TOKAT GAZETESİ

TEŞEKKÜRLER TOKAT

“MUŞ VARTO’DAN TOKAT’A KURULAN GÖNÜL KÖPRÜSÜ                                                                                                     

 
Hasan AKAR

 

Açılır Tokat’ta güller

Muş’ta laleler

Bir gönül köprüsü kurulur

Alparslan’dan, Danişmend Gazi’ye

Malazgirt’ten Tokat Kalesine

Kol kola verir gençler ülke için

Akıp gider zaman

            Muş ovasından, Kazova’ya

Dostluğa burada perçin vurulur.

 

Yazının üst başlığını ben koymadım. Bunu, 4 -10 Temmuz 2010 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı –Ticaret ve Turizm Öğretim Genel Müdürlüğü koordinesi ve Türkcell sponsorluğunda Gönül Köprüsü kapsamında gerçekleştirilen ve altı gün ilimizde kaldıktan sonra dönüşlerinde mail çeken, telefonla arayan öğretmen ve öğrenciler koydular.

Bu güne değin Tarihi Kentler Birliği dâhil pek çok organizasyonda gönüllü görev aldım. Koştum, koşuşturdum ama doğrusunu söylemem gerekirse hiç biri bunun kadar, bütün yorgunluğuma rağmen, bana mutluluk vermedi. Niksar’da görev yaptığım yıllarda okulca Doğu Kültür Gezisi düzenlemiş buraları her yönüyle tanımaya çalışmış, Malazgirt’te bir gece konaklamıştık. Sanki sıra bu kez gittiğimiz yerlerde idi. Muş’tan, Malazgirt’ten, Hasköy’den, Bulanık’tan, Korkut’tan “Gidenlerin gelmediği” türkülerinin, ağıtlarının söylendiği ellerden, “Onbeşlilerin” diyarı şehrimize gelen on beş eğitimci ve iki yüz öğrenci yıllar sonra yeniden dostluk, kardeşlik getirdiler.

1071 Malazgirt Savaşıyla atalarımız Anadolu’nun kapılarını Sultan Alparslan’la  Muş’ta açmıştı. Ve yıl 1078 O’nun kumandanlarından Melik Ahmet Gümüştekin Gazi Niksar’ı fethederek yöremizde Danişmendli Türk Devleti’ni kurmuş. İşte iki şehir, işte iki kumandan. Bizler Anadolu’yu vatan yapan bu ataların torunlarıyız.

Muş’tan gelecek misafirleri bekleyişimiz telaşlı oldu. Zira gelen ekipteki bir otobüs arızalanınca bizi de burada sıkıntı basmıştı .Liva Restaurant’ta “Geliyorlar gelemiyorlar” haberleri netliğe kavuşuncaya kadar  üç dört kez sofra açılıp kapandı. Tabi bu uzun bekleyiş de hepimizde bir hatıra olarak kaldı. Sivas onları gece yarısı bırakmadı bu vatan evlatlarını bir gece bağrına basarak ağırladı.

Tokat’a geldiklerinde hemen hepsinde meraklı bir bakış hâkimdi. Kalacakları yurtlara yerleştirildikten sonra ekibimiz kısaca da olsa Tokat Müzesi, Mevlevihane, Atatürk Evi, Taşhan ve Bey Sokağı güzergâhında bir şehir gezisi yaptırdı. Diğer tarihi ve turistik mekânlar, o gün fazla da yormayalım düşüncesiyle, mihmandar ailelerin programlarına bırakıldı.

O günün yorgunluğunu misafirlerimiz Tokat Valimiz Sayın Şerif YILMAZ’ın Öğretmenevi Ballıca Restaurant’ta Muş’tan gelenlerin onurlarına verdiği yemekte unuttular. Muş ili adına getirdikleri manevi değeri büyük el emeği göz nuru ile dokudukları hediyeleri Kafile Başkanı Malazgirt Saftekin Gazi İlköğretim Okulu Müdürü Ercan GEZENER Bey, Valimiz Şerif YILMAZ Bey’e ve İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar PETEK Bey’e sundular.

Sayın Valimiz 1990-1992 yılları arasında Muş-Varto İlçesi’nde kaymakamlık yapmıştı. Yemeğe de onun görev yaptığı yılları hatırlatan konuşmaları ile birlik beraberlik, kardeşlik mesajları damgasını vurdu. Yirmi yıl sonra görev yaptığı memleketin insanlarının o gün hayatta olmayan çocukları sanki onu takip etmiş bir vefa misali bugün Tokat’ta buluşmuşlardı. Sıcaklığın, samimiyetin göstergesi herkesin yüzünden okunuyordu. İçteki birlik, güzellik, riyasız, yapmacıksız tabii bir şekilde dışa yansımıştı. Artık Muş laleleri ile Tokat’ın gülleri aynı bağda bahçede açmıştı. Mülki amirleriyle, eğitimcileriyle, öğrencisi ile herkes bunu kokluyor; aynı bahçede buluşmanın ve geleceğe, bu güzel vatana birlikte bakmanın mutluluğunu yaşıyordu. Bu geceye ayrıca Tokat Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğretmen ve öğrencileri aralarına Muş’tan gelen öğrencileri de alarak Türk Halk Müziği konseriyle renk kattılar.

Tabii bu programın düzenlice yürütülmesi için Vali Yardımcımız H.Mehmet KARA başkanlığında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüsamettin TURAK, kendi bölümündeki personeli haricinde beş eğitimciden oluşan titiz bir çalışma yürüttü. Bu ciddiyet altı gün içinde de kendini gösterdi ve şehrimizde göze çarpan en ufak bir sıkıntı oluşmadı.

Ertesi gün sıra program gereği ailelerde idi. Mihmandar aileler de öğrenci ağırlayacak okul müdürlerimiz de alt yapı çalışmalarını mükemmel hazırlamışlardı. Zira sabah kaldıkları yerlerden belirlenen bir disiplin anlayışı ile kontrollüce alınan öğrencilerimiz akşamları yüzleri gülerek bize-kiminin elinde hediye paketi ile- teslim ediliyorlardı. Daha sonraki dönüşümlerde bazı öğrencilerin Muş’a davet edilmeleri bunun en bariz göstergesi değil mi? Bu arada öğrenciler farklı bir güzelliğe daha imza atıyorlar. Muş Cumhuriyet Lisesi 1.sınıf öğrencisi Muhammet ÖZEN ve mihmandar ailenin oğlu Çağatay YAVUZ,Valimiz Sayın Şerif YILMAZ’ı makamında ziyaret ederek onurlandırıyorlar ve hediyelerini alıyorlar.

Öğrencilerimiz mihmandar ailelerle kaynaşırken diğer, beşi yönetici onu öğretmen, misafirlerimiz Almus ve Reşadiye’de ağırlanıyorlar.

Reşadiye Kaymakamı Cihangir Güler ve Belediye Başkanı Rafet ERDEM  misafirleri makamında kabul ediyor. Ekip, Reşadiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa CAMCI refakatinde Zinav Gölü ve Sisma Doğal Maden Suyu Tesislerini gezdikten sonra Reşadiye Termal Kaplıcalarında dinlenip Tokat’a dönüyorlar.

 Almus gezisine İ Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Hüsamettin TURAK başkanlığında gidiliyor. Misafirleri Almus İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri YILDIZ ve Şube Müdürleri Ahmet ERGÜN’le, Kenan TÜRK karşılıyorlar. Almus Baraj Gölü ve HES-Tufan Tepe geziliyor misafirlere Almus Baraj Gölü HES Sosyal Tesislerinde balık ikram ediliyor.

Salı günü akşam Türk Temaşa sanatının Tokat’taki temsilcilerinden Kemal ATANGÜR asistanı Ufuk ERTEKİN  ile birlikte  Fen Lisesi Kapalı Spor Salonunda Karagöz Hacivat gösterisi sunuyor. Öyle güzel hazırlanmış ki aldığı alkışlar da zaten onu gösteriyor. Muş’la Tokat’ı yakınlaştırıp bütünleştiriyor. Yine aynı akşam bu gösteriyi Tokat İzci liderlerinden Muhittin Büyükkayalar ve Hüseyin OKUMUŞ Hocalarımızın rehberliğinde Endüstri Meslek Lisesi izcileri, izci ateşi yakarak Tokat kültürüne ait seyirlik oyunlarını başarılı bir şekilde sahneye koyuyorlar.

Perşembe günü programda Niksar var. Muş kafilesini Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR ve personeli Belediye Meclis üyeleriyle birlikte candan karşılıyorlar. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Niksar Kültür ekibinin yorulmaz savaşçısı M.Necati GÜNEŞ’in hazırladığı tanıtım sunusu, Belediye Başkanı Duran YADİGAR, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüsamettin TURAK’ın hoş geldiniz konuşmaları herkesi memnun ediyor. Muş Kafile Başkanı Belediye Başkanını makamında ziyaret ederek çiçek sunuyor. Belediye Başkanı da ziyaret ekibinde bulunan Kafile Başkanı Ercan GEZENER’e plaket takdim ederken, ekibe ve diğer eğitimcilere şehrin kültür ve sanatını sembolize eden hediyeler sunuyor. Ayrıca şehir kültür gezisi sırasında bütün öğrencilere Niksar Belediyesi’nce Yağıbasan Medresesi’nde Niksar Kent Rehberi hediye ediliyor. Niksar’da öğretmen ve öğrenciler farklı bir misafirperverlikle karşılaşıyorlar. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut ÖZDEMİR-Şube Müdürleri Mevlüt SEYHAN-H.Turan KAYA, Danişmend Gazi Lisesi Müdürü Osman ABAKAY ve şehrin kültür ve sanatının temsilcilerinden Müjdat ÖZBAY, Necati YÜZGEÇ-İlker YILMAZ-Cihat TAŞKIN,Kemal ÖZBAY, Ömer BOSTANCI, Naci GÜNEŞ, Gökhan ATAKLI birer pervane olmuş koşuşturuyorlar.

Akşam Ayvas Parkındaki müzik eğlence etkinliği keza öyle. Genç sanatçı Sinem Hanım sesiyle dinleyenleri büyülüyor. Muş Türküsü kalenin bedenleri ile Niksar Türküsü Kalenin bedenleri adeta bütünleştiriliyor. Sazıyla Ekrem ÖNCÜ Hocam, kavalıyla Yaşar GÜÇ iki şehri, gönül insanlarını buluşturuyor. Sahneye çıkan Muşlu öğrenciler de içlerini dertlerini türkülerle ortaya koyuyorlar.

Cuma günü program oldukça yüklü. Sabahleyin  adeta sıcaktan kaçarak Pazar Ballıca Mağarası’nda nefes almaya çalışıyoruz. Mahperi Hatun Kervansarayı’nda çökelekli, katmer atıştırıp ayran içerek yola düşüyoruz. Öğle suları Turhal İlçe Mili Eğitim Müdürlüğünün organizesinde simit ve dondurma ikramı var. Sonrası “Geldim, gördüm yendim” diyen Sezar’ın Zile’si. Bunaltan sıcağı yeniden restore edilmeye çalışılan Zile Kalesinde tarihle birlikte kovalamaya çalışıyoruz. Belediye’den Necmettin ERYILMAZ kardeşimiz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği üyesi, Türkçe Öğretmeni Nurcan Taş ve Ünsal Bey bizi karşılayan ekip içerisindeler. Zile Belediyesi Bağ evinde hem doyurucu bir yemek hem de ruhumuzu rahatlatan müzik ziyafeti var.

Ve dönüş. Akşam İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğretmen ve öğrenciler için özel olarak hazırlattığı hediyeler-hazırlanan cd’ler- tek tek takdim ediliyor.

Nihayet ayrılık. Şarkılar türküler diyor ya: Ölüm Allah’ın emri de ayrılık olmasaydı. Her güzel bir başlangıcın, tanışmanın da sonunda bu istenmeyen kopuş var. Cumartesi sabah biz hancı misafirler yolcu. Atatürk Lisesi Kız Öğrenci Yurdunda kalanlar da otobüslerle Fen Lisesi önüne getiriliyor. Sabahın mahmurluğunda hüzünle yoğrulan bir sevinç var. Biliyoruz ki her şeye rağmen misafir öğrencilerimiz yaşları delikanlı çağına ulaşsa da ana çocuğu. Belki pek çoğu ilk defa yurtlarından, ailelerinden ayrılarak buralara kadar geldiler. Elbette ki ailelerini özlediler bir an önce onlara kavuşmak gezdikleri gördükleri yerleri anlatmak isteyecekler, hasretlerini dindirecekler. Biz ekip olarak sanki içtimadayız. Pek çoğuyla kucaklaşıyoruz. Her zaman kapılarımızın açık olduğunu içtenlikle belirtiyoruz. Onlar da bütün samimiyetleriyle aynı temennide bulunuyorlar. El sallıyoruz ve beş on saniye sonra “bir hayal ki kayboldu sorma neydi o?” diyerek bir bulut misali gözden kayboluyorlar.

Evet, MEB’in bu projesi takdire şayan,ülkemizi bölmek isteyenlere karşı bir set gibi kurulmuş gönülleri birleştiren, kardeşliği pekiştiren önemli uygulamadır. Amacı genç nesillerin yaşadıkları yere göre coğrafi ve ekonomik farklılıkları olan diğer yerleri görerek ülkemizi daha yakından tanımalarına imkân hazırlamaktır. Böylelikle illerde yaşayanlar arasında sevgi, arkadaşlık, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duyguları güçlendirilerek kalıcı gönül köprülerinin kurulması hedeflenmiştir.

Tokat ili ilk defa bu proje kapsamında öğrenci kabul etmiş ve yüzünün akıyla çıkmıştır. Bu köprüler dün de vardı ama sekteye uğratmak isteyenler çıkmıştı. Bakanlığımızın bu ve benzeri projeleri onlara da vurulan kuvvetli bir şamardır. İnanıyor ve ümit ediyoruz ki Cenab-ı Allah’ın da izniyle bizi kırk parçaya, kırk kimliğe sokmak isteyenlerin şucusun, bucusun, şundansın, bundansın diyenlerin emelleri kursaklarında kalacaktır.

      Nitekim o günlerde Sivas’ı provoke etmeye çalışan Diyarbakır’dan gelen misafirlerimizi rahatsız etmeye çalışan birkaç taşoron kışkırtıcının arzusu da yarım kalmıştır. Devletimiz bu tür düşünce sahiplerine pabuç bırakmayacak kadar büyüktür. Herkes bilmeli ki; Hepimiz bu ülkenin insanlarıyız ve kardeşiz. Türkiye Cumhuriyeti payidar kalacak asla et tırnaktan ayrılmayacaktır.

 

Teşekkürler Tokat,

Teşekkürler Sayın Valim,

Teşekkürler mihmandar aileler, görevli okul müdürlerimiz, basın mensupları

Teşekkürler İl Milli Eğitim Müdürüm, koordinatör İl Milli Eğitim Müdür Yardımcım

Emniyet mensupları, İl ve İlçe Jandarma Komutanlıklarımız

Teşekkürler Niksar, Reşadiye, Almus, Turhal, Zile, Pazar

Sağlık mensuplarımız, ilimizin ve ilçelerimizin değişik okullarının servis şoförleri

           Teşekkürler Vartolu Enes, Sungulu Fevzi, Muşlu Songül, Bulanıklı Muhammed          

            Teşekkürler Ercan GEZENER ve görünmeyen kahramanlar hepinize içten teşekkürler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat