TOKAT GAZETESİ

İleriyi de Düşünen Yönetici

Sevgili yönetici dostum,

Günümüzde yöneticilerin çoğu günlük yaşarlar ve tabii ki çoğu yarınlarda neler olacağını fazla tahmin edemezler ve buna da ihtiyaç duymazlar. Çünkü amaçları yarınlara kalmak değil, günü kurtarmak ve  kendilerinden daha üstte olanları memnun etmektir. Daha doğrusu onlar yarınların yöneticilerine veya sanatkarlarına bakmak gereği duymazlar.

Değerli yönetici dostum,

Her gecenin bir sabahı, her günün bir akşamı olduğu gibi, her  yöneticinin de bir yarını vardır. İdeal yönetici bugünlerden çok yarınları düşünerek sadece bu günlerde değil yarınlarda da  kendisine faydalı olacak insanların kalbini kazanabilmeli ki yarınlarda da başarılı olsun, mutlu olsun.

Değerli yönetici dostum,

Bunu şöyle anlatayım. Diyelim ki genç politikacı insan, sadece kendisine bugün oy verenler ile ilgilenmekte ve kendisine sevgi ile yazı yazan, şiir okuyan ve bunu gerçek manada içten ve samimi yapan çocuğa sadece oy hakkı yok diye değer  vermiyor. O çocuk da  bu tutumu unutmuyor ve ilerleyen yıllarda daha etkili şiirler yazıyor. Ama çocukken kendisi ile ilgilenmeyen o politikacıya şiir yazmıyor. Politikacının ona kızmaya hakkı olabilir mi? İyi bir yönetici bu yeteneği görerek daha çocukken destek olacak ki, ilerde de destek beklemek hakkı olsun.

Değerli Yönetici dostum,

Sana bu mektubu yazdığım gibi geçmişte sevdiğim yöneticilere de çok mektuplar yazdım. Bilinçli ve gerçek manada bizleri seven  insanlar mektuplarımıza cevap yazma nezaketi gösterdiler ve ben de bu mektupları sakladım. Zamanı gelince kitaplarımda veya anılarımda sık sık bahsettim. Bazı yöneticiler ise cevap verme nezaketine bile katlanmadılar. Ben de onları unuttuğum gibi unuttum.

Değerli Yönetici dostum,

Zamanın da bize destek olmayan yöneticiler daha sonra  adam gibi düşündükleri zaman bizlere yaptıkları haksızlıkları hatırladılar ve “keşke destekleseydim” diye düşündüler. Bazıları gurura kapılarak bunu açıkça söyleyemezken, bazıları yazdıkları yazılarda, yaptıkları konuşmalarda pişmanlıklarını belirtseler de, hatalarını telafi edecek bir girişimde bulunmadılar ve bizler de onları unutmaktan başka bir şey yapamadık.

Yarının güzel yöneticisi dostum ,

Bizi hakiki manada seven engelli olmasına rağmen düşüncelerinin güzelliğine hayran olduğum bir arkadaşım “Üzülme sen gelişeceksin. Sana destek olmayanlar pişman olacak ama senin artık başkalarının desteklerine ihtiyacın bile olmayacak” sözünü her zaman sevgi ile anarım. Gerçekten de  güzel ve yerinde bir düşünce.

Değerli dostum,

Çok yönetici de, bizlere destek olmadıkları ve yardım etmedikleri, aynı zamanda ya önemsemedikleri ya kıskandıkları, ya gelişimimizden rahatsız olduklarından bizlere yardım etmedikleri halde sıkışınca “ onu seviyoruz” yalanlarına da sadece kendileri inandılar. “Beni seviyordun neden yardım etmedin” dediğimiz zaman ya yüzleri yere bakmaya başladı ya da sırıttılar sadece. Çünkü seven insan gerçek manada seven insan sevdiğine gücü oranında yardım eder. Zaten gücü olmayandan kimse yardım istemez. Gücü olan yönetici de zaten bu gücü insanlara yardım etmek amacıyla kullanır. Akıllı yönetici bu gücü asla güçsüz  insanları ezmek için kullanmaz ya da onların faydasına kullanmaya bakar. Güçsüz insanların bedduasının gücünü bilirler.

Sevgili genç yönetici dostum,

Hayatta hep yüksekte olmayacağız. Zaman gelecek bir kenara çekilmek zorunda da kalacağız. O zaman bizlere destek olmasını istediklerimiz insanlara hiç gurura kapılmadan güçlü zamanlarımızda destek olmalıyız ki, onlarda daha güçlenince bizlere daha çok moral versinler.

Değerli genç yönetici dostum,

Günümüzde ununu elemiş, eleğini asmış yöneticilerin çoğu, anılarını yazmaya çalışırlar. Bazıları yetenekli olmasa da anılarını yazar, bunlar  biraz okunur. Bazıları da zamanında yardım ettikleri usta kalemlerin kalemleri ile kendilerini daha geniş kitlelere anlatırlar. Burada işin püf noktası, güçlü kalemi olanlar ile iyi geçinmekte yatar.

Değerli genç yönetici dostum,

Genelde insanların, özelde genç yöneticilerimizin kendisini kamuoyuna yazılı ve sözlü ifade etmesi çok önem  arz etmektedir. Çok çalışan değil, kendi çalışmalarını doğru ve zamanında kamuoyuna anlatan yöneticiler geride derin izler bırakmaktadır. Kendisini halka ve eli kalem tutanlara sevdiren yöneticileri eğer eli kalem tutanlar da vefa nedir biliyorlarsa gelecek nesillere anlatmaktan hiç bıkmazlar. O yüzden ben sana eli kalem tutan vefalı insanlar ile arkadaşlık kurmanı ve onlara değer vermeni tavsiye edeceğim.

Değerli yönetici dostum,

İnsan görevde iken kendini anlatmasının önemi anlaşılmayabilir. Çünkü görevde iken çevresinde kendisine yaranmak isteyen iyi insanları kötü, kötü insanları iyi gösteren çok insan bulunur. Bunları  en yakın danışmanları bile yapabilir. Genç ve heyecanlı yönetici de gençliğinin verdiği heyecanla  bunları kendisine sunulan katıksız  gerçek sevgi sanabilir. Ama görev elden gidince kimse kalmayabilir yanında o zaman kendisini  gerçekten seven insanları anlar ama kimisi çok uzaklardadır. Kimisi dünyasını değiştirmiştir. Öyle ki görmek istemedikleri insanlar bile yanındadırlar ama uzaklaştırması da mümkün olmayabilir.

Genç Yönetici dostum,

Bu tür yani sevmediği halde  bolca bizleri sevdiğini söyleyen  buna kimseyi inandıramayan hem “yalancı” olarak anılmasına sebep olan hem de çok komik duruma düşen insanlara sadece acımak ve komik oldukları için de gülmek gerekiyor. Ağlanacak halimize güleriz misali. Özü sözü bir olmayanlara sadece gülmek ve yavaşça onlardan uzaklaşmak gerekiyor. Hem yalan söylemelerine fırsat vermeyerek onları  zor durumda sokmamak hem de  boş konuşmaları dinlememek için. Bunları dinlemek yerine bir yazı okumak, bir güzel işle ilgilenmek daha güzel.

Değerli Yönetici dostum,

Ben senin de komik duruma düşmemen için bunları sana anlatmaktayım ki, ilerde “ beni seven bir ağabeyimiz var ki, zamanında bana ağabeyliğini göstererek  eğriyi ve doğruyu dosdoğru göstermiş ve bunları da yazılı hale getirerek  bana  faydalı olmuştu” diyesin diye. Seni ne kadar sevdiğimi anla işte sevgili genç yönetici dostum.

Değerli genç yönetici dostum,

İnsanı sevdiğine o kadar anlatacak güzel sözleri vardır ki, yazacak yazıları vardır ki, günümüzde mevki ve makamlarını  kendilerini geliştirmekten daha çok sevenler hem güzel sözlere, hem güzel yazılara , fazla önem vermiyorlar. Ancak  o sevdiği mevki ve makamları ellerinden alınınca  değer verirler ama  o zaman da uygulayacak alan bulamazlar bu söz ve yazıları. Çünkü güzel sözler ve yazılar ancak güzel mevkilerde iken  değer veren insanlar  ile daha güzel olurlar

Seni muhabbetle kucaklıyor ileriyi hep ileriyi görerek kendini ona göre hazırlamandan dolayı  seni daha çok seviyor ve destekliyorum.

 

Yolun açık  güzel söz ve yazılara gözlerin kulakların dikkatli olarak hep ileri diyorum…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat