TOKAT GAZETESİ

Talha Albayrak

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

TALHA ALBAYRAK- Adım Talha, soyadım ALBAYRAK. 1995 Elazığ doğumluyum ve aslen Elazığlıyım. İlköğretimimi Gazi Osman Paşa ilkokulunda aldım. Daha sonra Lise döneminde ise Elazığ teknik meslek lisesinde Otomotiv Bölümünü okudum ve mezun oldum. Şimdi ise Fırat Üniversitesi otomotiv Mühendisliği 2. sınıfı okuyorum.

            SORU-Neden Otomotiv Mühendisliği? Neden Elazığ? Bu bölümü tercih etmeden ve şu an duygularınız arasında ne fark var?

            TALHA ALBAYRAK- Otomotiv sektörüne olan ilgimden dolayı ve küçüklükten beri arabalara olan merakım yüzünden otomotiv bölümünü yazdım, Meslek lisesindeki eğitim seviyesi yüzünden son zamanlarda bu bölüme dair ilgim azaldı. Açıkçası sevmediğim bir dal haline geldi. Daha doğrusu getirdiler...

            SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin bu çabalarınıza bakış açısı nasıldır?

            TALHA ALBAYRAK- Ev nüfusu 8 :) Babam Elazığın Kovancılar ilçesinde Saatçilik yapmakta, annem ise kendine ait çeyiz dükkanını çalıştırmaktadır. En büyük Ümit abim eczanede teknisyen olarak çalışmakta, Ömer abim ise bu sene beden eğitimi öğretmenliğini bitirdi. Ayrıca kendisi çeşitli spor dallarında hakemlik yapmaktadır. Mesut abim ise otomotiv bölümü 2. sınıfı okumaktadır. (2010'dan beri) Ailemin ise benim çabalarıma bakış açısı çoğu zaman eleştirisel olarak çıkmaktadır. Çoğu zaman da her türlü destek olarak çıkar.

            SORU- Kitap okuyor musunuz? Kitap okumanın sizin gelişim çabalarınıza katkısı ne oluyor?

            TALHA ALBAYRAK- Bol bol kitap okuyorum ve yazmayı çok seviyorum. Hayalim bir gün yazar olmak ama bu o kadar da kolay değil. En ünlü yazarlar bile amaçlarına ve hedeflerine öldükten sonra ulaşmışlardır. İmkansız denen bir şey yoktur. Şimdi ise kendi kitabımı yazıyorum.

            SORU- Neden yazar olmak istemektesiniz? Yazar olarak neler vereceksiniz okuyucularınıza?

            TALHA ALBAYRAK- Okuduğum kitaplar sayesinde bu alana ilgim çoğaldı ve yazmayı çok sevdiğim için benim de okuyucuları yönlendirecek fikirlere sahip olduğumu düşündüm. Hayatımdaki çoğu insan bu konuyu ciddiye almadılar. Ama ben de hiç bir zaman onların fikirlerini ciddiye almadım ve vazgeçmedim. Geceleri herkes uyuduktan sonra sakin kafayla bilgisayarımın başına geçip yazarım. Yazdıklarımı tekrar okurum, eğer ben yazdığım metinleri tekrar okuyup sıkılmıyorsam eminim ki bu çıkacak olan kitabımı okuyan okuyucular da sıkılmayacaktır.

            SORU- Gençlerin çoğu çekingen ve yeni insanlarla tanışmaktan kaçınıyorlar. Siz girişken insansınız. Bunun size katkısı ne oluyor? Ailenizin payı var mı bunda?

            TALHA ALBAYRAK- Tabi ki ailemin katkısı var. Eğer bir evde sevgi, huzur varsa O ailede yetişen bireyler özellikle gençlerde çekingenlik ya da özgüven kaybı olmaz. Ama ailelerde huzur ortamı yoksa iş kötüye gider. Ailemin bana her alanda desteği ve katkısı olmuştur. Olumlu ya da olumsuz, onlar benim iyiliğimi her zaman isterler.

            SORU- Gençler Bireysel Gelişime fazla önem vermezler. Siz ise çok önem veren insansınız. Bunun size ne getirisi oluyor?

            TALHA ALBAYRAK- Bireysel gelişim günümüz dünyasında çok önemlidir. Her zaman kendini geliştirmek isteyen insanları desteklerim ve bu konuda kendimi de her zaman ileriye yönelik hazırlarım. Gelişime önem veren insanlar çok şey kazanır ve hiç bir şey kaybetmezler. Her birey kendini geliştirirse bu gelişim ülkemizi de geliştirir. Sözün kısası aslan yattığı yerden belli olur...

            Soru- Gelecek kaygısı yaşıyor musunuz? Nasıl aşacaksınız?

            TALHA ALBAYRAK- Gelecek kaygısı yaşamıyorum. Çünkü kendime güveniyorum. Kendine güvenen insan kaygısız olur.

            SORU- Gelecek planlarından bahseder misiniz? 10 sene sonra nerede olmak istersiniz?

            TALHA ALBAYRAK- Gelecekte planlarım çok, hedefim çok. İlki yazar olmak. 10 sene sonra bir imza gününde olmak isterim. Bunun için çalışmalarım var. Ayrıca futbol oynuyorum, hedefim daha da yükselmek. Ve okuduğum alanda kapsamlı bir bilgiye sahip olmak isterim.

            SORU-  YGS ve LYS'ye girecek olanlara neler önereceksiniz?

            TALHA ALBAYRAK- Sınava gireceklere tavsiyem hiç bir zaman tek bir hedef koymasınlar kendilerine. Ve her öğrenci sevdiği veya ilgi duyduğu mesleği seçmeli. Bu şekilde olursa başarı gelir. Şimdiden bütün kardeşlerime başarılar diliyorum... Ve röportaj için size teşekkür ediyorum.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat