TOKAT GAZETESİ

NACİ ALAN’I UĞURLADIK…

Eğitim, kültür, sanat ve edebiyat alanında yaklaşık yirmi beş yıldır gazetelerde köşe yazıları yazıyorum. Bu yazıları genellikle deneme şeklinde kaleme alıyor ve okuyucularıma sunuyorum.

            2011 yılı Eylül ayından itibaren Ankara’ya yerleştim. Çalışmalarıma burada devam ediyorum.

            Yılın son günlerinde, bir ikindi sonrası Süleyman Güler arıyor. Ankara’da Anayurt gazetesinde olduğunu ve rahatsızlandığını ifade ediyor, gazetenin Meşrutiyet’teki adresini de veriyor.

            Uğradığımda yemeğini yemiş, ilaçlarını almış, iyice terlemiş,  tam uyumak üzere beni görünce gülümsüyor. Uzandığı koltuktan kalkmaya çalışıyor. Aynı anda “hoşgeldin” diyoruz. O başkente, ben gazeteye hoş geldim. Rahatlıyor, terlemesi bitiyor, uykuyu dağıtıyor, bir ara “iyi ki geldin” diyor.

            Büyük salonda ve bazı odalarda gazete çalışanları görevlerini yapıyorlar. İdare kısmında gazetenin sahibi Naci Alan Bey var. Aralıklarla sesi de geliyor.

            Naci Alan Beyle tanışmak ve sohbet etmek için yönetim odasına geçiyoruz. Sohbetin ana konuları, eğitim, kültür ve Anayurt gazetesi.  Gazetede yazmam konusu anında netleşiyor, gülümseyen dakikaların odaya akışıyla ilk görüşmemizde kırk yıl önce tanış olan dostlar gibi mesafe alıyoruz.

            Tanışmamızdan sonraki ilk Cuma gününü takiben;  2012 yılı Ocak ayından itibaren Anayurt gazetesi kültür ve sanat sayfasında yazmaya başladım. Halen haftalık yazılarıma Cuma günleri kültür sayfasında devam ediyorum.

            Gazeteye her uğradığımda görüşmelerimiz sürüyor.

            Naci Alan, 1955 yılında Çorum Ortaköy ilçesi Aşdağul Köyünde doğuyor. İlk ve ortaokulu Ortaköy ilçesinde, liseyi Amasya Ticaret Lisesi’nde, yükseköğrenimi Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde tamamlıyor. Üniversite yıllarında Ankara Rüzgârlı Sokak’ta çeşitli gazetelerde çalışmaya başlıyor.

            Bense hayatıma köyde başlıyor, Öğretmen Okulu, Eğitim Enstitüsü ve uzun yıllar öğretmen olarak görev yapıyorum. Ötesi zamanın derinliğinde kendi seyrinde yürüyor.

            Naci Bey’in özgeçmişini araştırırken gazete dışındaki çalışmalarına ulaşıyorum.

            Özellikle basın dünyasında önemli görevler üsleniyor. Yazıma da alıyorum.

            1-Anayurt Gazetesi imtiyaz sahibidir. (Ankara-İstanbul, Bükreş’te günlük olarak basılan ve her gün Türkiye ve Romanya’daki okuyucuları ile buluşan tek Türk gazetesi).

            2- Gazete Sahipleri Sendikası Genel Başkanıdır.

            3- Gazeteciler Dayanışma Vakfı Genel Başkanı ve Genel Müdürüdür.

            4 Dünya Eğitim, Çevre ve Sağlık Vakfı Genel Başkanıdır.

            Unuttuğum veya ulaşamadığım bilgiler varsa gün olur tekrar yazarım inşallah.

            Köyde doğmak, büyümek hayatın ilerleyen yıllarındaki mücadelesinde alınterine yansıyan çizgilerin görüntüsünden ses alışa temel oluşturur.

            Naci Alan, 4 Kasım 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı.

            05.11.2014 Çarşamba günü gazeteye uğruyorum. Gazetede herkes görev başında… Yazı İşleri Müdürümüz Saniye Doğukan, haber müdürü M.Cevat Uğraş ile görüşüyor, Naci beyle ilgili program hakkında bilgi alıyor, tüm personele baş sağlığı diliyor ve ayrılıyorum.

            Ankara basınında önemli yeri olan, basın camiasının 'Baba' diye tabir ettiği sevilen ve saygı duyulan gazeteci Naci Alan unutulmayacaktır.

            Son günlerde peş peşe gelen haberler üzüntülerimizi birleştiriyor.

            Âşık Şeref Taşlıova, Şair Bekir Sıtkı Erdoğan, araştırmacı yazar İsa Kayacan, Şair Rasim Köroğlu ve Naci Alan dünya hayatından ayrılıyor. Unuttuklarım varsa haklarını helal etsinler. Zor yazılan yazıların eksiği ve noksanı olabilir. Üst üste geldi ve peşpeşe acılarla birlikte yaşıyoruz.

            06.11.2014 Perşembe günü sabah 09.00’ da gazete önündeyim. Duygusal anlar yaşıyorum. Cenaze törenleri ve dualar hüzünlendiriyor beni.  Törenin ardında Çorum Ortaköy ilçesi Aşdağul Köyünde, ikindi namazını müteakip toprağa verilmek üzere Ankara’dan uğurladık. Naci Alan Bey kardeşime, Allah Rahmet Eylesin.

 

            Mekânı Cennet Olsun.                                                                                   06.11.2014.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat