TOKAT GAZETESİ

ONBEŞLİLERE HAKARET

Bir milletin millî ve manevi değerleri deformasyona uğramaya başladığı andan itibaren milli birlik beraberlik çözülmeye başlamış demektir. Biz felaket tellallığı yapmak istemiyoruz. Ancak son günlerde sosyal medyada meydana gelen olaylar yüreğimizi kanatmaktadır.

            Bilindiği gibi “Hey Onbeşli Onbeşli” bir Tokat türküsüdür. Ve tarihimizin en acıklı olaylarını içersine alan bir hikâyenin türküsüdür. Daha on beş yaşına bile girmemiş gencecik yavrularımız, ana kucağından, baba ocağından koparılarak; vatan ve millet uğruna savaşa gidişleri ve kahramanca şehit oluşları bu hikâyede anlatmaktadır. Ne yazık ki böylesine acıklı bir olay için dile getirilen ağıt, sokak dansçıları tarafından oyun havaya çevrilerek oynanması yürek parçalamaktadır.

            İşin daha büyük bir vahamet almasının bir başka sebebi; ülkenin en güzide sanatkârlarından biri olan Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan bu türküyü ağıt olarak dile getirip, daha sonra “Son Umut” adlı filmde göbek havası atmaları olmuştur. İnsanın önce duygularıyla oynayıp sonra alay edilmesi yenilir yutulur lokma değildir. Bu kadar yakışıksız ve iki yüzlülüğün daniskası görülmüş işitilmiş şey değildir. Yine bir pespaye popçu mu topçunun mu olduğu belli olmayan birinin göbek atarak yaptığı klip, bardağı taşıran son damla olmuştur…

         Artık aziz şehitlerimizi ruhlarını muazzep içinde bırakmanın bir âlemi yoktur. Yalnız Tokat değil, bütün Türkiye “Hey Onbeşli Onbeşli” Türküsüne sahip çıkmalıdır. Şehitlerimizle kimse alay edemez. Bu türküyü oyun havası olarak algılayanlar ya zır cahildir,  hınzır cahildir. Ya da kasten alay konusu için bu işi yapmaktadırlar.

            Yirmi küsur yıl önce araştırıp daha sonra 798 sayfa olarak yayımladığım “Hey Onbeşli Onbeşli” belgesel romanın farkında olmayanlara ne demeli?

            Biz Tokatlı olarak bu hikâyeyi bütün ruhuyla yaşamak ve yaşatmak mecburiyetindeyiz. Bu hikâyenin 52 bölümlük dizi film projesi hazır olduğu gibi;  2,5 saatlik tek film olacak projesi de hazırdır. Ne yazık ki bu projemizi bir zamanlar TRT’ye çöreklenen “Paralelciler” rüşvet istediği için engellemişlerdi. Hâlbuki bu proje, o günlerde gündeme gelmiş olsaydı, belki bugünkü çirkin olaylarla karşılaşmayacaktık.

            Ben, zararın neresinden dönülse orası kârdır, diyorum.

            Onbeşliler 1315 doğumlu gençlerdir… Bu gençler, 1900 yılında doğmuş 14-15 yaşlarında Çanakkale Savaşlarına katılmışlardır. Yemen’e gitmişlerdir. Birinci cihan savaşında yedi cephede savaşmışlardır. 1915-2015 tam yüz yıl geçmiş aradan. Bu gençlerimizin, yani şehitlerimizin cennete uçtuklarının yüzüncü yılını bu sene anacağız… Neden bu aziz şehitlerimizin hatırası bir film ya da dizi film olarak gündeme gelmesin?

            Projeler hazır… Ya projeyi destekleyecek, uygulamaya koyacak sivil toplum örgütleri ve resmi kuruluşlar nerede?

            Aziz şehitlerimiz hepimizden hizmet bekliyor… Gün bu gündür… Hep birlikte Onbeşlilere sahip çıkma zamanıdır.

            Saygılarımla…

                                                                           Mehmet Emin Ulu

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat