TOKAT GAZETESİ

Yeni Tokatspor

Tokatsporumuz, 2014-2015 sezonunun ikinci devre maçlarına 1461 Trabzon takımını 2-1'lik skorla yenerek başladı. Sezon başında da olduğu gibi maç fikstüründe ilk maçlarımızın genelde başa oynayan kuvvetli takımlarla maç yapmakta durumunda olduğu göze alınırsa, 1461 Trabzon takımından aldığımız 3 puanın kıymeti ilerleyen haftalarda daha iyi anlaşılacak. Bize göre bu galibiyet, alınan 3 puan çok önemliydi. Tokatsporumuzu tebrik ediyoruz.

            Tokatspor-1461 Trabzon maçında gözümüze takılan hususları şöyle sıralayabiliriz.

            1) Tokatspor'umuzun maçlarını izlemeye gelen Şeref Tribünü müdavimleri Vilayetimizin değerli Valisi ve Belediye Başkanımız geçen sezonlarda devamlı burada bulunduklarından bizleri alıştırdılar, şimdilerde gözlerimiz onları arıyor. Her halde Belediye Başkanımız sayın Eyüp Eroğlu vilayet dışında olması, sayın Valimiz Cevdet Can da bir başka işi gereği gelemediler. Tokatsporlu taraftarlar ve Tokatlılar, sayın Valimizin, sayın Başkanımızın Tokatspor'a sahip çıkmalarını bekliyor ve temenni ediyorlar. Bu arada stadın yolunu unutmuş görülen siyasilerimizin de artık ne zaman Şeref Tribününe teşrif edecekleri merak ediliyor.

            2) Çetin kış şartlarıyla genelde havanın bir hayli soğuk olmasına rağmen Tokat Gaziosmanpaşa Stadı'nın tribünleri fena değildi. Vefakâr taraftarlarımızın takımını yalnız bırakmamıştı. Onlara binlerce teşekkürler.

            3) Her zaman olduğu gibi, Tokatspor'umuzun 12. adamı olan 60 Gençlik taraftar topluluğu şartlar ne olursa olsun tribündeki yerlerini alıyor, yaptıkları güzel tezahüratlarla da takımımızın her zaman 12. adamı olduklarını gösteriyorlar. Onlara da tüm Tokatlılar ve Tokatsporlular tarafından teşekkürler.

            4) Son günlerde çetin geçen kış şartlarına rağmen sahamızın zemini ile ilgilenen kar ve buzlara rağmen GOP. Stadı'nı maça hazırlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne İl Müdürü Cemil Çağlar şahsında tüm ekibine gösterdikleri alakadan dolayı Tokatlılar ve Tokatsporlular onlara teşekkür ediyorlar.

            Tokatspor-1461 Trabzon maçının teknik analizine gelince...

            1) Bir defa Tokatsporumuz yaptıkları yeni transferleri ve maç kadrosunda da bu transferlerden 5 futbolcuya yer vermesi ile yeni bir takım teşkil etmiş oldu. Biz de yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi Yeni Tokatspor'dan bahsedeceğiz.

            Bize göre bu operasyona lüzum var mıydı? diye soracak olursak, evet vardı, diyebiliyoruz. 1. devre takımımızın kadrosunda ilk 11'de yer alamayan futbolcuların adedi ilk 11'de oynayanlardan daha fazla olduğunu göze alırsak bu futbolcuları bırakıp onların yerine yeni transfer edilen futbolcuların alınması elzemdir. Bu arada, Suat gibi, Kaptan Korhan gibi futbolcularımız bırakılmamalıydı.

            Devre arası yapılan transferlerde takımlar oynayan, iyi futbolcularını bırakmazlar. Kulübümüzün maliyetine uygun futbolcu transfer etmek zarureti olduğuna göre öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Teknik Heyetimizin yaptığı bu transferlere güvenip, onları desteklemeliyiz. Takımımızın başında Mehmet Birinci gibi deneyimli bir Teknik Direktör bulunduğuna göre hiç endişe etmeye de gerek yok. Haydi hayırlısı deyip, bu transfer konusu kapanmalıdır.

            2) Takımımızı 1461 Trabzon maçında hat hat incelediğimizde; Kalecimiz Mehmet'in iyi oynadığı maçlardan birisiydi. İkinci devrede mutlak gol olabilecek topları kurtarmasıyla formda olduğunu gösteriyor. Bu form grafiğini istikrarlı bir şekilde sürdürmesi takımımıza çok faydalı olur.

            Geri dörtlümüz, tamamen eski futbolcularımızdan kuruluydu. İki kenar bekimiz Berk ve Halil Hocaoğlu bulunduğu mevkiden daha fazla bindirme yaparak takımımızın hücum gücüne katkı sağlamalıdırlar.

            Yeni Tokatspor, orta sahası tamamen değişmiş 3 futbolcudan oluştu. Veli ve Mustafa iki ön libero, Oktay santrafor arkası oynadı. Bu mevkiinin adamları olduklarını 1 devre bizlere gösterdiler. Pas trafiğinde de oldukça başarılı olan bu 3'lü rakiplerini karşılayamadıklarında orta sahamız sanki boşmuş gibi intiba bıraktılar. Tam hazır olmadıklarını gösteren bu futbolcuları Teknik Direktörümüz zaten oyundan da aldı. Bu mevkiye alt yapımızdan yetişen Recep oyuna alındı. Bu olay Tokatspor açısından çok önemliydi. Alt yapıdan oyuncu yetişmiyor, imajı ortadan kalkmış oluyor. Recep'i yetiştiren alt yapı antrenörlerimizle bu genci oynatma cesareti gösteren Teknik Direktörümüz Mehmet Birinci'ye Tokatlı futbol adamları olarak teşekkür ediyoruz.

            Forvet hattında yer alan sağ ileri Serbay, santrafor Gökhan Demir şimdilik bu maça göre değil de ilerleyen maçlardan sonra görüşlerimizi bildirmek isteriz. İlk yarı kadrosunda olan ve sol ileri kanadında oynayan Mutlu, ileri geri ve orta sahada mücadele ederek Beşiktaşlı Gökhan Töre gibi bir ileri sol ön olduğunu gösterdi. Yalnız Mehmet hocamız Mutlu'ya rakip alanda daha fazla bulunmasını söylemelidir. Bir sol açık gibi rakip 18 ve 6 pas içinde bulunarak top kesmeli, (takımızın ilk golü onun asisti ile oldu) top ortalamalı, ters taraftan ilk direğe gelerek gol atmaya çalışmalıdır.

 

            Yeni Tokatspor'umuza bundan sonraki maçlarında başarılar diler, sayın spor severleri sevgi ve saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat