TOKAT GAZETESİ

AİLECE GÖRÜŞÜLEN DOSTLUK

AİLECE GÖRÜŞÜLEN DOSTLUK

Sevgili Dostum,

Birbiri ile gerçek manada dost olan insanlar eğer evli ve iş sahibi iseler, tanıştıktan sonra da  ailelerini, varsa çocuklarını tanıştırıp kaynaştırarak, acı ve tatlı günlerde yardımlaşma, bilgiyi ve yaşama  prensiplerini  birbirlerinden öğrenme yollarını  öğrenerek  dostluğun daha çok kaynaşmasına vesile olurlar.

Sevgili dostum,

Ben dostlukların kaynaşılan bir  dostluk olmasını isterim. Sadece siyasi parti mitinglerinde ya da sivil toplum kuruluşlarında  konuşulan, sonradan  ailece konuşulmayan, kaynaşılmayan, cemaatleşme ayırımı  yapılmayan bir dostluk istemekteyim.  Ne yazık ki bizi sevdiğini söyleyen, bizi dost kabul eden,  öyle iddia eden insanları eve davet ettiğin , ailece kaynaşalım dediğin zaman ret etmeleri de ret gerekçelerinin bizi tatmin eden bir gerekçe olmayışı da gerçek dostluğu benimseyen bana dokunur.

Sevgili dostum,

Bazen kitaplarda,  insanların ailece katıldıkları  güzel dostlukları okuyunca, biz de neden böyle dostluklar kuramıyoruz? Diye düşünmüşümdür her zaman.

Biricik dostum,

Toplumun sadece  maddiyata bakması ve sadece  siyasete bakması, sadece  olumsuzluklara bakması, kalbini ve beynini geniş tutan insanların az olması benim üzülmeme sebep olmakta. İnsanlar dindar olduklarını iddia etmekte ama sadece namaz, oruç gibi ibadetlerin, yeterli olmadığını,  dostluklar kurmanın, bu dostlukları sevgi ile büyütmenin de büyük ibadet olduğunu  anlamadıkça, bunu toplum kesimlerine de anlatmadıkça, dostlukları yaşamadıkça, bizim için sevdiğimiz dostlarımızı ailemiz içinde severek onları da  birbiri ile tanıştırmadıkça dostluktan bahsetmeyelim  değil mi?

Sevgili dostum,

Dostluklara önem vermekteyiz ama, insanlara baktığımız zaman gelişmediklerini, kiminin sadece sempati duyduğu parti  penceresi dışında dünyaya bakamadıklarını, kiminin de   sadece  maddiyat penceresinden  baktıklarını, bu durumda da büyük resmi, insanların  gelişimini göremediklerini, insanlara ve hayata hakkında sağlıklı düşünceler üretemediklerini görerek üzülmekteyim.

Canım dostum,

Bir insanın ailesini ihmal etmesini,  ailesini bilgili, kültürlü ve sevgi dolu iş arkadaşları ile tanıştırmamasını, sadece siyasi görüşüne  paralel, sadece dini görüşüne paralel olan insanlarla tanıştırmasını  yadırgarım. İşte insanlar sadece  kendi görüşlerine yakın insanlarla dostluklar kurduklarından  insanlar dostu az insanlar olarak yaşamaktalar. Dostlukları sağlam kuran, bunu da ailesi ile paylaşan   insanlar daha rahat ve hayattan zevk alarak yaşamaktalar.

Canım dostum,

Kim ne derse desin, dini cemaatlerden olsun sivil toplum kuruluşlarından olsun, siyasi partilerden olsun toplumun geniş kesimlerine hitap etme  kaygılarının olmadıklarını görmekteyim. İnsanlar sadece  kendini tatmin eden çevrelerde yaşamaktalar. Başka tanımadıkları insanlar onlar ile işbirliği  yapmak isterse, “Ne güzel insanlar iş birliği yapmak için bize müracaat etmekte, bize  el uzatana biz da kalbimizi uzatalım, bir  şu adamı tanıyalım, kaynaşalım”  diyecek yerde  Bu adam neye bize aradı? Bir çıkarı mı var ? Aman bizim arkadaşlara zarar vermesin” diyerek olumsuzluklar ile hayatlarını şüphe,  desise , yeislerle  sürdürmekteler. Kısaca hayatı  zorlaştırmaktalar.

Can dostum sevgili Kardeşim,

Bunun yanında el uzatan insanları sevmek, dostluk kurmak, insanların sadece vücuduna, değil  insan olduğu için insanca değer vererek, ondan faydalanma, onu aile ile tanıştırma, sonrasında  ona gereken değeri vererek ikramlarda bulunma yollarını da arar. Çünkü olumlu düşünmeyi öğrenmiş ve  sevmeyi de hakiki manada bilmiştir.Hakiki manada seven insanlar da maddi şeylerde  huzur aramazlar. Maddiyatta huzur bulduğunu söyleyenler yaşlanıp da güçten düştükleri zaman  sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini görürler.

Canım dostum,

Maddiyata değer veren, evi ve arabası olunca kendisini dünyanın  en  büyük adamı olarak görerek, milleti aptal yerine koyarak, kendisini haklı çıkarmak için  olmadık yalanlarla komik duruma düşen insanlara her zaman midem bulanır.  Ne yazık ki çevremdeki  insanların çoğu böyle insanlar. Karşısındaki insana değer vermeyen, değer  veriyormuş gibi  onu yalancı çıkaran küçümseyen insanlara bizim nasıl değer vermemizi beklerler acaba?

Canım dostum,

 Bizler sevebildiğimiz  kadar dostuz, ama gerçek manada sevebildiğimiz kadar. Akrabalık kan bağı ile olan akrabalık  ise  akrabalarımızı sevmeliyiz. Ama akrabalarımız gerçek manada bizi sevmez ve durmadan  bizde olmayan şeyleri sanki varmış gibi isterse ve veremediğimiz zaman da adımız cimriye çıkarsa ne yapalım? O zaman kan bağı olmayan ama gönül bağı ile senin gibi bizi hakiki manada seven insanları dost bilmek ailece onlarla sohbet etmek kaynaşmak bize  zevk vermekte. İşte bende bunu yapmaktayım. Akrabalık demek kan bağı olan demek değil insanı anlayan hakiki manada seven demek.

Can dostum,

Koskoca kurumda çalıştım. Yüzlerce  kişinin içinde sadece ailece görüşeceğimiz 2 kişi ile dost oldum. Sonrasında , sadece siyaset ve maddi şeylerin konuşulduğu 10 kişinin de hep bir ağızdan vücut dili ile “ Ben yatarım  , ben yatarım.    Ben milliyetçiyim, ben milliyetçiyim , ben seni sevmem ben seni sevmem ben dalga geçerim. Ben borcumu ödemem . Ben .. ben … “ diyen insanların arasına düştüm. Herkes az insan arasında mutlu olduğumu zannederken ben  gerçek manada dostluğu bulamamanın  sancısını yaşadım ve halen de yaşarım.. Bilgi sunan insanları  insanlardan uzak tutan, onları  gençlerden uzak tutan, sonra da “ biz milliyetçiyiz, biz gerçekten ülkemizi severiz”   masalları  ile avunan ülke ne kadar kalkınabilir?

Sevgili dostum,

Beni seveni, ama gerçek manada beni seveni ben her zaman sevmeye gayret ederim. Ama benim  boş boş söylenen “Seni seviyorum” laflarına ise karnım tok.  Mesela beni sevdiğini söyleyip de, ona güzel fikirler anlattığım arkadaşım benimle alay ederse, buna da şaka derse ben nasıl  severim o insanı. Çok parası varken   bize yardımcı olmuyorsa ben nasıl severim? Çok istememe rağmen  çocuklarını da benim çocuklarım gibi sevmek, onları da çocuklarım gibi aydınlatmak istememe rağmen  bundan kaçınan dostuma ben nasıl dost derim?

Sevgili dostum,

Dostlukları severim ben. Akrabalık gibi zorunluluk yoktur. Yani seversen seversin, sevmezsen uzak kalırsın. Ama akrabayı atmak zor oluyor. Dostluklar   ise sadece gönül bağı ile bağlı olduğundan ben severim. Gönüle çok önem veren insan olarak bunu,gönül bağını severim. Ailece dostluklar kurmak da benim hoşuma gider. Çocuk çoluk etkileşim ve fark etmeden insanların birbirine güzellikleri aşılaması ve kaynaşmaları ne müthiş duygudur. Dostluklarını sadece kahvehanelerde yaşayan,  partilerin toplantılarında yaşayanlara işte bu yüzden  sempati besleyemem.

Can dostum,

Dostluklar ne kadar candan, içten yaşanırsa, o dostlukların içinde yer alan topluluklarda mutluluk ve gelişim vardır. Sevgi vardır. Sevginin hakiki manada  yaşandığı yerlerde zorluklardan asla yılmak yer almaz. Çünkü dostluk duygularının samimiyetinden  şeytan da dahil kötülükler korkar kaçar.

Can dostum,

Sen benim ailemi seven, ben de senin aileni seven insan olarak uzak şehirlerde de olsa birbirimizi ailemizi ziyaret etmemiz beni çok duygulandırmakta. Sana dostlukların her zaman daim olmasını  dileğiyle kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunmaktayım sana.

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat