağustos 2012 tarihli Yeni Şafak gazetesinde sn. vekilimiz Dilek Yüksel’in verdiği bir demeci vardı. Havaalanı için 4 bin dönüm arazinin yerel yönetimle kamulaştırmasının mümkün olmadığını söyleyen vekilimiz TBMM’de Tokat milletvekili değil miydi acaba? Niçin siyasi gücünüzü gösterip devlet imkanlarını ilimize sağlamadınız?

Peki ya 10 Mayıs 2014'de Afyon'da o zamanki başbakanımız R.Tayyip Erdoğan ile görüşerek havaalanı konusunu gündemimize aldık, konuştuk anlattık, diyenler ve bunu başarı gibi göstererek sosyal medyada aşağıdaki tek kare resim ile kamuoyu ile paylaşanlar..! Her şey güzel de, hani netice?

Yine 6 Haziran 2014 günü gazetelere düşen sn. Dilek Yüksel’in ve sn.Zeyid Aslan’ın TBMM’de sn. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ile görüştükleri, enine boyuna havaalanının masaya yatırıldığı sosyal medyadan duyuruldu. Bu işe bir çözüm bulacağız, derken verilen iki demeç arasında ne değişti de kamulaştırma için harekete geçildi? Yoksa sohbet olsun diye ayaküstü bir görüşme mi yaptınız?

Sn. vekillerimiz, bu ili yönetenler, havaalanı günümüz dünyasında bir ilin gelişme anahtarıdır olmazsa olmazıdır, bunu anlayın artık. Bu şehir insanını artık Sivas’a taşımayın isterseniz yolcu verilerine bakın. 2013 Eylül ayı itibariyle gelen giden yolcu sayısı 13.643 kişi iken; 2014 Eylül ayı göstergesi ise 25.114 olmuştur. Yani iki kat artış sağlanmıştır. Bunun dışında bir o kadar da yolcunun Sivas’tan seyahat ettiğini kabul edersek Tokatlı uçağını istiyor. Toplantı yerine çözüm bekliyor.

2014’te açılan Şırnak, Bingöl, Yüksekova ve Kastamonu havaalanlarını açan bu sizin hükümetiniz. Bizler Tokat olarak bu illerden de mi gerideyiz? Anlamak mümkün değil. Şu an itibarıyla Tokat havaalanı için yapılacak sadece 2015 – 2017 yılı planlaması kapsamına alınan ‘’Havalimanı Terminal Binası İnşası’’ mı? Yani görünen o ki pist ve kamulaştırma için herhangi bir yatırım gözükmüyor.

Ya OKA tarafından uygulanan güdümlü projemize ne oldu? Bu projeye dahil 4 ilden 3’ü uygulama aşamasına gelmiş, Tokat’ımız ne yapacağına henüz daha karar verememiş. Giden valimiz Mustafa Taşkesen 10 Ekim 2013 tarihinde bir toplantı sonrasında yaptığı konuşmasında “Füzeden ismini alan güdümlü proje bir ili uçuracak. Uçurmazsa yerinden kımıldatacak, o da olmazsa üzerinden ölü toprağını varsa üzerindeki külleri silkeleyecek bir proje olmalıdır, biz henüz ilimizi zıplatacak bir proje konusunda mutabakata varamadık, 6 ay önce ben geldiğimde de varılamamıştı.” demişti.

Aradan bir yıl geçmesine rağmen, halâ karar verilememesi bu projenin 4-5 milyonluk kısmının hibe olması ve 15-20 milyonluk bir yatırıma tekabül etmesine rağmen biz ise masada halâ bunun tartışmasını yapıyoruz. Türkiye’nin son iki yılında en çok göç veren bir il olduğumuz boşuna değilmiş. Samsun, Çorum, Amasya illeri vizyonlarına vizyon katarken biz halâ masaya yatırdığımız projeleri komadan çıkarmaya uğraşıyoruz. Bu gidişle de yakın zamanda masadan kalkacağı yok. Ne diyelim, işte bizleri yöneten ehil yöneticiler.

 

Nurettin İŞLEROĞLU

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat