TOKAT GAZETESİ

Gaflet Uykusundan Uyanın ve Bunları Görün Artık?

Nasrettin Hocaya sormuşlar, Hoca senin hanım çok geziyor. Hoca da bizim hanıma söyleyin; “Bize de uğrasın”diyor. Bizim Cumhurbaşkanı ve Başbakan da dünya turu yapıyorlar, Türkiye’ye uğradıkları da çok az. Bunların görevi herhalde öncelikle Ortadoğu’yu yeni oluşumlara hazırlayıp şekillendirmek ve Afrika’yı yeniden keşfetmek, yeni kurulmakta olan büyük Kürdistan’ın Suriye üzerinden Akdeniz’e açılmasını sağlamak olacak. Onun için de maşallah iyi geziyorlar.

Cumhurbaşkanı Afrika ülkelerinde paralel yapıdan bahsediyor. Bunların bu ülkelerde ‘ajanlık’ yaptıklarını anlatıyor. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanlığınız döneminde buralarda paralel yapının okullarını törenlerle siz açmadınız mı? Bu okulları öve öve bitiremiyordunuz? Paralel yapının şirketlerinin Afrika’da önünü açanlar sizler değil misiniz? Bu hareket tarzınız Türkiye gibi büyük bir ülkenin cumhurbaşkanına hiç de yakışmıyor ve ülke çıkarlarına zarar vermiyor mu?

Başbakan da Irak’ta Barzani’ye bazı konularda güvenceler veriyor. Diyor ki: “Türkiye Kuzey Irak Kürt Federasyonunun güvenliğini sağlayacak. Buranın güvenliği Türkiye’nin güvenliği demektir. Peşmergeleri Türkiye mavi berelileri eğitecek. Dostluklarımız ara vermeden devam edecek.”

Türkiye’nin o kadar çok problemi var ki bunların çözülmesi gerekirken bizimkiler halâ bunlara nasıl ilgisiz kalıyor anlamış değilim. Çözüm süreci hangi şartlarda olursa olsun devam edecek deniliyor. Ama nasıl süreçse…

Bir uzman çavuş kaçırılıyor, Siverek Anadolu İmam Hatip Lisesi yakılıyor, bir uzman çavuşu ailesiyle birlikte şehir merkezinde otomobilinin içinde yakmaya kalkışıyorlar, Şırnak’ta askere ait özel araç PKK’lıların attığı molotof bombası ile yakılmaya çalışılıyor. Erzurum Tekman’a bağlı Hacıömer köyünde ise 6 kişilik terörist grup,76 yaşındaki ihtiyarı evinin önünde öldürüyor. Teröristler daha önce köye gelip köylülere salma vurmuşlar, iş bölümü yapmışlar. Öldürülen ihtiyar daha önce teröristleri jandarmaya bildirdiği için öldürmüşler. Bunlar sadece bilinenler, ya bilinmeyenler? Hani çözüm süreci devam ediyordu?

Murat Karayılan Kandil’den: “Çözüm özerkliktir” diyerek yakın vadedeki hedefini açıklıyor.

Sabri Ok “Bölgeden asker ve polis çekilmelidir, yoksa çözüm süreci sekteye uğrar.” diye adeta tehdit ediyor.

Bülent Arınç’ın “sürece mecbur değiliz” yönündeki açıklamasına da Karayılan “sanki biz çok muhtacız. Herkes bilmeli ki kimsenin AKP’ye ihtiyacı yok” diye cevap veriyor. Ayrıca da “ABD artık alenen PKK’nın arkasında ve her an sizi devre dışı bırakabilir” mesajını veriyor ve Oslo’da İngiltere’nin öncülüğünde yapılan çalışmalar başarısızlıkla sonuçlandığı için yeni sürecin devam etmesi için de hükümeti ABD ile de tehdit ediyor. ABD üçüncü göz olacakmış… Açılım sürecinin devam etmesi için hükümet her türlü tavizi de veriyor. PKK-KCK ve BDP Milletvekilleri de taviz üstüne taviz alıyor. Mesela:

“Türkiye’de kamu otoritesini PKK sağlayacak.

Eylemsizliğe PKK karar verecek.

Kürt halkının ayrı bayrağı olacak.

Bölgesel başkent olacak.

Bölgesel yönetim(yani yerinden yönetim) olacak.

Ayrı dilde eğitim olacak.

Şehir, mahalle ve köy meclisleri kurulacak.

Bölgenin kaynakları bölgesel yönetimler tarafından kullanılacak.”

Devlet ne yapacak?

Devleti yönetmekle sorumlu olan iktidar ne işe yarayacak?

Valilerimiz vardı? Onlar ne yapacak?

PKK’nın istekleri doğrultusunda ‘çözüm süreci' devam ediyor. Nasıl süreçse bu…

Eli kanlı çete örgütü karşısında diz çöken iktidar, her gün yeni hikâyeler üretirken terör örgütü Varto’da Askerlik Şubesi, Maliye ve Sayıştay şubesi açıyor. PKK-KCK terör örgütü Türkiye’de ‘Kuzey Kürdistan Meclisi’ adı altında özerk bir meclis oluşturarak kuracağı özeklik sisteminde “Botan Bölgesi, Serhat Bölgesi, Amed Bölgesi, Dersim Bölgesi ve Serbest Güney Batı Bölgesi” olmak üzere 5 özerk bölge oluşturuyor. Pilot bölge olarak da, Muş, Bitlis ve Şırnak seçiliyor.

Daha ne olacak Güney Doğumuzda Allah aşkına?

Bunlar da mı yalan?

Bu isteklerin sonu gelir mi? 

Halkın gerçekleri görmesi için daha ne olması gerekir?

 

Çalışan, çalışmayan ve emekli bütün meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, sağlık ve mutluluk içinde başarılı yıllar dilerim. Ahirete intikal emiş olanları da rahmetle anıyorum.                          

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat