TOKAT GAZETESİ

SATILIK

Aslında bakılırsa her şey satılık. İlk bakıldığında ‘’hadi canım sen de.  Her şey nasıl satılıkmış. Paranın alamayacağı şeylerde vardır.’’ desek de her şey satılık.

Hadi bir bakalım paranın alamayacağı şeyler nelerdir? Aşk mı? sevgi mi? dostluk mu?

Belki ilk başta parasız başlar bunlar ama para ve maddiyat perçinleştirir,  kuvvetlendirir.  Mal varlığı bireylerin yaşamlarını kolaylaştırır. İnsanlar üretirken alın teri ve emek verilen kötülük düşünemez. Hainlik, fitne fesatlığa zamanı bulamaz. Sadece daha iyi nasıl üretirim, daha iyisini nasıl satın alırım diye çırpınır durur.

Yolda yürürken yanından geçen bir taşıtın camında satılık yazısını görürsünüz. Caddelerde dükkanların camında satılıktır veya devredilecek yazısını okursunuz. Evin camında ‘’satılık daire’’ yazısını okursunuz.  Bakkallar toptancıdan aldığı ürünleri satar, konfeksiyoncu elbise, giysi satar.

Ayakkabıcı ayakkabılarını satar. Sanayideki marangoz sattığı ürünü, kaynakçı, motorcu, tornacı, demirci ürünlerini alır satar.

Peki ben iş arıyorum benim satacak bir şeyim yok diyorsanız? Sizin de satacak iş gücünüz emeğiniz var, onu satıp, karşılığında para alacaksınız geçiminizi sağlayacaksınız. Öğretmen bilgi satacak, gazeteci haber…  Her meslek grubu ihtiyacı olanlara satacak, ihtiyacı olanları da alacak.

Hayat denen çark dönüp duracak.

Alıp satılırken devlete de vergi verilir. Alan da satan da. Devlet bu vergilerle ülkenin kalkınması ve gelişmesini sağlayacak yatırımlar ve işletmeler açar. Ürettiğini Dünya ülkelerine satar.

Birler yaşamımızı zamana satarken farkında bile olmadan ömrün bittiğini görürüz… Sermayemiz can olsa da, bir gün elimizden alınacağını bilmeliyiz.

Satılık, her şey satılık. Toprağa tohum satılık. Meyveler yiyene, su içene, hava soluyana satılık.

Satmak da zor olmak da. Kısacası yaşamak zor. Asıl kolay olan akıl ve mantıkla sevgiyle birlikte kurallara uygun yaşamak. Ama akılda mantık da sevgi de satılık.

Her şey satın alınır. Yerinde, zamanında, kuralına göre... Bedava denen bir şey yok. Varsa da onun adı haksızlık, hırsızlık. Gün gelir bedelini ağır ödersin. Ödediğin şeyin adı da paradır, candır, emektir. Ya alırsın ya da satarsın.

Benim bildiğim tek satılamayacak şey dindir. Din Allah’la kul arasındaki yakarıştır, ibadettir. Huzur bulmadır. Günümüzde din tüccarları para ve siyasetle dini de satılığa çıkarmaktalar. Bazen tarikatlar yoluyla bazen bireyler yoluyla. Toplum dinini iyi öğrenmedikçe din tüccarları aramızda dinini satmaya devam edeceklerdir.

Bazı hainler, kendini bilmezler vatanını ve bayrağını satmaya çalışsalar da Türk milletinin uyanık evlatları yaşam bağı olan vatanını asla satmazlar, sattırmazlar.

Öğrenciler, çıraklar bizim neyimiz var neyimizi satalım diye düşünürler. Öğrenciyi bilgiler, becerileri, tecrübeleri, yeteneklerini destekleyip ilerdeki günlerde rahatlıkla satabilirler. Satılmayan şeyin değeri az olsa gerek. Her şey satılır, zamana ihtiyaca göre.

Gün kapital günü, kapitali olmayanın yaşamı zor demektir. Zor yaşamdaki bireylerin hırsı öfkesi her an patlayabilir. Cinayetlerin, evliliklerde boşanmanın çoğu kapital, parasızlıktan olmaktadır. Bankalar para satarak ticaretlerini sürdürmekteler. Ticareti öğrenmek için okullar ve üniversitelerde gerekli yer ve görevlerini almışlardır. Öğrencilere alım-satımı bilimsel olarak öğretmektedirler.

Alanlar, sevinçli heyecanlı geleceğe umutla bakarken, satanlar da alanlar kadar sevinçli.

Aldıkları parayı başka alan ve yerlerde yatırım yapmayı düşünmekteler. Ne tarafıma baksam her yer ve her şey satılık. İhtiyaçlılar da almakta. Satılık olmayanın bazılarının başında namus, vatan, bayrak ve ahlak satılık değil. Bu değerlere sahip çıkmalıyız.

İhtiyaçlarımızı satın almak yaşama daha sağlıklı ve sıhhatli devam etmek gerekmektedir.

Ne aldatan ne de aldatılan olmalıyız. Varsa toplumu aldatanlardan mal ve ürün almamalıyız. Hak ve hukukumuzu arayan yöneticilere bildirmeliyiz.

Kısacası alana da satana da selam olsun. Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi almaktan daha çok dış ülkelere ürünümüzü satmaktan geçmektedir.

Sevgi satın alma yolumuz açık olsun.

Her yer ve her şey satılık.

 

 

Süleyman Erkan

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat