TOKAT GAZETESİ

Yavuzhan İnan söyleşisi

Niğde Üniversitesi İletişim Fakültesi

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğrencisi Yavuzhan İnan:

“Bizimle iletişim kuran insanlar, iletişimimizin kalitesinden bizim iletişim öğrencisi olduğumuzu tahmin edebilmeli. Kendimizi böyle yetiştirelim.”

 

            SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okulları okudunuz bugüne kadar?

            YAVUZHAN İNAN- Ben Yavuzhan İNAN, 17.01.1996 Samsun doğumluyum. Niğde Üniversitesi  İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık Bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim.

            Soru- Neden iletişim? Neden Niğde? Bu okulu yazmadan önce ve şu an duygularınız arasında ne fark var? 

            YAVUZHAN İNAN- İletişim fakültesini seçme amacım bu alanı kendime yakın bulmamdı ve çevremdeki insanların tavsiyesiyle bu alanda kendimi geliştirmek istememdi. Niğde olmasının sebebi bölüme olan isteğimdi, bu yüzden seçenekler arasında yerini buldu. Bu okulu yazmadan önce pek fazla bilgi sahibi olmadığımdan dolayı kaygılarım vardı ama hiçbir şeyin engel olamayacağını düşündüm. Şu an ise ilk geldiğim zamanlar adapte sorunu yaşasam da erken olarak alıştım ve Niğde'de olmaktan ve bu bölümde öğrenim görmekten  yeterince memnunum.

            SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur?

            YAVUZHAN İNAN- Babam, annem ağabeyim, ben ve kardeşim olarak 5 kişiyiz. Babam emekli, annem ev hanımı. Ağabeyim Oğuzhan askerlik görevinden yeni geldi ve şu an özel sektörde çalışmakta. Kardeşim Cengizhan ise Teknik Lise 2. sınıfta okumaktadır. Niğde'ye gelmemde ailemin desteği çok oldu ve ben de ailem de memnunuz.

            SORU-Kitap okuyor musunuz, bunun sizin gelişiminize katkısı nedir?

            YAVUZHAN İNAN- Kitap okuma alışkanlığım genellikle sürükleyici roman ve kısa hikayelerden oluşmaktaydı yakın zamanda. Bu alışkanlığımı alanıma da destek olacağını düşündüğüm alan gelişim kitaplarına yönlendirdim. Kitap okumanın faydasını hep görmüşümdür, okumayı ve konuşmayı geliştirmesinin yanı sıra bilgi haznemi de oldukça geliştirdiğine inanıyorum. Kitap okumak her zaman bilgi vermek dışında insanı sosyal alanda da oldukça fazla gelişimine etkisi olmuştur Bu etkileri de her zaman görmüşümdür.

            Soru-İletişim öğrencileri dahil, Öğrenciler arasında iletişimi pek seven çıkmıyor üniversiteliler arasında. Bunun sebebi nedir?

            YAVUZHAN İNAN- İletişimdeki olan bu ilgisizliği insanların içlerine kapalı ve iletişime kapalı olmalarına bağlıyorum. Çünkü üniversitelilerde dahil bir çok insan karşısındaki insana karşı ön yargılarıyla yaklaşarak iletişimin ilk başında kendisini karşısındaki insana karşı iletişime kapatıyor ve ilerleyen süreçte kopukluklar meydana gelerek sağlıklı bir iletişim bir türlü kurulamıyor. Buna karşı insanlar kendilerini her zaman iletişime açık tutmalıdır. Bu sayede karşılıklı ilişkiler daha iyi kurulabilir.

            SORU- Kendini geliştiren insanlarla iletişime geçmeyi seviyorsunuz.  Bu size ne kazandırıyor?

            YAVUZHAN İNAN- Onların hikayelerinden çıkarım yaparak kendimi geliştirmek için neler yapmam gerektiğini  öğrenmeyi amaçlıyorum. Kendini geliştirmenin çeşitli yöntemleri vardır. Bunları canlı örneklerden dinleyerek çıkarımlar yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

            SORU- Arkadaşlıkta neye dikkat edersiniz? Bunun hayatta size ne katkısı oluyor?

            YAVUZHAN İNAN- Arkadaşlıklarda ilk olarak iletişimin iki taraftan da istenmesi gerekli ve dinlemenin önemi bilinmelidir. Her zaman iyi niyetle yaklaşmak gerekmektedir. Önyargılarla bakılmamalı ve karşındaki insana gerekli değer vermek gerektiğini düşünürüm.

            SORU-Bölümümüz, fakülteniz ve Üniversitenizin gelişimi için neler önereceksiniz? 

            YAVUZHAN İNAN- Fakültemizin gelişimi açısından çok çalışmalı ve devamlılık halinde etkinlikler üstlenmeliyiz. Bölümümüzün de gereğiyle girişken ve sosyal kendini gösteren insanlar olmalıyız. Çevremizdeki insanlarla düzgün iletişimler kurarak eğitim gördüğümüz bölümün ne olduğunu tahmin etmekte zorlanmamasını sağlamalıyız.

            SORU- Okulunuzdaki etkinliklere katılmaya çalışıyorsunuz. Bu size ne kazandırıyor?

            YAVUZHAN İNAN- Kendimi geliştirmek konusunda katkıları olacağına inanıyorum. İletişim yeteneğimi de güçlendireceğini bekliyorum. Etkinlikler de öğrenim konusunda önemli yerlere sahiptir.

            SORU- İletişim okumak isteyenlere neler önereceksiniz?

 

            YAVUZHAN İNAN- Bu alanda okumak isteyen insanların öncelikle bu alanda istekli olmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kendilerini bu alanda görmek istiyorlarsa bol miktarda kitaplar okumalı, diksiyonlarını kuvvetlendirmeli ve akıcı bir konuşmayı kazanmaya başlamalılar ve insanlarla iletişime geçmeyi istemeleri gerekmektedir. Kendini geliştirme kitaplarına da önem vererek okumaları gerektiğini söylemek isterim. Bu bölümde olan ve olmayı hedefleyen arkadaşlara başarılar dilerim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat