TOKAT GAZETESİ

Yeni Tokatspor

Tokatsporumuz 3 gün ara ile Ankara'da Keçiörengücüspor ile 1-1 berabere, Çarşamba günü de sahamızda Ofspor'u 2-0'lık net bir skorla yenerek yeni bir devrin haberini vermeye başladı.

            Tokatsporumuz geçen hafta Teknik Direktör Mehmet Birinci ve ekibi ile Teknik Kadrosunu değiştirdi. Bu yeni teknik kadro ile inşallah maçlarımızda güzel neticeler alarak Tokatspor'umuzu layık olduğu üst sıralara getireceğini bekliyor, ümit ediyoruz.

            Tokatspor-Ofspor maçında güzümüze takılan hususları şöyle sıralayabiliriz.

            1) Her zaman olduğu gibi Şeref Tribünümüze şöyle bir baktığımızda bu yerin müdavimleri ile bizlerle beraber her zaman gelen ve hem Tokatspor hem de rakip takımın idarecilerini görüyoruz. Tokatsporlular sayın Belediye Başkanımız, sayın Valimizi ve hatta siyasilerimizi bu tribünde devamlı görmeye alıştıkları için her zaman bu protokolü görmeyi ve onlardan da Tokatspor'umuzun yanında olduklarını, desteklediklerini hissetmek istiyorlar.

            2) Tokatspor-Ofspor maçı hafta arası olmasına rağmen, Tokatspor taraftarları tribündeki yerlerini alarak takımlarını desteklediklerini göstermişlerdir. Takımımızın 12. adamı olan 60 Gençlik Taraftar Topluluğu da tribünlerdeki yerini alarak her zaman olduğu gibi yaptığı güzel sloganlarla takımımızı desteklemeye devam etmişlerdir. Onlara kocaman bir teşekkür diyoruz. Bundan sonraki maçlarımızda da tribünlerin daha fazla Tokatsporlu taraftarlarca doldurulmasını bekliyoruz.

            Tokatspor-Ofspor maçının teknik analizine gelince;

            1) Tokatspor Teknik Direktörü Mehmet Birinci ve ekibinin getirilmesiyle takımımızda hissedilir bir şekilde oyun anlayışı ve futbolcuların maçtaki davranışlarının değiştiğini gözlemledik.

            2) Mehmet hocanın geçen sezon Giresunspor ile Tokatspor'un yaptığı maçta bizzat izleme imkanı bulduğumuz oyun anlayışını bu sezon Tokatspor'a da oynatmaya başladığını görüyoruz. Takımımızın sahaya yayılış şablonu 4-2-3-1 taktiğiydi. Top rakipte iken sahanın neresinde isek rakibimizi oynatmamaya, top bizde iken hata yapmadan, yapacağımız paslaşmalarla topun bizde kalmasını sağlayarak oyuna hakim olmaya çalıştık. Topyekün, maçta modern futbolun gereği olan top rakipte iken kademeli defans, top bizde iken de sahanın her yerinde topun bizde kalmasını sağlayarak hücum girişimleri yapılmak istendi.

            3) Takımımızı hat hat incelediğimizde;

            a) Son maçlarda devamlı oynayan Kalecimiz Mesut, vasat bir maç çıkardı, belirli bir hata yapmadı. İnşallah bundan sonraki maçlarımızda da istikrarlı bir form grafiği gösterir.

            b) Defans bloğumuz, 4'lü defansımızın sahamızdaki yer almaları, hücuma katkıları normal bir seviyede idi. Defansımızın ortasında stoper Soner ve bu sezon sakatlığından dolayı son maçlarda oynayamayan Yaşar güçlü fizikleri ve hava hakimiyetleri ile dikkati çekerek hatasız bir oyun çıkardılar. Bundan evvelki maçlarda olduğu gibi, merkezi stoperimiz Yaşar'ın gereksiz şekilde yerini boşaltmadığını gözlemledik. İki bekimiz son maçlarda sağ bek mevkiinde oynayan Ziya, bu mevkiinin adamı olduğunu gerek hücumda gerek defansta güzel hamleler yaparak göstermiştir. Sol bekimiz Aytürk Halil de defansta pek faydalı olmamakla beraber ileri çıkarak yaptığı hücum bindirmeleri gayet olumluydu.

            c) Orta sahamızdaki iki ön libero Haluk ve Abdullah'tı. Haluk her zaman oynadığı mevkiinin yerini daha iyi bilerek defansif bir ön libero gibi oynamasına rağmen biraz daha ayağındaki topları daha isabetli ve daha iyi kullanmasını başarmalı. Abdullah ise bu mevkiinin adamı olmadığını göstermiş oldu. Zaten maçın ilerleyen dakikalarında Teknik Direktörümüz Mehmet Birinci, bu mevkiinin adamı olan Berk'i yerinde bir değişiklikle O'nun yerine oyuna aldı. İleri orta saha (santrafor arkası) olarak oynayan Korhan, takımımızın bu kadrosu içerisinde bu mevkiye en çok uyan futbolcu olmasına rağmen, kendisi oyunu süslemeden daha rasyonel aldığı topları ilerdeki forvetlerimize daha güzel bir şekilde atmalı ve orta sahamızdan hücuma çıkan ilk adam olduğunu unutmamalıdır. Önünde oynayan Santraforumuzla anlaşması da olmalıdır.

            d) Hücum hattımızda sağ ve sol kanatlarımızda oynayan Suat ve Mutlu diğer maçlarımıza nazaran daha ilerde hücum bölgesinde oynayarak hücum varyasyonları yaptılar ve bunun neticesinde de Mutlu hücum bölgesinde yer aldığı için takımımızın 2 golünü atmış oldu. Kanatlarımız hücum bölgesinde daha fazla bulunarak, ortalar yaparak, toplar keserek forvetimize gol pası çıkardıkları gibi kendileri de hücum bölgesindeki yerlerini daha iyi almalıdırlar. Santraforumuz Umut Can Batman iyi bir hava hakimiyetine sahip olmasına rağmen takımımızın bu taktikteki oynadığı oyun anlayışına uyan bir santrafor tipi değil. Takımımızın futbolcuları içerisinde bu oyun anlayışını yapabilecek ve takımımızın santraforu olabilecek tek futbolcu Recep'tir. Teknik Direktörümüz Mehmet hocaya birileri Recep'in geçen sezon Türkiye kupası maçlarında, bilhassa 1. Lig takımlarından Konya Torku ve Akhisar Belediye maçlarında bu mevkide oynadığını, attığı gollerle ve oynadığı futbolla takımımızın bu rakipleri elemelerinde büyük payı olduğunu anlatmalıdır. Recep, Teknik Direktörümüzün oynattığı bu sistemde ilerde topu tutarak takım arkadaşlarının gelmesini sağladığı gibi, topla kendisi de ileriye giderek gol bölgelerine ataklar yapabilmektedir. Sırtı dönük oynamayı da bildiği için orta saha oynayan arkadaşları ile pas alış verişini de yapabilecek özelliklere sahiptir. Hocamız, bu konuyu ciddi olarak antrenmanlarda görmeli ve tespit etmelidir.

            Takımımız, Mehmet Birinci'nin teknik direktör olması ile yeni bir ruh, yeni bir kimlik kazanmıştır. Bundan sonraki yapacağımız maçlarda Tokatspor'umuza başarılar diler, spor severlere saygılar sunarız.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat