TOKAT GAZETESİ

Tasarruf benden harcamak senden!

Hükümet ‘önlemler paketi’ hazırlıyor. Bu paket tasarrufu teşvik paketi olacakmış. Aynı zamanda da bu paketin içinde halkın; ucuzluk, rahatlık ve refah içerisinde yaşaması için hayata geçirici tedbirleri de almışlar.

            Burada halktan hem tasarruf bekliyorlar hem de ÖTV vergisinin alanını genişletip, lüks ve ithalde caydırıcılık sağlanacakmış. Önce sizler şu pırlanta gibi mallarda sıfır olan ÖTV vergisini artırın da o zaman size inanalım. Bu nasıl tasarruf… Tasarruf iyi bir şey tabi ki… Halktan kaşıkla toplayıp kendi yakınlarınıza kepçe ile  dağıtmayın.

            2002 yılında iktidar olduklarında da aynı söylemleri kullanmışlardı. Mesela; kamuda bürokratlar, valiler, kaymakamlar ve daire amirleri hediye almayacaklar ve vermeyeceklerdi. Aldıkları takdirde suç işlemiş sayılacaktı. Sonra bunu değiştirerek belli bir miktara kadar olanlar hediye sayılacak ve ondan fazlası da rüşvet kapsamına girecekti.

            2002’de alınan tasarruf tedbirlerinin aynısını bugün başbakan açıklıyor.”Devlette plaket verme devri kapandı.”deniliyor. Ama hediye alınabiliyor. Cumhurbaşkanına bir tablo hediye edildi. Yani alınan bu tedbir delindi mi? Duyun ve inanmayın? Diye söyleyesi geliyor insanın.

            3,5 milyon insan bankalara borçlanmış ve icralık olmuş. Bir o kadarı da borç batağında…985 TL ücret alan asgari ücretli nasıl geçinip de tasarruf yapabilecek? İşçi borçlanmış, köylü borçlanmış, çalışan memur borçlanmış, emekli borçlanmış velhasıl herkes borçlanmış… Bu durumdaki halkın karşısına Bakanın biri çıkmış (Bülent Arınç) ‘Geçinemediğini, maaşının artırılmasını istiyor ve utanmadan, sıkılmadan  bir de ‘sahilde yazlık villa’ istiyor.Halkın tepkisi ne olur diyen gazetecilere: “Üç gün konuşurlar, dördüncü gün unuturlar.”diyor. Halkla dalga geçer gibi…

            Benim hükümete tasarruf önerilerim var:

            1.Cumhurbaşkanın yedi uçağının altısını satın ve hazineye gelir kaydedin.

            2.Cumhurbaşkanının ve Başbakanın makam araçlarını satın ve aza indirip gelir sağlayın.

            3.Bakanlara sadece bir araba tahsis edin ve geri kalanlarını satın ve gelir kaydedin.

            4.Milletvekillerinin sekreter, şoför ve danışmanlarını kaldırın ve onlardan elde edilenleri hazineye gelir kaydedin.

            5.Bakanlıklardaki bütün daire başkanlıkları, genel müdürlükler ve bürokratların makam araçlarını bire indirip diğerlerini satın. Gelir kaydedin.

            6.Valilerin, kaymakamların ve kamudaki bütün araçları asgari düzeye indirip satışını yapın. Elde edilen parayı hazineye gelir kaydedin.

            8.İktidar ve muhalefete bağlı bütün belediyelerdeki araçları gözden geçip partizanlık yapmadan bir şekilde tespitini yapıp fazla olanları satınız. “Belediyeler bundan böyle şahıslara ve derneklere ve başka yerlere yardım yapamaz.”diye yasa çıkarın. Yapanları da cezalandırın. Belediyelere sadece hazırladıkları proje karşılığında ödenek veriniz. Belediyeleri iş kapısı olmaktan çıkarınız.

            9.17–25 Aralıkta olduğu gibi hırsızlık yapanların, kim olursa olsun; Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, milletvekili, bürokrat, iş adamı, yakınları ve herkesin bütün mal varlıklarına gözlerinin yaşına bakmadan el koyup satın. Gelir kaydediniz.

            10.Bütün iş adamlarının hesap bilânçolarındaki gelir-giderlerini inceleyin ve vergi kaçırıp kaçırmadıkları kontrol edinin. Yanlışlık yapanları cezalandırın.

            11.Bir yıl Cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili, bürokratlar da dâhil hiç kimsenin maaşına zam yapmayın.

            12.Seçimlerde partilere yapılan seçim yardımlarını bundan böyle yapmayınız.

            13.Vakıfları, dernekleri, kamuya ait evleri,tesisleri iyi teftiş edip oraları da vergiye tabi tutunuz.

            14.Sivil toplum örgütlerinin mali kaynaklarını kontrol ediniz.

            15.Elektrik ve doğalgaz dağıtımını yapan şirketlerin halkı soymalarının önüne geçiniz. Faturalardaki kesintileri iki kalem dışında kaldırınız. Doğudaki elektrik kaçaklarını önleyiniz.

            16.Asgari ücretteki vergileri kaldırınız.

            17.Üretimi teşvik ediniz. İthalatı azaltarak yerli malı kullanımını teşvik ediniz.

            Hâkim, savcı, trafik polisi, öğretmen, memur, işçinin ve herkesin görevini tarafsız bir şekilde yapmasını sağlayınız. Kimsenin işine karışmayın ve karıştırmayın. “Her şeyi ben bilirim.” den vazgeçiniz.

            18.Adalete müdahale etmeyiniz.

            19.75 milyon insanın hükümeti olunuz.

            20.Avrupalı meslektaşlarınızı örnek alınız.

            Görevlerini yapmayan kamu çalışanlarından hesap sorunuz ve görevden el çektiriniz.. ‘Benim adamım, benim partilim, benim arkadaşım, benim akrabam ve benim eşim dostum’ demeyin. Göreve başlarken:Önce Kur’an-ı Kerim üzerine yemin edin ve sonrada kendi yemininizi yapınız. Sonra Peygamberimizin hayatını göz önüne getirip onun ahlakını örnek alınız. Hz. Ömer’in adaletini, Hz.Ebubekir’in dünya malına olan bakışını ve Hz. Ali’nin de ilme olan yaklaşımını örnek alınız.

            Yukarıdaki maddeleri tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda uygular,tasarrufunuzu yaparsanız; borç da kalmaz, borçluda kalmaz bu ülkede…

            Mehmet Akif Ersoy merhumun şu sözü kulaklarınıza da küpe olsun?

            “Bizim işimiz Avrupalının dini gibi, dinimiz de Avrupalının işi gibi.

                                              

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          

                             

                            

                               

 

 

  

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat